Park Cytadela 🗺️ Największy Park w Poznaniu

park cytadela
foto – Autorstwa Rzuwig – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8271981

Park Cytadela to największy park w Poznaniu, który stanowi nie tylko płuca miasta i wielką atrakcję turystyczną, ale również pomnik historii. Jest też jednym z ukochanych miejsc mieszkańców miasta, którzy uprawiają w nim jogging, organizują pikniki i przychodzą na spacery o każdej porze dnia. Oto kilka ciekawostek na jego temat.

1. Fort Winiary był największym fortem artyleryjskim w Europie. To właśnie na jego terenie w latach sześćdziesiątych zbudowano park o powierzchni 100 hektarów.

2. Na Cytadelę prowadzą monumentalne schody, obok których znajduje się Pomnik Bohaterów. Dawniej na jego szczycie znajdowała się czerwona gwiazda, ale usunięto ją w 1989 roku.

3. Na terenie Parku Cytadela znajdują się trzy alejki: aleja generała Stanisława Sosabowskiego, aleja Cytadelowców oraz aleja 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

4. W parku znajduje się również kilka cmentarzy, w tym wojenny Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej, Cmentarz Bohaterów Polskich i relikty niemieckiego Cmentarza Honorowego.

5. Na terenie ocalałych budowli fortecznych znajdują się dwa muzea. Jednym z nich jest Muzeum Uzbrojenia, a drugim Muzeum Armii Poznań, gdzie prezentowane są militaria, zdjęcia i dokumenty.

6. Do dzisiejszych czasów przetrwał rawelin, czyli dzieło fortyfikacyjne budowane na planie trójkąta, a także reduta, czyli rodzaj zamkniętego szańca, jakie budowano od XVI wieku do czasów pierwszej wojny światowej.

7. Turyści mogą w Cytadeli zobaczyć również prawdziwy bastion, czyli podstawowy element umocnień. Były one budowane od XVI do XIX wieku i do dziś przyciągają wielbicieli dawnych konstrukcji militarnych.

8. W parku znajduje się urokliwe rozarium, gdzie prezentowane są kolekcje różnego rodzaju róż. To idealne miejsce na rodzinny spacer.

9. Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami to pomnik, który powstał w 1986 roku. Waży 850 kilogramów i jest bogato zdobiony. Był też trzecim dzwonem pokoju na świecie, po Hiroszimie i Nowym Jorku.

10. Park Cytadela ma wielkie znaczenie dla botaniki Poznania. Znajdują się tutaj drzewa, które mają ponad sto lat, a także rzadkie okazy krzewów i bylin. W Cytadeli żyją też sarny, borsuki, jeże europejskie, wiewiórki pospolite i kilkanaście gatunków nietoperzy.

3.8/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić