Szamotuły turystycznie – Atrakcje i ciekawe miejsca 2024

foto by Mirand / Wikipedia

Szamotuły to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, która bezpośrednio leży nad rzeką Samą. Oddalona jest od Poznania o 40 km.

Dziś miejscowość ta znana jest przede wszystkim z ważnego odkrycia archeologicznego. Choć najstarsze dokumenty zawierają wzmianki o tym mieście pochodzą z roku 1231, przez lata archeolodzy nie trafili na żadne ślady istnienia ówczesnego grodu. Dopiero kilka lat temu dzięki zdjęciom lotniczym odkryto dobrze zachowany układ całego starego miasta.

Szamotuły – krótka historia

Szamotulska osada istniała prawdopodobnie od początku XI wieku i mieściła się około 2,5km od obecnego rynku. Potwierdzenie istnienia miasta Szamotuły zyskały w 1284 roku na mocy dekretu ówczesnego księcia wielkopolskiego Przemysła II a jego obszar obejmował cztery niezależne osady. Prawa miejskie nadał miejscowości dopiero Władysław Jagiełło w 1420 roku i od tego czasu rozwijała się ona w szybkim tempie z powodu umiejscowienia na ważnym szlaku handlowym. W kolejnych wiekach powstawały tu coraz liczniejsze cechy rzemieślnicze oraz pierwsza w Polsce drukarnia.

Zamek w Szamotułach

Najważniejszą atrakcją miasta są pozostałości po czternastowiecznym zamku. Budowla ta została rozebrana i odbudowana jako zespół klasztorny, jednak do dziś zachowały się oryginalne płyty kamienne oraz Baszta Halszki. Baszta nosi nazwę po pseudonimie Elżbiety Ostrogskiej, pięknej, bogatej i wpływowej wnuczki Zygmunta Starego, która więziona była przez czternaście lat w baszcie z powodu swojego buntu i odmowy zaślubienia wybranego przez rodziców kandydata.
Zamek w Szamotułach został odbudowany w latach 1976- 1990 a obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne, gdzie podziwiać można bogate zbiory archeologiczne, etnograficzne i historyczne oraz prezentowane są bogate wnętrza niegdysiejszego pałacu.

Pozostałe atrakcje

Z pewnością wart zobaczenia jest Bazylika Matki Bożej Pocieszenia – gotycki kościół, wybudowany w XV wieku, który jest jednym z najstarszych zabytków w mieście i jednym z najbardziej wartościowych obiektów gotyckich w całej Wielkopolsce. W Szamotułach podziwiać możemy również wspaniały rynek, przy którym umiejscowione są liczne zabytkowe kamienice. Na terenie miasta znajduje się również duży park miejski z Dąbem Sienkiewicza, jednego z kilku pomników przyrody w Szamotułach.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić