10 Ciekawostek o Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu

ogród botaniczny poznań
foto – Autorstwa Mark14 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7219345

Zazwyczaj w miastach, w których działają wyższe uczelnie mające wydziały przyrodnicze powstają ogrody botaniczne. Podobnie sprawa wygląda w Poznaniu. Pierwszym ogrodem botanicznym w mieście był teren, na którym dziś mieści się Palmiarnia, a pozostała część dawnego ogrodu to dzisiejszy Park Wilsona.

1. Początki nowego Ogrodu Botanicznego w Poznaniu sięgają lat 1922-1925. Wówczas z inicjatywy profesora Rudolfa Boettnera powstał Szkolny Ogród Botaniczny.

2. Otwarcie nowego Ogrodu Botanicznego miało miejsce w 1925 roku i było bardzo uroczyste. Inaugurację zaszczycił swoją obecnością prezydent Rzeczpospolitej Stanisław Wojciechowski.

3. W roku 1928 uniwersytet zaczął wspierać finansowo działalność Szkolnego Ogrodu Botanicznego i tym sposobem ogród zaczął przekształcać się w placówkę dydaktyczno-naukową Uniwersytetu.

4. W momencie założenia, ogród zajmował powierzchnię 5 hektarów, z czasem powiększał się o kolejne powierzchnie i w dniu dzisiejszym zajmuje już 22 hektary.

5. W czasie wojny od roku 1939 do 1945 zarządzaniem ogrodu zajmowali się niemieccy profesorowie. Okupancie wstrzymali rozbudowę planując nawet jego likwidację, do czego na szczęście nie doszło.

6. W roku 1949 pieczę nad placówka przejął Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego i nadano mu nazwę Ogród Botaniczny Uniwersytetu Poznańskiego by ostatecznie zmienić nazwę na Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

7. Obecnie cały ogród podzielony został na kilka działów skupiających określony rodzaj roślin pochodzących z rożnych stron świata. I tak powstała Kolekcja szklarniowa, skupiająca rośliny strefy międzyzwrotnikowej i strefy podzwrotnikowej. Kolejnym działem została kolekcja gruntowa z podziałem na działy: biologi roślin, rośliny ozdobne, geografii roślin, dendrologiczny, systematyki roślin, alpinarium, rośliny wodne i bagienne oraz dział roślin rzadkich i ginących.

8. W 2006 roku oddano do użytku nowoczesny składający się z dwóch kondygnacji Pawilon ekspozycyjno-dydaktyczny. Na jego trenie wydzielono powierzchnię 150 metrów kwadratowych, na których organizowane są różnego rodzaju wystawy tematyczne. Pozostała część Pawilonu zajmującą głównie niższą część, służy prowadzonej pracy naukowo-dydaktycznej.

9. Ciekawym miejscem w Ogrodzie są tereny, w których umieszczono głazy narzutowe, pochodzące z różnych miejsc w Polsce. Tak zwane eratyki przyciągają uwagę swoją wielkością i ciężarem. Największy z nich liczący 14 tysięcy lat, waży ponad 130 ton i dotarł do Ogrodu z Zachodniego Pomorza ze wsi Jarosławsko. Głaz transportowano do Poznanie przez 5 dni, a przygotowania do transportu zajęły 3 miesiące.

10. Ogród Botaniczny służy mieszkańcom Poznania przez wszystkie dni tygodnia, a wstęp na jego teren jest bezpłatny.

3.8/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić