Wolsztyńska parowozownia to unikalne miejsce na mapie całej Europy – to jedyny obiekt, który do dzisiaj prowadzi regularne przejazdy pasażerskie parowozami. Licząca już przeszło 100 lat parowozownia stale funkcjonuje, a zabytkowe pociągi parowe codziennie dowożą pasażerów na trasie Wolsztyn – Poznań.
Historia w pigułce
Parowozownia w Wolsztynie została wybudowana w 1907 roku po wcześniejszym sukcesie linii kolejowej łączącej Wolsztyn ze Zbąszyniem. Powstawała wówczas duża hala parowozowa, wieża wodna, obrotnica i kanał oczystkowy. Początkowo parowozownia obsługiwała niewielkie, lokalne odcinki, jednak już kilka lat po jej wybudowaniu zaszła konieczność kolejnej rozbudowy. W drugiej połowie XX wieku doszło do znaczącego rozwoju transportu kolejowego (zarówno przemysłowego, jak i osobowego), a wolsztyńska parowozownia rozpoczęła również obsługę połączeń tranzytowych. W roku 2003 parowozownia została wykupiona przez firmę PKP Cargo, która współpracuje z władzami miasta w celu popularyzacji usług transportowych przez zabytkowe pociągi.
Parowozownia dziś
Obecnie – od 2016 roku – wolsztyńska parowozownia działa pod patronatem Instytucji Kultury Województwa Wielkopolskiego. Poza regularnymi przejazdami wiekowych pojazdów, organizowane jest również zwiedzanie warsztatów naprawczych oraz ekspozycji związanej z historią parowozowni. W sali muzealnej zobaczyć można urządzenia łączności, kolekcję stempli kolejowych oraz zbiory dokumentów, w tym oryginalny plan zagospodarowania stacji. Na terenie miasta corocznie organizowana jest Parada Parowozów podczas Dni Ziemi Wolsztyńskiej. Na wydarzeniu prezentowane są w większości maszyny polskie, jednak zjeżdżają również pociągi z Niemiec, Luksemburgu, Czech i Wielkiej Brytanii. Dodatkową atrakcją podczas Parady Parowozów jest multimedialny spektakl świetlny organizowany po zapadnięciu zmroku.Od 2004 roku odbywają się również wybory Miss Parowozów czyli konkurs piękności, który ma na celu popularyzację parowozowni jako wyjątkowego, unikalnego obiektu muzealnego i kulturowego.
Bilety wstępu do parowozowni to od 4zł (bilety szkolne) do 10zł (bilety normalne). Dla zorganizowanych grup istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który oprowadzi chętnych po całym obiekcie.
Przykładowe ceny przejazdu zabytkowym pociągiem to: 18,30zł na trasie Wolsztyn – Poznań – Wolsztyn (bilet ulgowy – 8,13zł) i 12,90zł na trasie Wolsztyn – Leszno – Wolsztyn (bilet ulgowy – 11,53zł).