fotografia – Diego Delso / Wikipedia

Chyba każdy słyszał legendę o powstaniu pierwszego grodu w Gnieźnie. Według podań w pradawnych czasach trzech braci – Lech, Rus i Czech – rozdzielili się w poszukiwaniu idealnego miejsca do życia. To właśnie na terenach dzisiejszego miasta Lech zauważył gniazdo orłów, które uznał za dobry znak i postanowił osiedlić się na terenie siedmiu wzgórz, które do dziś stanowią symbol Gniezna.

Historia w pigułce

Czy legenda o Lechu ma w sobie choć odrobinę prawdy? Faktem jest, że te tereny zamieszkiwane są przez ludzi już od około 10 tysięcy lat. Najstarsze pozostałości po obronnych murach pochodzą z X wieku – wówczas wybudowany został tu gród królewski, główna siedziba kolejnych władców Polski, a zgodnie z dokumentami z 991 roku Gniezno uznawane było za formalną stolicę państwa. Swoją rozbudowę i rozwój miasto zawdzięcza kolejnym królom Polski – Bolesławowi II Chrobremu, Kazimierzowi Wielkiemu i Władysławowi Jagielle. Przez kolejne wieki Gniezno było siedzibą wielu instytucji oraz miejscem zamieszkania przedstawicieli wielkich rodów szlacheckich. Dziś miasto to jest jednym z największych ośrodków turystycznych w całej Polsce oraz ciekawą miejscowością, którą zwiedzają miłośnicy wspaniałych zabytków i historii.

Katedra Gnieźnieńska

Katedra Gnieźnieńska – a w zasadzie Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – to najważniejszy zabytek w mieście. Znajduje się na Wzgórzu Lecha czyli w najstarszej części miasta, która według legendy była zasiedlona przez jednego z braci. W katedrze miało miejsce aż pięć koronacji królewskich w latach 1025- 1300. To również w tym miejscu pochowany jest święty Wojciech, który prowadził akcję chrystianizacji ludności pruskiej.
Początki katedry sięgają X wieku, jednak w trakcie stuleci była wielokrotnie przebudowywana i zmieniana stylistycznie. Obecny wygląd budowla zawdzięcza wpływom gotyckim z XIV wieku. W środku podziwiać możemy pozłacane, bogate prezbiterium, ozdobną płytę nagrobną autorstwa Wita Stwosza oraz kilkanaście kaplic grobowcowych.
Ważnym zabytkiem w katedrze są unikatowe Drzwi Gnieźnieńskie, które wykonane zostały na zamówienie Mieszka III Starego w XII wieku. Na masywnych drzwiach odlane zostały sceny z życia św. Wojciecha. Zabytek ten jest nie tylko zachowany w idealnym stanie, ale stanowi wspaniały przykład wpływów kultury i sztuki romańskiej.

Zabytki Gniezna

Wśród wielu zabytków Gniezna na wyróżnienie zasługuje zabytkowy Rynek z masywnym, klasycystycznym Ratuszem, przed którym stoi pomnik Bolesława Chrobrego. W pobliżu Rynku znajduje się wiele zabytkowych kamienic oraz budynków użyteczności publicznej (m.in. Urząd Miejski oraz gotycki budynek poczty). Ważnym dla miasta zabytkiem jest Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego, który wybudowany został około roku 1270 i następnie był kilkukrotnie przebudowywany. W jego wnętrzu znajduje się wspaniały obraz Matki Bożej Pocieszenia oraz relikwie błogosławionej Jolenty, dzięki której stworzono gnieźnieński klasztor żeński.
Na terenie miasta znajduje się wiele pomników, które upamiętniają władców Polskich, Powstańców Wielkopolskich oraz ofiary zbrodni hitlerowskich i żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.

Gniezno – miasto szlaków

Najważniejszym szlakiem na terenie miasta jest Trakt Królewski, który stworzony jest przez pamiątkowe pomniki, tablice informacyjne i makiety przedstawiające najdawniejsze dzieje tego miasta. Poza pomnikami królów znajdują się tu rzeźby 14 królików, które obrazują historię Gniezna na przestrzeni wieków, a każdy z nich nawiązuje do innych wydarzeń mających miejsce na tych terenach.
Przez Gniezno przechodzi kilka ważnych turystycznych szlaków pieszych i rowerowych m.in. Szlak Piastowski, Szlak Romański oraz Szlak Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.

Pozostałe atrakcje miasta

Będąc w Gnieźnie nie sposób przeoczyć Muzeum Początków Państwa Polskiego. Znajdujące się w nim ekspozycje dotyczą głównie historii i kultury okolic miasta i zawierają zarówno wykopaliska archeologiczne, jak i średniowieczne przedmioty codziennego użytku, dzieła sztuki oraz zabytki o znaczeniu historycznym. W Muzeum znajduje się również stała wystawa obrazów zawierających motywy sztuki słowiańskiej oraz ekspozycja ceramiki gnieźnieńskiej.
Innym ważnym obiektem w mieście jest Muzeum Zabytków Kultury Technicznej. Muzeum organizuje wystawy i pokazy starych pojazdów, w szczególności różnych zabytkowych motocykli.
W mieście odwiedzić można również starą parowozownię, na terenie której znajdują się liczne wystawy dotyczące funkcjonowania maszyn parowych, jak i dokumenty i fotografie związane z historią i rozwojem tego miejsca.

W Gnieźnie odbywają się liczne festiwale i wydarzenia kulturalne. Do najważniejszych z nich należy Królewski Festiwal Artystyczny, który trwa przez całe wakacje. W ramach jego programu odbywają się koncerty, pokazy historyczne, wystawy plenerowe, spektakle teatralne i turnieje sportowe. Imprezie towarzyszy przyjazd food trucków oraz wydarzenia naukowe (m.in. wykłady i konferencje z zakresu historii, kultury i etnografii). W mieście odbywają się również inne wydarzenia kulturalne takie jak Festiwal Literacki “Preteksty”, Ogólnopolski Festiwal Filmowy “Offeliada”, a także mniejsze jarmarki, kiermasze i wydarzenia związane z lokalnymi tradycjami.

Po więcej informacji o atrakcjach w Gnieźnie warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
Czytaj dalej

Zatoka Pucka

Okolice półwyspu helskiego, co roku cieszą się sporą popularnością wśród przyjeżdżających turystów. Zazwyczaj lubią odwiedzać te tereny rodziny…
Czytaj dalej