10 Ciekawostek o Filharmonia Szczecin

filharmonia szczecin
foto – Autorstwa Kapitel – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107532730

Filharmonia w Szczecinie to wspaniała budowla, która znana jest praktycznie w całej Polsce, ale nie tylko, gdyż wielu pasjonatów muzyki przyjeżdża tam z wielu części Europy, by chociaż raz poczuć panujący tam niesamowity klimat. Dlatego warto zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi tego miejsca, by jeszcze bliżej poznać ten obiekt i zrozumieć, skąd wziął się jego fenomen.

1. Już sam projekt tego miejsca okazał się strzałem w dziesiątkę. Zdobył on bowiem nagrodę w niezwykle prestiżowym konkursie Eurobuild Awards 2014 w kategorii Najlepszy projekt architektoniczny roku.

2. Kolejna ciekawostka dotyczy wnętrza owej filharmonii. Otóż jej wnętrze to prawie 12 000 metrów kwadratowych przestrzeni, która rozkłada się na cztery kondygnacje.

3. Niesamowity jest fakt, że w owym wnętrzu mamy do czynienia z tak wieloma pomieszczeniami. W jej skład wchodzą sala kameralna, sala symfoniczna, kawiarnie, sale prób, muzyczny sklep, garderoby dla artystów, magazyny na instrumenty i biura, jak i również niezwykle obszerne foyer.

4. Kolejna z ciekawostek dotyczy fasady owej filharmonii. Otóż na co dzień niezależnie od konfiguracji potrafi ona zabłysnąć wieloma barwami, co tworzy niesamowity wizualny pokaz, który zostaje na długo w pamięci osób go oglądających.

5. Inna ciekawostka dotyczy sali kameralnej. Otóż czas pogłosu jest tam idealnie zgodny z tym projektowanym do jednej setnej sekundy, co robi ogromne wrażenie. Owa sala może pomieścić nawet do 192 osób.

6. Niezwykle interesująca ciekawostka dotyczy Sali Słonecznej, czyli sali symfonicznej. Otóż jest ona w stanie pomieścić aż do 953 osób, co jest wręcz niesamowite.

7. Warto również zwrócić uwagę na sam koszt owej inwestycji. Budowa owej filharmonii kosztowała łącznie prawie 100 milionow złotych. Praktycznie połowę, bo 45 milionów złotych stanowił wkład Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

8. Oficjalna inauguracja Filharmonii Szczecińskiej miała miejsce 5 września 2014 roku, a uwiecznił go ośmiodniowy cykl koncertów inauguracyjnych.

9. Niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że na inauguracyjnym koncercie owej filharmonii gościło wiele znanych osobistości naszego kraju, na której czele stał sam ówczesny prezydent, czyli Bronisław Komorowski.

10. Filharmonia Szczecińska znana jest również z tego, że prowadzi bardzo dużą ilość różnorakich warsztatów dla dzieci i młodzieży, by zaszczepić w nich miłość do muzyki.

3.7/5 - (50 votes)
1 comment
  1. Jedno z piękniejszych miejsc, w jakich miałam okazję być! Niektórych ciekawostek nawet nie znałam! A trafiłam niedawno na materiał w Perłach Archiwów, dzięki któremu można lepiej poznać filharmonię z dawnych lat “Szczecin na pięciolinii” – polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić