30 Ciekawostek o Balearach

baleary
foto – Pixabay

Baleary to przepiękny archipelag wielu różnorodnych wysp, które są dość turystycznym miejscem i są bardzo często i chętnie odwiedzane. Warto jednak dowiedzieć się o nich czegoś więcej, ponieważ istnieje bardzo wiele interesujących ciekawostek o tych wyspach, o których dobrze jest wiedzieć, zwłaszcza wtedy, jeśli wybieramy się na którąś z tych wysp. Oto aż 30 interesujących ciekawostek o Balearach.

1. Baleary są regionem w Hiszpanii.

2. Baleary obejmują archipelag w zachodniej części Morza Śródziemnego.

3. Językami urzędowymi obowiązującymi na Balearach są język hiszpański oraz język kataloński.

4. Całkowita liczba ludności zamieszkującej Baleary to około 1 071 221 osób, przy czym gęstość zaludnienia wynosi aż 213,6 osób na jeden kilometr kwadratowy.

5. Numerem kierunkowym na Balearach jest numer +34 971.

6. Powierzchnia całkowita Balearów to 5014 km kwadratowych.

7. W skład archipelagu Balearów wchodzi aż około 200 wysp, z czego najważniejsze z nich to: Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera oraz Cabrera. Co więcej, tylko te wyspy są zamieszkane.

8. Baleary tworzą największy archipelag Europy.

9. Najwyższym szczytem Minorki jest szczyt Toro. Widoczne jest z tego punktu morze wokół całej wyspy.

10. Na Balearach uprawia się między innymi zboże, migdały, oliwki, figi, cytrusy oraz winorośl. Hoduje się również owce, bydło i trzodę chlewną. Co więcej, spora część społeczeństwa Balearów zajmuje się także rybołówstwem.

11. Stolicą Majorki, czyli największej wyspy Balearów jest miasto Palma.

12. Formentera to bardzo mała wyspa. Ma ona długość zaledwie 18 kilometrów i słynie przede wszystkim z długich piaszczystych plaż i bardzo ostrych klifów.

13. Mieszkańcy Balearów zazwyczaj mówią w języku hiszpańskim, natomiast dialekty katalońskie mogą różnić się od siebie w zależności od konkretnych wysp.

14. Baleary posiadają status wspólnoty autonomicznej, który uzyskały w 1983 roku.

15. Na Balearach panuje klimat śródziemnomorski.

16. Na Balearach obowiązuje czas środkowo-europejski, czyli jest tam dokładnie ta sama godzina, która jest w Polsce.

17. Największą z wysp na Balearach jest Majorka. Jest ona znana z piaszczystych plaż, malowniczego wybrzeża oraz szerokiej gamy krajobrazów.

18. Na mapie wyspa Majorka tworzy niemal idealny kwadrat.

19. Minorka jest miejscem najbardziej wysuniętym na wschód Hiszpanii, a więc jest pierwszym miejscem w Hiszpanii, w którym można zobaczyć wschód słońca.

20. Gospodarka Balearów jest nastawiona głównie na turystykę. Każdego roku odwiedza cały archipelag około 5 milionów turystów.

21. Cabrera jest najmniejszą wyspą z głównych wysp na Balearach. Jest to wyspa, na którą nie każdy może się wybrać. Żeby odwiedzić tę wyspę, potrzebujemy specjalnego zezwolenia, natomiast jeśli już się to komuś uda, i tak ta osoba może spędzić na tej wyspie raczej niezbyt wiele czasu. Wszystko to ze względu na ochronę ekosystemów, gdyż Cabrera razem z kilkunastoma innymi małymi wyspami tworzą park narodowy, obejmujący również tereny podwodne.

22. Es Vedra jest to raczej mała skalna wyspa należąca do archipelagu Balearów, która leży niedaleko Ibizy. Stanowi ona trzecie miejsce na całej planecie pod względem siły pola magnetycznego. W związku z tym faktem nazywa się tę wyspę Czarodziejską Wyspą i krąży o niej bardzo wiele legend.

23. Najwyższym punktem na Balearach jest Puig Major na Majorce o wysokości 1432 metrów nad poziomem morza.

24. Valldemossa to malownicze miasto na Balearach, które znane jest szczególnie ze swego klimatu i niezwykłej historii. Co więcej, w latach 1838-1839 spędzał tam czas Fryderyk Chopin.

25. Temperatury w środku lata na Balearach przekraczają zwykle około 30 stopni Celsjusza w dzień, natomiast porą zimową rzadko spadają poniżej 5 stopni Celsjusza w nocy.

26. Na Majorce znajduje się niezwykła katedra, która jest jednym ze zdecydowanie najbardziej ciekawych miejsc na całej wyspie. Mowa tu o katedrze La Seu. Ta wielka świątynia liczy aż 6600 metrów kwadratowych całej swojej powierzchni, a jej wysokość sięga aż 44 metry.

27. Na Minorce znajdują się bardzo tajemnicze budowle pochodzące z okresu prehistorycznego. Złożone są one z głazów o ogromnych rozmiarach i są one ułożone względem siebie w określony sposób.

28. Poza turystyką gospodarka Balearów opiera się również na przemyśle. Występują takie gałęzie przemysłu jak tekstylny, obuwniczy, rzemieślniczy oraz skórzany.

29. Ibiza jest nazywana wyspą imprezową, a nawet stolicą imprez. Słynie ona głównie z nocnego życia i co więcej, jest ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Bioróżnorodności UNESCO głównie dlatego, iż ma ona wyjątkowe ekosystemy morskie i przybrzeżne, a także historię oraz renesansową architekturę wojskową Górnego Miasta Ibizy.

30. Na Majorce znajduje się przepiękne i niezwykle malownicze miejsce — pasmo górskie Serra de Tramuntana, które wznosi się na wysokość ponad 1400 metrów. Jest to miejsce, które zostało wpisane nawet na Listę Dziedzictwa Naturalnego UNESCO.

4.9/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić