Karlowe Wary to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Europie. Bez wątpienia wiedzie również prym pośród czeskich ośrodków sanatoryjnych. Miasto znajduje się w zachodniej części Czech. Niedalekie sąsiedztwo niemieckiej granicy sprawia, że oprócz Czechów, Niemcy stanowią najliczniejszą grupę kuracjuszy.
Miasto położone jest w wąskiej dolinie zbiegu dwóch rzek Ohrzy i Teplej. Ukształtowanie terenu w dużym stopniu wpłynęło na bardzo charakterystyczną i niezwykle ciekawa formę zabudowy miasta. Co prawda na skutek swojego rozwoju, miasto podzieliło się na dwie części. Zabudowa sanatoryjna zajmuje głównie stare miejsce usytuowania miasta nad brzegami Teplej, a tak zwane nowe miasto rozłożyło się nad brzegami Ochrzy. Te dwie rzeki nie są jedynymi znajdującymi się w granicach miasta. Oprócz nich jest jeszcze rzeka Rolava oraz Chodovský potok.
Karlowe Wary – krótko historycznie
Z powstaniem miasta związanych jest kilka legend. Jeden element łączy większość legend, jest nim postać cesarz Karola IV. Pierwsze zapiski dotyczą roku 1350 i związane są z pobytem na tych terenach właśnie cesarza Karola IV. Według przekazów cesarz miał osobiście przekonać się o dobrym wpływie na zdrowie, ciepłych źródeł z dobrodziejstwa których miał się przekonać osobiście. W miejscu w którym zażywał ciepłych źródlanych kąpieli, nakazał wybudować osadę. Ów cesarz nadał osadzie prawa miejskie w roku 1370. Od tego momentu zapoczątkowany został, trwający 200 lat rozkwit miasta. Niestety następne lat przeplatane były powodziami, pożarami i wojennymi zawieruchami. Wydarzenia te sprawiły że miasto całkowicie podupadła, a na ponowny rozkwit czekać musiało aż do XIX wieku. To właśnie na przełomie XIX i XX wieku miasto rozbłysło nowym blaskiem i ostatecznie przyjęło obecny kształt.
W wyniku kataklizmów i wojen w mieście nie zachowały się zabytkowe budowle, a kilkukrotne odbudowy wpłynęły na pomieszanie wielu panujących w różnym czasie trendów w budownictwie.
Co warto zobaczyć w Karlowe Wary
1. Sławę i uznanie wśród kuracjuszy uzdrowisko Karlowe Wary zawdzięcza 79 gorącym źródłom znajdującym się na tym terenie. Wybijająca ze źródeł woda ma temperaturę w przedziale od 41 do 73 stopni i wysokiom mineralizację. 13 źródeł znajduje się w centrum miasta i ujęte są one w odpowiednikach polskich pijalni wód zbudowanych tu w formie kolumnad. Na terenie miasta zbudowano 5 kolumnad.
2. Młyńska Kolumnada – największy spośród 5 tego typu obiektów w mieście. Na jej terenie znajduje się 5 źródeł o temperaturze 50 stopni Celsjusza. Każde źródło ma swoją nazwę: źródło Młyńskie, Skalne, Księcia Wacława, Rusałka i Libusza. Kolumnada wzniesiona została w połowie XIX wieku w stylu neorenesansowym.
3. Kolumnada Sadowa znana także jako żeliwna. Ta druga nazwa jest nawiązaniem do materiału z jakiego została wykonana. Zaprojektowana została przez wiedeńskich architektów Fellnera i Helmera w XIX wieku. Była ona częścią nieistniejącego dziś pawilonu Blanenskiego. W cieniu kolumnady kuracjusze mogą napić się wody mineralnej wydobywającej się ze źródła Wężowego / Hadí / i Sadowego / Sadový /
4. Kolumnada Targowa bardzo ciekawa drewniana kolumnada w szwajcarskim stylu. Zaprojektowana została przez wiedeńskich architektów Fellnera i Halmera. Kolumnada jest bardzo bogato zdobiona i stanowi zarazem osłonę dla 3 źródeł: Karola IV, Zamkowego Dolnego i Targowego. Kolumnada powstała w latach 1882-1883, a w latach 1904-1905 została powiększona według pomysłu Franza Drobnyho.
5. Kolumnada Zamkowa zbudowana została przez krakowskiego budowniczego Friedricha Seitza. Kolumnada zaprojektowana została przez wiedeńskiego architekt Friedricha Ohmanna. Utrzymana jest w stylu secesyjnym. Kolumnada została w latach 2000-2001 rozebrana i przebudowana na placówkę medyczną pod nazwą Zámecké lázně.
6. Kolumnada Ukrop młoda wiekiem w porównaniu z pozostałymi, zbudowana została w latach 70. XX wieku według projektu Jana Otruby. Kolumnada powstała w miejscu w którym wcześniej funkcjonowała murowana budowla. Cały obiekt jest bardzo skomercjalizowany, znajdują się tam sklepy z pamiątkami, ceramiką, restauracja, informacja turystyczna i pomieszczenia sanitarne.
7. Muzeum Becherovki – najsłynniejszy czeski likier Becherovka pochodzi z Karlowych Warów. W tym mieście znajduje się muzeum poświęcone temu trunkowi. Wszystkie osoby odwiedzające mury muzeum oprócz wielu pamiątek związanych z tym likierem, kończąc zwiedzanie mają możliwość odbycia degustacji trzech, spośród czterech produkowanych rodzajów Becherowki.
8. Grandhotel Pupp pierwszy budynek powstał w 1701 roku jako Saksonii Hall. Zbudowano go z inicjatywy burmistrza Deimla. Kolejny burmistrz Andreas Becher rozbudował obiekt i tak przez kolejne lata cały budynek się rozrastał. Przebudowa z lat 1896-1907 nadała budynkowi obecny kształt. Dziś mieści się tu luksusowy hotel goszczący co rok uczestników Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.
Do ciekawostek związanych tym hotelem należy zaliczyć fakt, że wykorzystany był podczas kręcenia jednego z odcinków kultowego serialu przygód super agenta Jamesa Bonda. Hotel był też miejscem stanowiącym scenografię do wielu innych filmów.
9. Kolejka Linowa Diana, zbudowana w 1912 roku wiedzie na tarasy widokowe. Kolejka pokonuje trasę długości 453 metrów z różnicą poziomów wynoszącą 167 m.
10. Hotel Thermal – przykład nowoczesności w tradycyjnym ośrodku sanatoryjnym. Zbudowany został za czasów istnienia Czechosłowacji w latach 1967-1976. Oddany do użytku został w 1977roku. Jest to przykład socjalistycznego budownictwa. Monumentalny 16 piętrowy budynek z kompleksem Centrum Kongresowego.
Więcej informacji o atrakcjach, noclegach oraz spa, znajdziesz tutaj