Lotnisko Kraków – Informacje i Ciekawostki

kraków lotnisko
foto – Autorstwa Zalasem1 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53891839

Kraków to jedno z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Stanowi atrakcję zarówno dla Polaków, jak i wielu gości zagrnanicznych. Nic zatem dziwnego w tym, że niespełna jedenaście kilometrów od centrum znajduje się międyznarodowy port lotniczy. Lotnisko każdego roku obsługuje kilka milionów pasażerów z różnych stron świata.

1. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice w rzeczywistości nie leży na terenie Krakowa. Znajduje się kilkanaście kilometrów od miasta we wsi Balice. Ta wprawdzie leży w powiecie krakowskim, ale należy do gminy Zabierzów. Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą jeszcze z XIII wieku, aczkolwiek obecnie najważniejszym jej punktem jest faktycznie lotnisko.

2. Lotnisko w Krakowie jest drugim w Polsce lotniskiem. Znajduje się na podium opd względem ilości obsługiwanych pasażerów oraz wszelkiego rodzaju działalności związane z tą formą transportu. Na pierwszym miejscu znajduje się lotnisko Chopina w Warszawie.

3. Patronem lotniska jest Jan Paweł II. Imię nadano dopiero w roku 1995. Decyzja zapadła ze względu na stosunkowo częste wizyty papieża w tym miejscu. W Balicach był przynajmniej sześć razy podczas swoich pielgrzymek. Pierwsza z nich odbyła się w 1979 roku, a ostatnia miała miejsce w 2002 roku. Wówczas papież przyleciał do Balic bezpośrednio z Rzymu po godzinie 18:00.

4. Warto wiedzieć, że pierwotnie w Balicach znajdowało się wyłącznie lotnisko wojskowe. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do 1964 roku. Wówczas zadecydowano o tym, by częśćtego lotniska przeznaczono dla pasażerów cywilnych. Trzy lata później otwarto połączenie międzynardowe, co było wówczas dosyć podniosłym i ważnym wydarzeniem.

5. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych na lotnisku wylądował izraelski Jumbo Jet. To jeden z największych samolotów. Liczy sobie ponad 70 metrów długości. Dla pracowników lotniska takie lądowanie było dowodem na to, że lotnisko jest w stanie przyjmować największe samoloty świata. Trzeba jednak uważać na załadunek. Ze względu na krótką drogę startową takie samoloty nie mogą być maksymalnie obciążone.

6. Drugi terminal dla tanich linii lotniczych powstał po tym, jak władze portu nie wyraziły zgody na obniżenie cen za niektóre trasy. Jedynym wówczas rozwiązaniem było stworzenie odrębnego terminalu, co sumarycznie i tak zmusiło droższych przewoźników do zredukowania cen.

7. Od 2006 roku na lotnisko można dostać się z centrum Krakowa. Autobusy szynowe stanowią nie lada udogodnienie dla turystów pragnących jak najszybciej dostać się z centrum miasta na lotnisko. Przejazd trwa niespełna dwadzieścia minut. Autobus zatrzymuje się raptem dwieście metrów od terminalu.

8. Tuż obok wieży kontroli znajduje się Lotniskowa Straż Pożarna. Prosperuje w tym miejscu dopiero od 2007 roku. To niezwykle dobre posunięcie, ponieważ w razie nagłych sytuacji wymagających wsparcia strażaków, pomoc nadejdzie maksymalnie w przeciągu 90 sekund.

9. Na przestrzni lat były uruchamiane kolejne trasy. Tak na przykład od 2012 roku istnieje połączenie z Balic do Wenecji. Dolecieć można tanią linią lotniczą Volotea. W tym samym roku Eurolot uruchomił połączenie do Lwowa, a trzy lata później British Airways uruchomiły rejsy do Londynu, a Swiss International Air Lines rejsy do Zurychu. Ciekawostką jest, że w Balicach prosperuje również specjalne lądowisko sanitarne dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

10. Z lotniska w Balicach można polecieć do 19 państw w ponad stu kierunkach. Lotnisko obsługiwane jest również przez 19 różnych linii lotniczych. Właściciele zakładają, że w najbliższych latach nastąpią kolejne prace związane z rozbudową portu lotniczego.

11. Na terenie lotniska znajduje się kilkupoziomowy parking dla przyjezdnych. Warto jednak również wziąć pod uwagę szereg prywatnych terenów w okolicy, na których również zaaranżowano parkingi dla podróżujących. Tego typu parkingi bywają znacznie tańsze niż należący do lotniska, a znajdują się niemal w bezpośrednim sąsiedztwie.

12. Lotnisko w Balicach zatrudnia specjalną ekipę, której zadaniem jest “oczyszczanie” przestrzeni powietrznej z ptaków. Fachowcy z pomocą jastrzębi i sokołów przeganiają mniejsze ptactwo, które dla samolotów może być nie lada zagrożeniem. Uruchomiono również specjalistyczny program, który ma pomóc w namierzaniu ptaków i unikaniu niepożądanych wypadków z ptakami w roli głównej.

13. Teren, na którym obecnie znajduje się lotnisko należał do rodu Radziwiłłów. Lotnisko powstało z inicjatywy księcia Hieronima Radziwiłła. Ten jednak zmarł w roku 1945, gdy Sowieci wkroczyli do Balic. Jego rodzina uciekła za granicę, a teren od tego czasu pełnił funkcję przede wszystkim wojskowe.

14. Gdy mowa o lotnisku w Krakowie zawsze na myśl przychodzi port lotniczy w Balicach. Warto jednak wiedzieć, że nie było to pierwsze lotnisko w tych okolicach. Od 1923 roku do 1963 funkcjonowało lotnisko w Czyżynach.

15. Rekord obsłużonych pasażerów padł w 2018 roku. Wówczas z portu lotniczego w Balicach skorzystało 6,7 milionów ludzi.

4/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić