30 Ciekawostek o Liechtenstein

Liechtenstein
foto – Pixabay

Liechtenstein, a właściwie Księstwo Liechtensteinu to niezbyt duże państwo znajdujące się w zachodniej części Europy. Usytuowane jest pomiędzy Szwajcarią i Austrią. Jest to państwo alpejskie i wobec tego wybierając się w te rejony można liczyć na niezwykle malownicze widoki niemal na każdym kroku.

1. Liechtenstein jest zamieszkiwany przez niespełna 40 tysięcy ludzi.

2. Językiem urzędowym jest niemiecki w standardowej formie, choć wielu ludzi posługuje się dialektem alemańskim, który jest zlepkiem różnych form języka niemieckiego.

3. Liechtenstein jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest wobec tego Książe Jan Adam II, a premierem Daniel Risch.
4. Państwo leży nad rzeką Ren.

5. 1500 lat temu tereny obecnego księstwa były zamieszkiwane głównie przez Alamanów. Nazwa państwa pochodzi od nazwiska słynnego roku Liechtensteinów, którzy wykupili teren obecnego państwa.

6. Jeszcze w pierwszej połowie XVIII wieku Liechtenstein doczekał się statusu państwa suwerennego.

7. Książe Jan II przyczynił się do tego, że Liechtenstein stał się częścią Organizacji Narodów Zjednoczonych. Po maturze odbywał praktyki w londyńskim banku. Biegle mówi po niemiecku, angielsku i francusku.

8. Liechtenstein dzieli się na jedenaście gmin. Największą gminą jest Schaan.

9. Podczas obu wojen światowych Liechtenstein ogłosił swoją neutralność. W związku z powyższym nie odnotował dużych strat w ludności. Nie oznacza to jednak, że wojna nie dała się księstwu we znaki.

10. Ciekawostką jest, że Liechtenstein nie posiada swojej własnej armii. Według umowy to Szwajcaria ma czuwać nad bezpieczeństwem kraju.

11. Standard życia w Liechtensteinie jest bardzo wysoki. Uważa się, że jest jednym z najbogatszych państw na świecie.

12. Przeciętny mieszkaniec Liechtensteinu zarabia w przeliczeniu na polską walutę ponad 20 tysięcy złotych.

13. Do największych mniejszości zamieszkujących Księstwo Liechtensteinu są Niemcy, Szwajcarzy , Austriacy oraz Niemcy.

14. Liechtenstein jest często odwiedzany przez miłośników sportów zimowych. Państwo w całości znajduje się na terenie Alp i posiada swój resort narciarski, do którego każdego roku przybywa sporo entuzjastów narciarstwa.

15. Wskaźnik przestępczości jest bardzo mały. Ciekawostką jest, że ostatnie zabójstwo miało miejsce przeszło 20 lat temu, a każdy więzień otrzymujący wyrok przekraczający dwa lata jest automatycznie przenoszony do Austrii.

16. Wiele właścicieli firm decyduje się na urządzenie siedzib na terenie Liechtensteinu ze względu na niskie podatki. Księstwo znajduje się w czołówce państwa zwanych rajami podatkowymi.

17. Tłusty Czwartek to dzień otwierający karnawał, który w Liechtensteinie jest dosyć hucznie obchodzony. Słynnym zwyczajem jest malowanie twarzy dzieci na czarny kolor, co nazywa się Ruassla.

18. Dosyć spektakularnym i godnym polecenia świętem jest koniec lata. W tym okresie rolnicy wracają z krowami z pastwisk. W tym czasie krowy są zdobione kwiatami.

19. Jedną z najpopularniejszych potraw jest słynne Kasknopfle, czyli szpecle z dodatkiem krowiego sera i skwarkami. Sporą popularnością cieszą się również Kratzete, czyli pyszne naleśniki najczęściej serwowane z jabłkowym sosem.

20. Za narodowy sport uważa się piłkę nożną. Tuż po wojnie zaczęto organizować turniej o nazwie Puchar Liechtensteinu.

21. 15 sierpnia obchodzi się jedno z najważniejszych świąt, które ma na celu celebrowanie tożsamości mieszkańców Liechtensteinu. Śpiewany jest wówczas hymn, a na niemal wszystkich budynkach widnieją flagi narodowe.

22. Kontrowersyjnym pomysłem jest możliwość wynajęcia całego Księstwa. Taka impreza kosztuje niespełna 200 tysięcy złotych za jedną noc. Do dyspozycji zainteresowanych osób jest zakwaterowanie na ponad sto gości, ale również szereg innych atrakcji.

23. Zamek w Vaduz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w całym kraju. Jest siedzibą rodziny książęcej. Jego budowa najprawdopodobniej zaczęła się w XII wieku. Niemniej po zniszczeniu w XV wieku został całkowicie odbudowany kilka lat później, już w XVI wieku.

24. Liechtenstein słynie z przepysznych serów. Alpejskie warunki i niesamowita wprawa mieszkańców powoduje, że można się tutaj delektować jednymi z najlepszych serów na świecie.

25. Z Liechtensteinu pochodzi wielu znanych i nagradzanych narciarzy. Nic w tym dziwnego, ponieważ warunki treningowe są tutaj wprost idealne.

26. Ciekawostką jest, że w kraju tym powstają najlepszej jakości sztuczne szczęki, które są eksportowane do innych państw.

27. Niezwykłym zwyczajem jest możliwość uczestniczenia w imprezie urodzinowej księcia. Każdy mieszkaniec Liechtensteinu może się spodziewać zaproszenia na imprezę. Nie ma również żadnego problemu z wejściem na teren prywatnej winiarni księcia, by skosztować pysznego wina.

28. Na terenie państwa nie ma lotniska. Liechtenstein znajduje się zatem w gronie pięciu państw, które nie mogą się pochwalić posiadaniem własnego lotniska na swoim terenie.

29. W gruncie rzeczy państwo bardzo skrupulatnie pilnuje ilości wpuszczanych obcokrajowców. Limitowane miejsce na rynku pracy wymagają specjalnych pozwoleń.

30. Długość urlopu w skali całego roku wynosi cztery tygodnie.

4.1/5 - (41 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić