Puszcza Augustowska

Puszcza Augustowska to jeden z największych kompleksów leśnych na terenie Polski. Jej większa część (114 ze 160 tysięcy ha) leży na terenie naszego kraju, pozostała zaś na obszarze Litwy i Białorusi. Naturalnie łączy się z innymi kompleksami leśnymi Białorusi (Puszczą Grodzieńską) oraz Litwy (Puszczą Dajnawską i Puszczą Kopciowską), tym samym tworząc zalesiony obszar o powierzchni dochodzącej do ponad 300 tysięcy hektarów.
Polska część Puszczy Augustowskiej leży w województwie podlaskim w regionie geograficznym zwanym Pojezierzem Litewskim.

Puszcza Augustowska – walory przyrodnicze

Ponad 85% całej Puszczy Augustowskiej pokrywają bory sosnowo-świerkowe. Wiele z nich osiąga wysokość nawet do 40 metrów i liczy przeszło 120 lat. Na terenie Puszczy podziwiać możemy również brzozy, olchy, dęby czy modrzewie i jesiony. Ten ogromny obszar zamieszkuje ponad 2000 różnych gatunków zwierząt, w tym duże, drapieżne ssaki. Spotkać tu można rysie, jenoty czy wilki – według badań w 2015 roku żyło tu 10 watach wilków szarych, w których żyło około 60 przedstawicieli tego gatunku.
Najważniejszą częścią naturalną Puszczy Augustowskiej jest Wigierski Park Narodowy, w którym znajdują się 42 jeziora – w tym jezioro Wigry, którego głębokość dochodzi do ponad 70 metrów. Szczególną ochroną objęto tutejszą populację bobrów, które swoją aktywność wykazują przede wszystkim przy ujściu Czarnej Hańczy. Wigierski Park Narodowy jest doskonale przystosowany do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej. Do użytku rekreacyjnego oddanych jest ponad 190km różnych tras. Niektóre zbiorniki wodne wykorzystywane są również w celach uprawiania turystyki wodnej m.in. kajakarstwa i żeglarstwa. W części akwenów można również uprawiać rybołówstwo.

Pozostałe atrakcje Puszczy Augustowskiej

Studziennicza – niewielka wieś niegdyś przynależąca do Augustowa – znajduje się tu niewielki, drewniany kościółek oraz umiejscowione na dwóch wysepkach Sanktuarium Matki Bożej Studzienniczańskiej.

Uroczysko Święte Miejsce – uroczysko, które niegdyś było miejscem kultów pogańskich. Obecnie znajduje się tu drewniane ogrodzenie, za którym stoją m.in. krzyże i kapliczki. Tablica pamiątkowa informuje, że jeden z krzyży został wzniesiony w XIII wieku przez nawróconych mieszkańców pobliskich terenów.

Kanał Augustowski – długi, liczący ponad 100km kanał, który łączy wiele rzek i zbiorników wodnych, tworząc tym samym ogromny, obwodowy łańcuch. Niektóre miejsca Kanału Augustowskiego mają specjalnie walory turystyczne, w szczególności popularnością cieszy się spływ kajakowy kanałem.

Jezioro Hańcza – najgłębsze jezioro w Polsce, którego maksymalna głębokość wynosi ponad 108m. Jezioro to charakteryzuje się nieskazitelnie czystą wodą, która pozwala na dostrzeżenie obiektów leżących nawet 12 metrów pod taflą akwenu. Po Hańczy można poruszać się przy pomocy rowerków wodnych i kajaków, a w niektórych miejscowościach istnieją wypożyczalnie sprzętu do nurkowania.

Pobliskie atrakcje

Także w pobliżu Puszczy Augustowskiej nie brakuje atrakcji. Wybierając jedną z niewielkich wsi noclegowych położonych w sercu Puszczy Augustowskiej, możemy liczyć na szybkie dotarcie do wielu urokliwych zakątków. Dostać się z niej możemy do Augustowa i Suwałk, do głównej części turystycznej Pojezierza Mazurskiego (okolice Mikołajek czy Giżycka) lub do granicznego polsko-białoruskiego Grodna. Jeśli decydujemy się na dłuższy pobyt w Puszczy Augustowskiej, możemy jeden dzień przeznaczyć na wyjazd do litewskiej stolicy – Wilna. Zaledwie 20 kilometrów od centrum Puszczy leży Biebrzański Park Narodowy, gdzie podziwiać można interesujące tereny bagienne i mokradła. To wszystko sprawia, że Puszcza Augustowska to nie tylko wyjątkowo piękne miejsce na mapie Polski, ale również doskonała baza wypadowa nawet na dwutygodniowy urlop.

 

4.8/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić