Atrakcje Bristol – Co Warto Tutaj Zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

Bristol to angielskie miasto położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego. Pierwsze osady na tym terenie powstawały już w okresie epoki kamienia, natomiast rozwój miasta datuje się na połowę średniowiecza, kiedy zbudowano tu jeden z największych wówczas zamków w całej południowej Anglii.

Ze względu na swoje położenie, Bristol był bardzo ważnym portem od setek lat, a jego nazwa oznaczała w staroangielskim języku miejsce z mostem.

Podczas drugiej wojny światowej miasto bardzo ucierpiało wskutek nalotów bombowych, jednak szereg prac mających na celu odbudowę i renowację zabudowy, sprawił, że odzyskało ono swój kształt i charakter.

Dziś jest to jedno z największych miast w Anglii, w którym nie brakuje atrakcji dla miłośników wycieczek, historii, dobrej zabawy i magicznych momentów spędzanych z najbliższymi.

8 powodów by zwiedzić Bristol

1. Clifton Suspension Bridge

Most wiszący nad rzeką Avon, znajdujący się na granicy hrabstwa Somerset i Clifton, czyli dzielnicy Bristolu. Stanowi największy symbol miasta i składa się z dwóch wież i wiszących konstrukcji. Jego projektantem i głównym inżynierem pracującym przy jego budowie był Isambard Brunel, który niestety zmarł przed otwarciem obiektu w 1864 roku. Mimo swojego wieku most nigdy nie wymagał większego remontu, a co roku przejeżdża przez niego aż dwanaście tysięcy samochodów. Jest to również pierwszy most na świecie, z którego skakano na bungee. Warto się tędy przespacerować, aby podziwiać nie tylko niesamowitą konstrukcję, ale również przepiękne widoki. Wstęp dla pieszych jest zupełnie darmowy.

2. Bristol Museum & Art Gallery 

Muzeum i galeria sztuki, w których znajdują się tysiące eksponatów, w tym rzeźby, porcelana, skamieliny, malarstwo i inne. Znajduje się tutaj również strefa egipska, poświęcona potędze starożytnej cywilizacji oraz działy dotyczące historii naturalnej. Ze względu na wielkie zróżnicowanie i ilość eksponatów oraz dzieł, każdy znajdzie tutaj coś, co go zaciekawi. Warto również wybrać się tutaj wraz z dziećmi. Wstęp do muzeum jest darmowy dla wszystkich grup wiekowych.

3. SS Great Britain

Statek zaprojektowany przez Isambarda Brunela – tego samego, który był odpowiedzialny za powstanie popularnego mostu w Bristolu. Był to pierwszy statek o żelaznym kadłubie i napędzany za pomocą śruby, który pływał z Bristolu aż do Nowego Jorku. Został zwodowany w 1843 roku i natychmiast okrzyknięto go wielkim eksperymentem. Dziś statek znajduje się w suchym doku i stanowi oryginalne muzeum, w którym możliwe jest odwiedzenie kuchni, maszynowni, kajut, a nawet zejście pod statek.

4. Wieża Cabot

Na terenie parku publicznego Brandon Hill znajduje się wieża Cabot, wybudowana w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Trzydziestometrowy obiekt wzniesiono na pamiątkę podróży Johna Cabota do Kanady, która miała miejsce równe czterysta lat wcześniej. Po ostatnim remoncie znów możliwe jest odwiedzanie jej wewnątrz i podziwianie widoków wokół z uroczych, zdobionych balkoników wieży.

5. Katedra w Bristolu

Prace nad katedrą w Bristolu zostały rozpoczęte już w pierwszej połowie XII wieku, a dziś monumentalna budowla znajduje się na liście zabytków Wielkiej Brytanii. Elementy świątyni były tworzone w XIII wieku, a w wieku XIV przebudowano większość budowli. Kolejne stulecia przyniosły nowe rozwiązania architektoniczne, powstały wieże i nowa nawa w stylu neogotyckim. Dziś katedra stanowi eklektyczną mieszanką stylów, którą warto odwiedzić, by z bliska zobaczyć, jak miejsce to zmieniało się na przestrzeni stuleci.

6. Clifton Observatory 

Obiekt zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy miał być tylko zwykłym młynem wiatrowym. Po latach został on jednak przekształcony na obserwatorium, gdzie znajduje się camera obscura, utożsamiana niegdyś z magią. W pobliżu znajdują się park, jaskinie, a nieopodal widać most, rzekę Avon i malownicze klify.

7. Muzeum MShed

To stosunkowo młode muzeum, które powstało w 2011 roku, a jego celem było zgromadzenie wszelkich informacji na temat Bristolu. Znajdują się tutaj więc eksponaty, które na swój sposób opowiadają lokalną historię od czasów prehistorycznych i początków osadnictwa na terenie dzisiejszego Bristolu aż po czasy współczesne. Jest to miejsce, którym zachwycone będą dzieci i nie tylko. Wiele eksponatów można dotknąć lub sprawdzić, jak działając, a historia miasta przedstawiona jest w sposób przystępny i interesujący.

8. Bristol Zoo

Zoo powstało w 1836 roku i jest najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie, który otwarto poza stolicą kraju. W rankingu na najstarsze ogrody tego typu w ogóle, zajmuje piąte miejsce. Znajduje się tutaj ponad siedem tysięcy zwierząt, a także zabytkowe pawilony. Jest to idealne miejsce na rodzinny spacer, podczas którego dzieci będą zachwycone latającymi wokół, barwnymi motylami, a także strefami do zabawy i przede wszystkim kontaktem ze zwierzętami. Na terenie parku znajdują się również strefy gastronomiczne, gdzie można zatrzymać się na obiad.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić