Atrakcje Cardiff – Top 8 miejsc które musisz odwiedzić

fotografia – Pixabay

Cardiff jest największym miastem Walii i zarówno jej stolicą, która zawdzięcza swoją pozycję w dużej mierze świetnemu położeniu nad rzeką Taff i tuz przy Kanale Bristolskim. Dzięki temu od najdawniejszych czasów był to bardzo ważny punkt na mapie szlaków handlowych, a okoliczne złoża węgla kamiennego sprawiły, że w XIX wieku nastąpił bardzo gwałtowny rozwój miasta. Nie minęło sto lat, a Cardiff był już najpotężniejszym eksporterem węgla na całym świecie. W czasach współczesnych stolica Walii to przede wszystkim szybko rozwijające się miasto studenckie, w którym turyści i mieszkańcy odnajdują raczej atmosferę brytyjskiego miasteczka, a nie stolicy. Co nie zmienia faktu, że Cardiff to miasto pełne atrakcji, które ma w swojej ofercie mnóstwo ciekawych obiektów, muzeów, parków i zabytków. o warto zobaczyć, podczas podróży do walijskiej stolicy?

8 Powodów by odwiedzić Cardiff

1. Zamek w Cardiff

Normandzka budowla i rezydencja z XIX wieku, którą wzniesiono w stylu neogotyku typowego dla czasów wiktoriańskich. Jest to jedna z największych i najważniejszych atrakcji w całej Walii, które charakteryzuje się wieloma stylami architektonicznymi. Już w latach pięćdziesiątych I wieku naszej ery w miejscu tym stał rzymski fort, a miejsce nie było przypadkowe – łatwy dostęp do morza stanowił najważniejszy argument. W środku znajdują się imponująca biblioteka, Sala Bankietowa, jadalnia, sypialnie czy Pokoje dla Palaczy z kunsztownie zdobionymi kominkami, a na dachu budowli znajduje się uroczy ogród.

2. Cardiff Bay

Zatoka, którą zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta bardzo często wybierają na cel wieczornych spacerów. Malownicza sceneria, liczne zabytki, a przede wszystkim klimatyczne knajpki, restauracje i kawiarnie zachęcają do rodzinnych albo romantycznych spacerów po zachodzie słońca. Po zmroku miejsce t wypełnione jest ludźmi, którzy uwielbiają się tutaj spotykać z przyjaciółmi, aby w pięknym otoczeniu zjeść razem kolację i napić się piwa.

3. Castell Coch

Gotycki zamek, który został wybudowany w XIX wieku. Pierwsza budowla w tym miejscu została wzniesiona przez Normanów już w XI wieku, a strategiczne miejsce nad wioską pozwalało na ochronę miasta. Dziś zamek cechuje się romantycznymi wykończeniami i wspaniale urządzonymi wnętrzami, które można zwiedzać za niewielką opłatą. Miejsce to doskonale nadaje się do robienia ciekawych sesji fotograficznych, ale również do spacerowania w niezwykłych okolicznościach, przywodzących na myśl wiek XIX. Z pewnością docenią go wszyscy miłośnicy historii.

4. Wales Millennium Centre 

Centrum sztuki, znajdujące się przy zatoce. Nowoczesny budynek imponuje już z zewnątrz rozmachem, kształtem i oryginalną fontanną w formie wodnej ściany. Obiekt rozpoczął swoją działalność koncertem inauguracyjnym w 2009 roku, jednak nie trzeba odwiedzać go w charakterze widza i słuchacza, aby odczuć zapewnić sobie mnóstwo wrażeń estetycznych. Architektura, wykończenie i niezwykła przestrzeń wokół centrum sprawiają, że zwykły spacer po okolicy może być sporym przeżyciem.

5. Bute Park

Nieopodal zamku Cardiff znajduje się Bute Park, czyli miejsce idealne dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to idealne miejsce, w które można udać się, aby uciec przed tłumem ludzi, hałasem i zgiełkiem w mieście, a także, żeby pospacerować pięknymi alejkami i odkryć malownicze zakamarki parku. Na terenie całego obiektu znajduje się sporo kawiarni i knajpek, w których można zatrzymać się na kawę i deser albo obiad.

6. Llandaff Cathedral

Llandaff Cathedral to przepiękna, anglikańska katedra, której obecny budynek pochodzi z XII wieku. Jest jedyną w całej Wielkiej Brytanii katedrą posiadającą dwie wieże zachodnie. Jej położenie sprawia, że miejsce to jest niezwykle spokojne i spacerując po wnętrzu świątyni można nie tylko zapomnieć o świecie na zewnątrz, ale również poczuć nastrój miejsca, którego historia sięga około tysiąca lat. Warto również wybrać się tutaj na jeden z niezwykłych koncertów organowych, zwłaszcza przez Bożym Narodzeniem.

7. Insole Court 

Zabytkowa gotycka rezydencja z epoki wiktoriańskiej, którą zbudowano w 1855 roku dla bogatego biznesmena, Jamesa Herveya Insole’a. Jego potomkowie żyli w rezydencji aż do 1938 roku. Obecnie jest to miejsce otwarte dla zwiedzających, gdzie można wybrać się na spacer z rodziną, a nawet czworonogami. W pobliżu znjadują się kawiarnie i restauracje, a dawny Pokój Palaczy na terenie rezydencji został zamieniony na Czytelnię dostępną dla zwiedzających. Niezwykła posiadłość pozwala turystom przekonać się, jak wyglądało życie uprzywilejowanych warstw społecznych w XIX wieku.

8. Pierhead Building

Zrekonstruowany budynek dawnego urzędu celnego, w którym można między innymi zobaczyć film o historii całego regionu. Sama budowla, zbudowana pod koniec xIX wieku z intensywnie czerwonej cegły, przyciąga uwagę i góruje nad okoliczną zabudową. Jest to darmowa galeria, w której można w przyjemny sposób spędzić czas, poznając historię miasta.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić