Rzeka Wda 🗺️ 12 Ciekawostek

wda
foto – Wikipedia

Wda to rzeka, która przepływa przez północną część Polski. Ma ona długość 198 kilometrów, a swój bieg rozpoczyna w niewielkiej wsi w pobliżu Bytowa. Przez rzekę ciągnie się malowniczy szlak kajakarski, który – choć wyjątkowo piękny – jest przeznaczony dla doświadczonych kajakarzy. Rzeka przepływa przez tereny pól, łąk i lasów, a także przez liczne jeziora i zabytkowe miasta, które stanowią dużą atrakcję dla uczestników spływów kajakowych.

1. Wda wypływa z niewielkiego jeziora Krążno, które znajduje się w miejscowości Osława-Dąbrowa w niedalekiej odległości od Bytowa. Samo jezioro jest zbiornikiem docenianym przez wędkarzy, ze względu na dużą ilość występujących w nim karpi.

2. W języku niemieckim Wda nazywana jest Czarną Wodą (Schwarzwasser). Nazwa ta pochodzi prawdopodobnie od ciemnego zabarwienia i zabagnionych brzegów rzeki. Do dziś nazwa ta funkcjonuje w nieoficjalnym nazewnictwie.

3. Na rzece wybudowano 6 elektrowni wodnych, które zapewniają dostawy prądu do okolicznych miejscowości. Elektrownie znajdują się w miejscowościach Wojtal, Wdecki Młyn, Gródek, Kozłowo, Świeć Przechowie oraz Żur.

4. Na przełomie stycznia i lutego na rzece organizowany jest Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy.

5. Trasa przebiegu Wdy uznawana jest za najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce. Choć rzeka płynie stosunkowo wolno – jej średni przepływ wynosi zaledwie 12m3/s – trasa jest wymagająca. Na Wdzie znajdują się m.in. zakola, przełomy, strome kaskady, a także mocno zabagnione i zalesione brzegi, które uniemożliwiają przystanki w niektórych miejscach.

6. W rejonie rzeki został utworzony Wdzydzki Park Krajobrazowy. Park obejmuje obszar o powierzchni 178 kilometrów kwadratowych, na którym znajdują się ogromne kompleksy leśne, tereny bagienne, jeziora i podmokłe łąki.

7. W 2020 roku na jednym z odcinków Wdy doszło do wpłynięcia do rzeki ogromnych ilości mułu, który pochodził z opróżnionej elektrowni wodnej. Zanieczyszczenia spowodowały śmierć wielu zwierząt wodnych, w tym ogromnej populacji ryb.

8. Rzeka wda uchodzi do Wisły w okolicy miejscowości Świecie. Miejscowość została założona w XIII wieku i do dziś na jej terenie znajduje się wiele zabytków historycznych i architektonicznych, takich jak dobrze utrzymany, czternastowieczny Zamek Krzyżacki oraz gotycki, murowany Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława.

9. Rzeka przepływa przez Jezioro Wdzydzkie, które nazywane jest „kaszubskim morzem” ze względu na swoją wielkość: zajmuje obszar 1455 hektarów i łączy ze sobą pięć mniejszych jezior.

10. Około 1/3 obszaru całej rzeki znajduje się na terenach objętych ochronną przyrodniczą. Poza Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym są to przede wszystkim rezerwaty przyrody (Krzywe Koło i Sandr Wdy).

11. Wdę zamieszkuje wiele gatunków ryb (m.in. okonie i szczupaki), a także ssaki (bobry, wydry), traszki, kumaki i minogi rzeczne.

12. Najcenniejszym obszarem archeologicznym w pobliżu rzeki Wdy jest rezerwat „Kamienne Kręgi” w Borach Tucholskich. Znajduje się tu starożytne cmentarzysko pełne gotyckich kurhanów i dużych, kamiennych kręgów, które pochodzą z II lub III wieku n.e.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić