15 Ciekawostek o Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach

skamieniałe miasto
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39159082

Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się w województwie małopolskim, a konkretnie na Pogórzu Ciężkowickim. Formy tektoniczne i erozyjne pozwalają tutaj turystom na przemierzanie skalnych labiryntów i podziwianie formacji o niesamowitych kształtach. Co warto wiedzieć na temat rezerwatu i jakie atrakcje w okolicy czekają na turystów? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Ostańce piaskowe znajdujące się terenie dzisiejszego Skamieniałego Miasta chciano chronić jeszcze przed drugą wojną światową. Ze względu na to, że eksploatowano wówczas pobliskie kamieniołomy, obawiano się, że formacje skalne o wielkiej wartości mogą ulec zniszczeniu.

2. Już w 1931 roku tutejsze ostańce piaskowe zyskały status pomników przyrody. Musiało jednak minąć ponad czterdzieści lat, aby cały ten obszar otrzymał status rezerwatu. Ma on powierzchnię ponad piętnastu hektarów i rozciąga się od szczytu wzgórza Skała do doliny Białej.

3. Skały znajdują się na terenie lasu mieszanego, a liczne baszty, grzyby skalne, ambony, maczugi i skałki tworzą tak zwane skalne miasto, które zaskakuje formami i wielkością. Niektóre ze znajdujących się tutaj skał mają nawet po kilkanaście metrów wysokości.

4. Ciekawostką jest fakt, że piaskowiec, z którego zbudowane są tutejsze formacje, powstał mniej więcej pięćdziesiąt milionów lat temu. Ukształtował się na dnie prehistorycznego Oceanu Tetydy. Ocean ten uległ zamknięciu po kolizji Arabii, Indii i Afryki z Eurazją. Obecnie jego miejsce zajmuje Ocean Indyjski.

5. Nazwa rezerwatu nawiązuje do legendy, zgodnie z którą tutejsze skały były kiedyś domami. Miały one ulec skamienieniu wraz ze swoimi mieszkańcami, którzy prowadzili nieprzyzwoity tryb życia i zasłużyli na tak okrutną karę.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie małopolskim 🗺️


6. Z większością tutejszych skał łączą się liczne legendy, a nazwy najczęściej nawiązują do kształtu formacji. Znajdują się tutaj więc Grzybek, Borsuk, Czarownica, Piramidy czy Aligator. Skałę o nazwie Grunwald nazwano tak z okazji pięćsetnej rocznicy sławetnej bitwy pod Grunwaldem, w której Polacy pokonali Krzyżaków. Z łatwością można tutaj również znaleźć skałę noszącą imię Baszta Ignacego Jana Paderewskiego, który był znanym kompozytorem polskim oraz działaczem niepodległościowym.

7. Teren rezerwatu doskonale nadaje się na piesze wycieczki, zwłaszcza jeśli ktoś przepada za bliskim kontaktem z przyrodą. Rosną tutaj przede wszystkim sosny, lipy i jodły, a oprócz nich ponad sto innych gatunków roślin, w tym wiele chronionych. Do rzadkich okazów, na jakie można natknąć się w Skamieniałym Mieście, należą na przykład paprotka zwyczajna czy bluszcz pospolity.

8. Skamieniałe Miasto przecina niebieski szlak turystyczny, na który można wejść już przy parkingu około kilometra od centrum Ciężkowic. Na trasie, która nie jest zbyt wymagająca i zawiera turystyczny wiadukt, znajdują się największe atrakcje i najbardziej popularne formacje skalne w rezerwacie.

9. Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy powstał w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i znajduje się na Pogórzu Rożnowskim oraz Pogórzu Ciężkowickim. Jego powierzchnia wynosi ponad osiemnaście hektarów, a celem powstania była ochrona walorów krajobrazowych, historycznych oraz działalność edukacyjna.

10. Na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, poza Skamieniałym Miastem, znajdują się również rezerwat przyrody Diable Skały, pomnik przyrody Wieprzek oraz bogata flora. Park jest również domem dla wielu gatunków ptaków, takich jak krogulec, dzięcioł czarny czy bocian czarny.

11. Wąwóz Ciężkowicki jest jedną z największych atrakcji tych okolic. Znajduje się na północnych stokach wzgórza Skała, a jego dnem płynie niewielki strumyk. Od 1968 roku wąwóz ten jest pomnikiem przyrody, ponieważ ze względu na ciasne koryto i bardzo strome ściany skalne stanowi unikat na skalę całych Karpat.

12. Wąwóz Ciężkowicki nazywany jest również Wąwozem Czarownic. Nazwa ta ma swój źródło w legendzie, zgodnie z którą w tym wąwozie czarownice wraz z diabłami odprawiają swoje rytuały.

13. Wodospad Czarownic znajduje się w Wąwozie Ciężkowickim i co roku przyciąga bardzo dużo turystów. Należy on do wodospadów schodkowych i ma dwa progi zbudowane z piaskowca. Spadająca z wysokości woda stworzyła na dole atrakcyjne kotły, a warto podkreślić, że wodospad ma aż czternaście metrów wysokości.

14. Będąc w tej okolicy warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Na terenie kompleksu znajduje się imponująca kolekcja ptaków, owadów oraz trofeów myśliwskich. Niektóre z eksponowanych tutaj okazów dają jedyną okazję, aby z bliska przyjrzeć się konkretnym gatunkom, a także poznać ciekawe informacje na ich temat.

15. Zwiedzanie Ciężkowic to okazja, aby zobaczyć kilka zabytków sakralnych i świeckich. Do najważniejszych należą tutaj klasycystyczny ratusz na rynku, zabytkowe kapliczki przydrożne, neogotycki kościół pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja, a także drewniane domy z podcieniami, które były kiedyś charakterystyczne dla Małopolski.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić