Gródek nad Dunajcem – Atrakcje 2024

gródek nad dunajcem
foto – Autorstwa Mateusz Giełczyński – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13982579

Gródek nad Dunajcem to niewielka wieś znajdująca się w województwie małopolskim. Leży na nad Jeziorem Rożnowskim, 20 km od Nowego Sącza. Jeszcze w XIV wieku znajdował się tutaj zamek rycerski należący do polskiego szlachcica i senatora Klemensa Kurowskiego. Obecnie Gródek nad Dunajcem cieszy się mianem rewelacyjnej miejscowości wypoczynkowej z wieloma miejscami noclegowymi i okolicami, w których można spędzić cudowny urlop.

Dokąd się wybrać i co warto wiedzieć, będąc w pobliżu? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie to bez wątpienia jedna z największych atrakcji miejscowości. Z lotu ptaka przypomina nieco literę “S”, a jego łączna długość wynosi maksymalnie 20 kilometrów. Wokół jeziora istnieje kilka ośrodków turystycznych z wyznaczonymi piaszczystymi plażami i miejscami do kąpieli. Znajdziemy tutaj również kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, m.in. skuterów, rowerów wodnych czy kajaków.

2. Małpia Wyspa

Najsłynniejszym punktem Jeziora Różnowskiego jest słynna Małpia Wyspa. Zielone wzniesienie jest zieloną wyspą, na której niegdyś znajdował się zamek rycerski. Dzisiaj jest objęta ochroną i cieszy się mianem rezerwatu ptactwa wodnego. Szacuje się, że na wyspie występuje ponad 160 gatunków ptactwa i to ze względu na jej mieszkańców nie wolno tam wchodzić. Można jednak obserwować z daleka lub wybrać się w rejs dookoła wyspy, co samo w sobie jest niemałą atrakcją. Niektórzy uważają, że swoje gniazda zakładają tutaj również orły.

3. Rożnowski Park Krajobrazowy

Na terenie Pogórza Rożnowskiego i Pogórza Ciężkowickiego znajduje się od lat dziewięćdziesiątych Rożnowski Park Krajobrazowy. Na tych terenach królują malownicze widoki, którym świetności dodają Dunajec oraz rzeka Biała. Urozmaiceniem są również pozostałości po Puszczy Karpackiej oraz różnego rodzaju formacje skalne. To obszary, które są rajem dla fotografów oraz turystów nastawionych na podziwianie piękna natury.

4. Zamek w Wiśniczu

Będąc w tym regionie Polski bez wątpienia warto wybrać się na zwiedzanie Zamku w Wiśniczu, leżącego nad Leksandrówką we wsi o nazwie Stary Wiśnicz. Historia zamku sięga jeszcze XIV wieku. W kolejnych latach przechodził z rąk do rąk, by ostatecznie po II Wojnie Światowej stać się własnością państwa. Miłośnicy historii powinni na własne oczy zobaczyć tą wspaniałą budowlę.

5. Gród Warowny Stara Baśń

Przy ulicy Grottgera w pobliskim Grybowie znajduje się Gród Warowny Stara Baśń. Ta wspaniała rekonstrukcja powstała z zamiłowania do historii i potrzeby pielęgnowania spuścizny naszych przodków. Na terenie obiektu znajduje się fascynujące muzeum historii. Można zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem lub indywidualną wycieczkę. Warto również wiedzieć, że istnieje specjalny program zwiedzania na dzieci.

6. Skamieniałe Miasto

Niedaleko Rożnowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Jest to wspaniały rezerwat przyrody znajdujący się nad brzegiem rzeki Białej. Najważniejszą atrakcją tego miejsca są ostańce skalne, które przybrały bardzo różne kształty i w związku z tym cieszą się obecnie dosyć finezyjnymi nazwami, np. Cyganka, Czarownica czy Grupa Borsuka.

7. Ciężkowice

W pobliskich Ciężkowicach znajduje się z kolei Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Powstało pod koniec lat osiemdziesiątych dzięki zbiorom państwa Tomków, którzy przez niemal pół wieku gromadzili zbiory. Do najważniejszej części eksponatów zalicza się niemal 200 okazów ptaków, z czego niektóre są obecnie uznawane za wymarłe.

8. Projekt Paintball

Projekt Paintball oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. To nie tylko miejsce, gdzie można zagrać w paintball, ale także zorganizować pikniki rodzinne, gry terenowe, wycieczki szkolne, wieczory kawalerskie i panieńskie . Na miejscu prowadzone są zajęcia edukacyjne i integracje klasowe.
Na terenie obiektu można rozłożyć namiot dla gości, zamek dmuchany itp.  Niektóre z atrakcji wymagają wcześniejszej rezerwacji i kontaktu telefonicznego.

Organizatorzy prowadzą również lokalne wycieczki w okolicy Limanowej, Nowego Sącza i wokół Jeziora Rożnowskiego.

Sprzęt do gry w paintball dostosowany jest do wieku graczy: dla dzieci od 6 lat dostępne są małe imitacje markerów na żelowe kulki, dla dzieci od 8 lat – Shotgun z małymi kulami z farbą, a dla osób od 14 lat i dla dorosłych – markery na sprężone powietrze.

Więcej informacji na temat Projekt Paintball można znaleźć na stronie internetowej: Projekt Paintball:  Małopolska – Limanowa/Nowy Sącz lub telefonicznie pod 790 890 600.

9. Czchów

Niedaleko Gródka nad Dunajcem, w Czchowie znajduje się Miasteczko Strzeleckie. To atrakcja, która przypadnie do gustu przede wszystkim młodszym uczestnikom wyprawy. Na miejscu organizowane są świetne bitwy z laserowym paintballem w roli głównej. Są tutaj również wyznaczone miejsca na ognisko, a zatem po szalonej bitwie na poligonie będzie można posilić się na wolnym powietrzu.

10. Narty w miejscowości Rytro

W sezonie zimowym doskonałą destynacją dla miłośników aktywnego wypoczynku będzie pobliska wieś o nazwie Rytro. Znajduje się tutaj fantastycznie zorganizowany Ośrodek Narciarski – Ryterski Raj. Znajdziemy tutaj dwie trasy – jedna dla doświadczonych narciarzy, a druga dla osób początkujących. Uważa się, że to jedno z najlepszych miejsc do nauki.

11. Park linowy

Park Również we wsi Rytro znajduje się ABlandia, czyli park linowy, w którym będzie można spędzić aktywny rodzinny dzień. Jest jednym z największych parków linowych w tej części Polski. Każdy znajdzie tutaj trasy dostosowane do własnych możliwości.

12. Zamek Zawiszy Czarnego

W miejscowości Rożnów znajdują się ruiny zamku Zawiszy Czarnego. Warto się tutaj wybrać, zwłaszcza gdy pasjonujemy się historią. Niegdyś ruiny były siedzibą jednego z najsłynniejszych polskich rycerzy, który brał udział między innymi w Bitwie pod Grunwaldem.

13. Skałki Rożnowskie

Skałki Rożnowskie to kolejna atrakcja, którą warto wziąć pod uwagę. Znajduje się właściwie nad samym brzegiem jeziora, co znacząco wpływa na atrakcyjność tego miejsca. Można tutaj podziwiać wspaniałe formacje skalne z piaskowca ciężkowickiego. Tuż obok znajduje się piękna kamienista plaża, na której można odetchnąć w otoczeniu przepięknej natury.

14. Rejs po Jeziorze Rożnowskim

Rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim to zdecydowanie atrakcja, na którą warto się skusić. W sezonie letnim takie wycieczki odbywają się w zasadzie każdego dnia. Rejs trwa około godziny i pozwala obserwować piękne okolice z niecodziennej perspektywy. Dla osób, które do tej pory nie miały przyjemności uczestniczyć w rejsach, taka podróż będzie niemałą atrakcją.

15. Dąbrowska Góra

Dąbrowska Góra to najwyższy szczyt znajdujący się na Pogórzu Rożnowskim. Liczy sobie niespełna 600 m n.p.m. i jest doskonałym punktem widokowym. Ze szczytu rozpościera się widok na piękne okolice oraz Tatry. Dla osób aktywnych fizycznie tego rodzaju spacer będzie doskonałym pomysłem na spędzienie wspaniałego dnia w otoczeniu natury.

16. Restauracje w Gródku nad Dunajcem

Będąc w Gródku nad Dunajcem warto udać się do restauracji Lemon znajdującej się w Lemon Resort Spa. To lokal serwujący doskonałej jakości jedzenie przygotowane przez wybitnych kucharzy. Z pewnością jest to miejsce spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości.

4.2/5 - (35 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić