Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39219387

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy znajduje się w województwie małopolskim na terenie Krakowa oraz gmin Liszki i Czernichów. Ze względu na wspaniałe walory przyrodnicze oraz bliskość innych atrakcji jest regularnie odwiedzany przez turystów z całej Polski. Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje zobaczyć w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy obejmuje obszar o wielkości ponad 63 tysięcy kilometrów kwadratowych, a jego otulina prawie 100 tysięcy kilometrów kwadratowych. Park został utworzony w 1981 roku w celu ochrony tutejszych walorów przyrodniczych i kulturowych.

2. Nazwa parku nawiązuje do dwóch klasztorów znajdujących się na jego terenie. Są to Klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach oraz Opactwo Ojców Benedyktynów w Tyńcu.

3. Na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego znajdują się trzy duże kompleksy leśne. Są to Lasek Wolski, stanowiący popularny obszar rekreacyjny dla mieszkańców Krakowa i nie tylko, a także lasy znajdujące się w okolicach Czernichowa i Tyńca.

4. “Skołczanka” to faunistyczny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się tutaj najdalej na północ wysunięte części Wzgórz Tynieckich. Celem utworzenia rezerwatu była ochrona około pięciuset rzadkich gatunków motyli, do których należy na przykład znajdujący się pod ochroną skalnik driada.

5. “Skałki Przegorzalskie” to florystyczny rezerwat przyrody, który powstał, aby chronić rzadkie murawy naskalne i zarośla. To miejsce idealne dla turystów kochających kontakt z naturą, ciszę i spokój. Rezerwat stanowi własność Uniwersytetu Jagiellońskiego, a wśród roślin, które można tutaj podziwiać, znajdują się między innymi rojownik pospolity, konwalia majowa czy przytulia wonna.

6. Zamek w Przegorzałach jest jednym z nielicznych przykładów architektury Trzeciej Rzeszy w Krakowie. Został wybudowany podczas drugiej wojny światowej, a od trzydziestu lat funkcjonuje tutaj restauracja “U ZIYADA”, w której można skosztować lokalnych potraw.

7. Willa Baszta w Przegorzałach znajduje się nieopodal zamku i została wybudowana w pierwszej połowie XX wieku na podstawie projektu Adolfa-Szyszko Bohusza. Jest to częściowo rotunda nawiązująca do średniowiecznej tradycji, a przy dobrej pogodzie z jej tarasu można zobaczyć nawet Tatry.

8. “Bielańskie Skałki” to rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Można tutaj podziwiać piękne formacje skalne zbudowane z jurajskich wapieni, a także bogatą przyrodę, w której dominują murawy kserotermiczne.

9. Staw Królówka to użytek ekologiczny znajdujący się na terenie parku. Został stworzony w celu ochrony rzadkich okazów roślin oraz zwierząt wodnych. Ten niewielki zbiornik stanowi miejsce rozrodu ropuchy szarej i żaby moczarowej, ale stanowi również atrakcyjne urozmaicenie leśnego krajobrazu.

10. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu jest jednym z najstarszych klasztorów w Polsce. Najpewniej zostało ufundowane przez Kazimierza I Odnowiciela jeszcze w pierwszej połowie XI wieku. Można tutaj zobaczyć zabytkowe krużganki w stylu gotyckim, studnię z XVII wieku, kościół klasztorny z barokową nawą główną czy też renesansowy ogród.

11. Klasycystyczny dwór w Ściejowicach pochodzi z XIX wieku  jest wpisany do rejestru zabytków. W całym kompleksie znajduje się również oficyna ze stajnią oraz stelmacharnia. Wokół rozpościera się romantyczny park stworzony w połowie XIX wieku.

12. Willa Decjusza to renesansowy pałacyk znajdujący się w Krakowie. Został wybudowany w XVI wieku i reprezentuje wczesnobarokowy styl architektoniczny. W czasie pierwszej wojny światowej znajdowały się tutaj koszary wojskowe, a podczas drugiej wojny światowej była to siedziba niemieckiej policji. Obecnie stanowi siedzibę Stowrzyszenia Willa Decjusza i znajduje się na Szlaku Renesansu w Małopolsce.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić