Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Collegium Maius, Aula Jagiellońska
Collegium Maius, Aula Jagiellońska / foto – KazimierzP / fotopolska.eu / Wikipedia

Uniwersytet Jagielloński, dawniej znany jako Akademia Krakowska, to najstarsza uczelnia w Polsce. Kto chce lepiej poznać jej dzieje, ten w czasie wycieczki po Krakowie powinien zajrzeć do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co warto wiedzieć o tej placówce?

1. Siedziba muzeum

Muzeum UJ mieści się budynku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ulicy Jagiellońskiej 15. W miejscu tym już w XIX wieku prezentowano pamiątki związane z działalnością krakowskiej uczelni, choć polityka władz zaborczych nie pozwalała na używanie nazwy „muzeum”.

2. Od Akademii Krakowskiej do Uniwersytetu Jagiellońskiego

Muzeum przypomina o długich dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego historia zaczyna się w 1364 roku. To wtedy król Kazimierz Wielki powołał do życia Akademię Krakowską – pierwszą uczelnię na ziemiach polskich. Wsparta w późniejszym czasie finansowo przez Jagiellonów, od 1817 roku nosi obecną nazwę.

3. Instrumenty naukowe

Muzeum UJ może się pochwalić imponującą kolekcją instrumentów naukowych. Kolekcję tworzy ok. 2000 eksponatów, wśród których pojawiają się m.in. bezcenne globusy z XVI wieku oraz arabskie przyrządy pomiarowe z XI wieku.

4. Grający zegar

Dumą muzeum jest grający zegar, oddany do użytku w 2000 roku. Codziennie o godz. 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00 rozlega się muzyka dworska, przy której w podróż wokół zegara wyrusza pochód postaci związanych z historią uczelni (m.in. królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło oraz św. Jan z Kęt). To jedna z ważniejszych ciekawostek na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przyciąga na muzealny dziedziniec wiele grup wycieczkowych.


⇒ Zwiedzasz Gród Kraka ? Zobacz najlepsze atrakcje w Krakowie


5. Skarbiec Kopernika

Wizyta w Muzeum UJ to nie lada gratka dla miłośników astronomii, na których czeka tu sporo pamiątek związanych z Mikołajem Kopernikiem. W Skarbcu można ujrzeć m.in. dokumenty potwierdzające, iż bracia Mikołaj i Andrzej Kopernikowie byli studentami Wydziału Filozofii oraz faksimile rękopisu Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”. Cennym eksponatem jest zdjęcie Ziemi z podpisem Neila Armstronga oraz instrumenty astronomiczne, z których korzystali w XV wieku studenci Akademii (w tym Mikołaj Kopernik).

6. Aula Jagiellońska

Wśród wnętrz, które udostępniane są zwiedzającym, znajduje się też Aula Jagiellońska. Dawniej odbywały się tu wykłady teologiczne, dziś jest to pomieszczenie wykorzystywane w celach reprezentacyjnych. Aulę zdobią portrety ważnych osób związanych z UJ, wśród których znalazło się miejsce dla profesorów zamordowanych w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej.

7. Galeria Rzeźby Średniowiecznej

Oprócz zbiorów bibliotecznych i sprzętów naukowych, w Muzeum UJ można podziwiać ciekawe dzieła sztuki. Ważną częścią tych zbiorów jest Galeria Sztuki Średniowiecznej. Prezentowane tu dzieła pochodzą głównie ze śląskich i małopolskich warsztatów, a największą uwagę przyciąga tu „pochód pięknych Madonn” z XV wieku.

8. Schody Rektorskie

Schody Rektorskie to nic innego, jak reprezentacyjna klatka schodowa przeznaczona dla ważnych gości UJ. Co ciekawe, klatka ta wzorowana jest na klatce znajdującej się niegdyś w pałacu Franciszka Xawerego Pusłowskiego – wielkiego dobrodzieja muzeum.

9. Libraria

Sala dawnej biblioteki Collegium Maius z połowy XVI wieku zachwyca m.in. Złotą Bramą (gotyckim portalem) oraz barokowymi szafami z księgozbiorem rodziny Pusłowskich. Ozdobą tego wnętrza są popiersia przedstawiające ludzi kultury oraz portrety osób zasłużonych dla uniwersyteckiej biblioteki, m.in. Benedykta z Koźmina oraz Józefa Łepkowskiego. Sala ta jest wciąż wykorzystywana przez Senat UJ, który obraduje tu raz w miesiącu.

10. Zaułek Estreichera

Zaułek Estreichera (dawniej znany jako Dziedziniec Huta) to kolejna ciekawostka na terenie Muzeum UJ. Czym jest ów zaułek? Pozostałością po chacie stojącej niegdyś przy ul. Św. Anny 10.

11. Ogród Profesorski

Historia Ogrodu Profesorskiego sięga XV wieku, jednak jego obecna forma to efekt rekonstrukcji przeprowadzonej w latach 2008-2010. Ogród można zwiedzać codziennie od 10:00 do 16:00. Kto wejdzie na jego teren, ten zobaczy malownicze alejki, ciekawą kolekcję krzewów oraz rzeźby przedstawiające krakowskich profesorów.

12. Kawiarnia „U Pęcherza”

Kawiarnia na terenie muzeum otwarta jest codziennie od 9:00 do 16:30. Warto ją odwiedzić ze względu na lokalizację w podziemiach najstarszej części kamienicy Collegium Maius oraz klimatyczne wnętrze. Czekają tu pyszne desery i kawy, przy których można odpocząć od miejskiego zgiełku.

13. Świat Zmysłów

Od 2005 roku goście zwiedzający muzeum mogą oglądać interaktywną wystawę „Świat Zmysłów”. Przedstawiono to sporo ciekawych informacji na temat receptorów oraz związanych z nimi zjawisk. Ta część ekspozycji cieszy się wielkim powodzeniem wśród młodszych gości, którzy chętnie biorą udział w doświadczeniach i eksperymentach.

14. Informacje praktyczne  

Dziedziniec Muzeum jest czynny codziennie w godz. 09:00 – 16:30, natomiast wystawę w budynku można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-13:00 w towarzystwie pracownika muzeum (indywidualnie można zwiedzać muzeum do godziny 16:00, a w soboty od 10:00-15:00.

15. Okoliczne atrakcje

W sąsiedztwie Muzeum UJ czeka wiele ciekawych obiektów, m.in. pomnik Mikołaja Kopernika oraz Collegium Novum – główny gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zwiedzeniu muzeum warto też wybrać się do pobliskiego kościoła św. Anny , wybrać na spacer po Plantach oraz zajrzeć na Rynek Główny.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić