Kopa Kondracka – Informacje i Ciekawostki

Kopa Kondracka
foto – Autorstwa Hubert Waguła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7604538

Kopa Kondracka to szczyt znajdujący się w Tatrach Zachodnich i będący najniższym z tak zwanych Czerwonych Wierchów. Co roku zdobywają go turyści z różnych stron Polski i nie tylko. Dzieje się tak, ponieważ jest stosunkowo łatwy do zdobycia i stanowi naturalny punkt widokowy.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Kopa Kondracka znajduje się dokładnie na grani głównej Tatr Zachodnich między Suchym Wierchem Kondrackim a Małołączniakiem. Ma wysokość sięgającą 2005 metrów nad poziomem morza.

2. Kopa Kondracka jest zbudowana ze skał osadowych, a dokładnie z wapieni i dolomitów. Jej najwyższa część obejmująca cały szczyt składa się ze skał metamorficznych.

3. W północnym zboczu Kopy Kondrackiej znajduje się Jaskinia Kondracka. Wejście do niej znajduje się na wysokości 1820 metrów nad poziomem morza, a jej długość wynosi 12 metrów.

4. Jaskinia Kondracka najprawdopodobniej była znana od wielu lat, ponieważ jej otwór jest doskonale widoczny z Przełęczy Kondrackiej. Jednak pierwszy opis tego miejsca powstał dopiero w 1985 roku.

5. Kopa Kondracka góruje nad trzema dolinami. Należą do nich Dolina Małej Łąki, Dolina Bystra i Dolina Cicha. Północna grań Kopy łączy się dzięki Przełęczy Kondrackiej z popularnym Giewontem.

6. Ze względu na wielką różnorodność podłoża na na tym terenie, roślinność Kopy Kondrackiej należy do bogatych. Występują tutaj rośliny, które należą do bardzo rzadkich i nawet w Tatrach raczej niespotykanych w innych miejscach. Należą do nich na przykład gruszyczka karpacka, ostrołódka polna czy głodek kutnerowaty.

7. W dawnych czasach Kopa Kondracka należała do polskiej strony od Hali Kondratowej oraz Hali Małej Łąki i była wypasana aż po sam szczyt. Jej stoki porasta obecnie kosodrzewina, co nie było możliwe, kiedy wypasano tutaj zwierzęta.

8. W 1832 roku odnotowano pierwsze wejście na Kopę Kondracką. Wyczynu tego dokonał Franicszek Herbich, czyli znany wówczas botanik i lekarz. Wiadomo jednak, że już wcześniej zdarzały się nieodnotowane wejścia.

9. Pierwszego wejścia zimowego na Kopę Kondracką dokonał w 1894 roku Karol Potkański, który był polskim historykiem i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a z zamiłowania również taternikiem.

10. Kopa Kondracka należy do jednego z najczęściej odwiedzanych szczytów w polskich Tatrach, ponieważ wejście na nią nie jest trudne ani pod względem technicznym, ani pod względem wysiłkowym.

11. Warto wejść na Kopę Kondracką, aby móc podziwiać przepiękną panoramę tatrzańską. Z wierzchołka widać rozległy widok na szczyt Tatr Wysokich.

12. Przez Kopę Kondracką prowadzą dwa szlaki turystyczne. Czerwony szlak jest głównym szlakiem graniowym i wiedzie z Ciemniaka na Kopę. Z kolei szlak żółty prowadzi przez Dolinę Małej Łąki i przez Kondracką Przełęcz.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić