Stary Sącz – Atrakcje i Ciekawostki

stary sącz
foto – Pixabay

Stary Sącz – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, które położone jest w widłach Dunajca i Popradu. Należy do grona najstarszych miast w Polsce. Miejscowość ma 15 km2 powierzchni, a zamieszkuje ją ponad 9 tys. ludzi

 

1. Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli prezentuje historię i kulturę miasta i regionu. Wśród eksponatów znajduje się m. in. obraz Jezusa Ukrzyżowanego z XVII w. namalowany na desce, autograf Jana Pawła II złożony na pamiątkę pobytu w Starym Sączu, makieta miasta, dawne warsztaty rzemieślnicze, rękopiśmienne księgi cechowe z XVII i XVIII w., portrety i karykatury starosądeczan, klawikord z 1760 r., kolekcja zegarów, maszyn do pisania, militariów oraz medali i odznaczeń wojennych, a także przedmioty związane z Lachami Sądeckimi. Ponadto w ramach wystaw stałych prezentowana jest ekspozycja dotycząca Ady Sari, której rodzina osiedliła się w Starym Sączu, gdy przyszła śpiewaczka miała 3 lata oraz dotycząca ks. Józefa Tischnera, który urodził się w Starym Sączu.

2. Rynek

Rynek zachował swój średniowieczny układ. Z każdego narożnika odchodzą dwie prostopadłe ulice. W rynku znajdują się domy podcieniowe. W jednym z nich, tzw. Domu na Dołkach, swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne. W jednym z domów przy Rynku zamieszkiwała rodzina Ady Sari, a w innym przyszedł na świat ks. Józef Tischner. Na uwagę zasługuje również zabytkowa studnia, niegdyś znajdująca się obok ratusza, który spalił się w 1795 r. Studnię otaczają lipy zasadzone w 1877 r. W południowej części rynku znajduje się plac targowy, zwany „maślanym rynkiem”.

3. Klasztor Klarysek

Klasztor Klarysek został ufundowany w 1280 r. przez św. Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Znajduje się przy nim kościół pw. św. Trójcy i św. Klary, pełniący również funkcję sanktuarium św. Kingi, w którym na uwagę zasługują barokowe polichromie i XVII-wieczna ambona. Pod klasztorem usytuowana jest Brama Seklerska, drewniana brama ufundowana przez Stowarzyszenie Światowego Związku Węgrów z okazji kanonizacji bł. Kingi w 1999 r. W odległości ok. 100 m od baszty klasztornej znajduje się cudowne źródełko św. Kingi

4. Ołtarz Papieski

Ołtarz powstał na potrzeby wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji kanonizacji bł. Kingi 16 czerwca 1999 r. Pierwotnie budowla miała zostać rozebrana po obchodach, jednak później zdecydowano o jej pozostawieniu

5. Muzeum Jana Pawła II

W znajdującej się przy ołtarzu zakrystii ulokowane jest muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II. Znajduje się tu ponad 2 tys. eskponatów, a wśród nich tron kanonizacyjny, pierwsza piuska papieża, świeczniki z soli, które stały na ołtarzu kanonizacyjnym, piłka nożna podarowana papieżowi przez reprezentację Polski w latach 80. czy okolicznościowe medale.

6. Oficyna Raczka

Kamienica, w której mieszkał i tworzył Józef Raczek, artysta ludowy. Pozostały po nim oryginalne malowidła ścienne i sufitowe oraz drewniane rzeźby. Największe wrażenie wywierają prace znajdujące się w sieni, oficynie i na podwórku. W swojej twórczości Józef Raczek nawiązywał do dziejów Starego Sącza i Sądecczyzny. Inspirował się przede wszystkim słynnym Nikiforem.

7. Kąpielisko Stawy

Kąpielisko powstało w wyrobisku po dawnej żwirowni. Infrastruktura obejmuje piaszczystą plażę, przystań dla sprzętów wodnych, boisko plażowe, plac zabaw dla dzieci i wieże obsewacyjne dla ratowników. Obiekt posiada również zaplecze sanitarno-gastronomiczne. Na miejscu można skorzystać z wypożyczalni rowerów wodnych, łódek i kajaków. W pobliżu kąpieliska Stawy znajduje się staw wędkarski Łowisko Zacisze.

8. Bobrowisko 

Bobrowisko to enklawa przyrodnicza, która znajduje się w widłach Dunajca i Popradu. W II poł. XX w. funkcjonowała tu żwirownia. Obecnie teren zamieszkały bobry, których działalność można zauważyć w postaci poobgryzanych pni, żeremi i tam. Gniazdują tu ponadto ptaki, w tym para łabędzi niemych. Obserwacje ułatwia ok. 400-metrowa drewniana ścieżka z dwiema czatowniami. Ustawione są ponadto tablice informacyjne z opisami lokalnie występujących zwierząt i roślin.

9. Leśne Molo

Ścieżka, która przebiega przez korony drzew rosnących na wzniesieniu Miejska Górka. Na trasie do ścieżki znajduje się 7 dużych, szklanych kul, po wejściu do których można się zapoznać z etapami rozwoju płazów. Właściwa ścieżka jest 200-metrową drewniano-stalową kładką, która w kulminacyjnym miejscu znajduje się 18 m nad ziemią. Zakończona jest tarasem widokowym, z którego można podziwa panoramę Starego Sącza, Nowy Sącz, Beskid Niski, Beskid Sądecki i Pogórze Rożnowskie z jego najwyższym wzniesieniem Dąbrowską Górą.

10. Szlak pieszy

Ze Starego Sącza prowadzi żółty znakowany szlak turystyczny, wiodący grzbietem wzgórza Sapieniec (450 m n.p.m.) i trawersem grzbietu Jaworzyny (1128 m n.p.m.) do Rozdroża pod Wielką Przehybą (1136 m n.p.m.) na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Długość szlaku wynosi ok. 14,5 km, a różnica wzniesień wynosi ok. 840 m. Na Przehybie znajduje się schronisko turystyczne oferujące noclegi. Wyruszyć stąd można szlakami do Krościenka nad Dunajcem, Szczawnicy bądź Rytra.

11. Ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe są dość liczne na terenie Starego Sącza i można nimi dotrzeć do popularnych atrakcji turystycznych. Można skorzystać z Euro Velo 11. Trasą tą można się wybrać np. na zwiedzanie Nowego Sącza. Przez Stary Sącz przebiega ponadto Karpacki Szlak Rowerowy, obejmujący trasę historycznego szlaku handlowego, łączącego południe Europy z Krakowem oraz Królewski Szlak Rowerowy, łączący miejsca związane z władcami polskimi. Na terenie miasta działa kilka wypożyczalni rowerów.

12. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

Festiwal organizowany jest od 1975 r. Gromadzi solistów i zespoły z całego świata, które wykonują muzykę średniowieczną w nowych opracowaniach. Podczas trwania festiwalu słuchacze mają możliwość spotkania z artystami w ogródku festiwalowym.

13. Starosądecki Jarmark Rzemiosła

Jarmark odbywa się corocznie od 2009 r., pod koniec sierpnia. Nawiązuje do tradycji starosądeckich jarmarków. Podczas imprezy na rynku w Starym Sączu pojawiają się kramy z rękodziełem ludowym. Dodatkowymi atrakcjami są stoiska gastronomiczne z potrawami regionalnymi oraz występy zespołów folkowych.

14. Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

Znajduje się ok 7 km od Starego Sącza. Platforma widokowa zwana jest popularnie, ze względu na swój spiralny kształt –  ślimakiem. Znajduje się w oddalonej o ok. 7 km od Starego Sącza wsi Wola Krogulecka. Obiekt usytuowany jest na wysokości ok. 550 m n.p.m. Wznosi się ok. 200 m nad Doliną Popradu. Z platformy roztacza się widok na Beskid Sądecki, Poprad, Kotlinę Sądecką i Beskid Wyspowy.

Ciekawostki o Starym Sączu

Jedna z pierwszych wzmianek o mieście pochodzi z 1257 r., a pojawia się w związku z zapisem Ziemi Sądeckiej dla księżniczki węgierskiej Kingi przez Bolesława Wstydliwego. Kinga ufundowała tu wówczas dwa klasztory, franciszkanów i klarysek. Po I rozbiorze Polski miasto znalazło się na terenie Galicji. Do Polski zostało przywrócone w 1918 r.

4.7/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić