Kościelisko Turystycznie – Atrakcje i Ciekawostki

kościelisko
foto – Pixabay

Kościelisko to mała, turystyczna osada, niegdyś będąca częścią Zakopanego. Turystów przyciąga do Kościeliska przede wszystkim wspaniałe położenie – wieś znajduje się tuż przy Zimowej Stolicy Polskiej, u samych wrót Tatrzańskiego Parku Narodowego. Choć sama miejscowość jest mała, cicha i wyjątkowo kameralna, w okolicy nie brakuje wyjątkowych atrakcji dla całej rodziny.

1. Kościół św. Kazimierza w Kościelisku

Kościół św. Kazimierza to bez wątpienia najważniejszy zabytek w całym Kościelisku. Piękna, drewniana świątynia pochodzi z początków XX wieku i reprezentuje klasyczny styl zakopiański. Ciekawostką jest, że witraże zdobiące okna kościoła zostały zaprojektowane przez bratanka Jana Matejki – Stefana Matejkę. W środku podziwiać można również wspaniałe obrazy i pokaźny ołtarz.

2. Butorowy Wierch

Butorowy Wierch to jeden z tatrzańskich masywów, którego wierzchołek znajduje się na wysokości 1160m n.p.m. Na szczyt góry dostać się można pieszo zielonym szlakiem, biegnącym pomiędzy Pałkówką i Doliną Kościeliską. Butorowy Wierch popularny jest również wśród narciarzy – od 1978 funkcjonuje tu wyciąg narciarskim, dzięki któremu można wjechać na sam szczyt masywu.

3. Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska uznawana jest za jedną z najpiękniejszych dolin w całych Tatrach. To właśnie częściowo w jej obrębie położona jest miescowość Kościelisko. Dolina ma długość aż 9 kilometrów, a przemierzając ją można podziwiać wspaniałe formacje skalne, wysokie szczyty Tatr oraz malownicze jaskinie i górską roślinność. Na obszarze Doliny Kościeliskiej znajduje się Schronisko PTTK “Na Hali Ornak”.

4. Gubałówka

Gubałówka to prawdopodobnie najczęściej “zdobywana” góra w całych Tatrach. Umiejscowiona jest pomiędzy Kościeliskiem i Zakopanem, a swoją popularność zawdzięcza doskonale rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Na szczyt Gubałówki kursuje kolejka linowo-terenowa. Na Gubałówce znajdują się bary i lokale gastronomiczne, stoiska z pamiątkami, przekąskami i rękodziełem, a także duży punkt widokowy, z którego rozciąga się malownicza panorama Tatr.

5. Chochołów i Dolina Chochołowska

Chochołów znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od centralnej części Kościeliska. We wsi znajduje się wiele zabytków, atrakcji dla dzieci i obiektów muzealnych. Warto odwiedzić Muzeum Powstania Chochołowskiego, gotycki Kościół św. Jacka oraz Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk.

W pobliżu położona jest również piękna Dolina Chochołowska czyli najdłuższa dolina polskich Tatr o długości około 10 kilometrów. Wzdłuż doliny wyznaczono pieszy szlak, którego przejście gwarantuje niezapomniane widoki. Podziwiać tu można wspaniałe formacje skalne (Mnichy Chochołowskie, Siwiańskie Turnie), a wiosną także tysiące krokusów, które kwitną na Polanie Kalatówki.

6. Morskie Oko

Trasa nad Morskie Oko jest niezwykle przyjemna i stosunkowo prosta – to idealne miejsce do rozpoczęcia swojej przygody z Tatrami. Jest to największe jezioro w całych Tatrach, które położone jest na wysokości 1395m n.p.m. Wiedzie do niego częściowo utwardzony szlak czerwony, który prowadzi przez Wodogrzmoty Mickiewicza. Przy Morskim Oku znajduje się schronisko z bufetem oraz wiele punktów widokowych i miejsc do odpoczynku.

7. Kościelisko dla aktywnych

W okolicach Kościeliska nie brakuje atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Poza pieszymi wycieczkami, Tatry obfitują w szlaki rowerowe (m.in. część szlaku prowadzącego przez Dolinę Chochołowską oraz malownicze trasy w okolicach Poronina). W Zakopanem można rozpocząć spływ kajakowy lub pontonowy Czarnym Dunajcem. W wielu mniejszych miejscowościach znajdują się stadniny konne, które oferują nie tylko prywatne lekcje, ale również konne wycieczki krajoznawcze po niższych partiach gór. Na terenie całych Tatr rozlokowane są również liczne stacje narciarskie z długimi, malowniczymi trasami o różnym poziomie trudności.

8. Atrakcje dla najmłodszych

Polskie Tatry obfitują w atrakcje dla dzieci i młodzieży. Dużym przeżyciem dla najmłodszych będzie zobaczenie na własne oczy góralskiej biesiady, spędzenie zimowego popołudnia na szalonym kuligu oraz przejechanie się konną bryczką. W Chochołowie znajduje się ogromny Park Linowy, a w Zakopanem – słynna ulica Krupówki z pamiątkami, Muzeum Iluzji oraz wyjątkowe Muzeum Be Happy.

9. Aquaparki i termy w okolicach Kościeliska

– Chochołowskie Termy (około 13km od Kościeliska). Chochołowskie Termy to największe termy w całej Polsce. W kompleksie umieszczono dwa główne baseny rekreacyjne (zewnętrzny i wewnętrzny), trzy zjeżdżalnie rurowe, brodziki, wanny do masażu jacuzzi, rozległe saunarium i normobarie, czyli specjalne kabiny ciśnieniowe.

– Aquapark Zakopane (około 7km od Kościeliska). Aquapark w Zakopanem oferuje doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Z zewnętrznych basenów podziwiać można piękną panoramę Tatrzańskiego Parku Narodowego. W kompleksie umieszczono m.in. baseny rekreacyjne i sportowe, specjalny brodzik dla dzieci, rozległą strefę saun oraz lecznicze baseny z wodami termalnymi. W obiekcie znajduje się również siłownia, klub fitness oraz gabinety masażu.

– Termy BUKOVINA (około 20km od Kościeliska). Termy w Bukowinie Tatrzańskiej uchodzą za jeden z najlepiej wyposażonych obiektów sportowo-rekreacyjnych w polskiej części Tatr. W ogromnym kompleksie znajdują się sauny, baseny solankowe, groty solne i baseny rekreacyjne z atrakcjami wodnymi (zjeżdżalniami, miejscami do hydromasażu, gejzerami wodnymi i rwącą rzeką).

10. Tatrzański Park Narodowy

Kościelisko znajduje się przy samym wejściu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Park ma powierzchnię ponad 200 kilometrów kwadratowych, a przez cały jego teren rozciągają się piesze szlaki turystyczne. Początkujący mogą wybrać proste przejścia dolinami (m.in. Doliną Kościeliską, Doliną Chochołowską), spokojny spacer nad Morskie Oko, zwiedzanie Doliny Pięciu Stawów, a nawet wejście na słynny Giewont lub Kasprowych Wierch. Zapaleni i doświadczeni turyści mogą spróbować swoich sił w spinaczce na Rysy lub Świnicę.

11. Zakopane – największe atrakcje

Zakopane to nie tylko zimowe sporty, atrakcje dla najmłodszych i słynna ulica Krupówki. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych obiektów, które zachwycą miłośników podhalańskiej kultury, sztuki i historii. Warto odwiedzić oryginalną Galerię Władysława Hasiora, Muzeum Jana Kasprowicza, Galerię Sztuki XX Wieku i wspaniałe Muzeum Stylu Zakopiańskiego. W miejscowości znajduje się również słynna Wielka Krokiew, Muzeum Tatrzańskie oraz liczne drewniane kościoły i świątynie reprezentujące architekturę w stylu zakopiańskim.

12. Noclegi w Kościelisku

Kościelisko to doskonała baza wypadowa: miejscowość jest cicha, kameralna i spokojna, znacznie mniej zatłoczona niż pobliskie Zakopane. W Kościelisku położonych jest wiele obiektów noclegowych: pensjonatów, hoteli i kompleksów wypoczynkowych. Budżetową opcją jest wynajęcie małego pokoju od prywatnego właściciela lub skorzystanie z ofert pobliskich schronisk turystycznych. Rodziny z dziećmi mogą tu również wynająć mały domek wypoczynkowy.

13. Kuchnia podhalańska

Kuchnia podhalańska jest z pewnością jedną z najbardziej rozpoznawalnych w całej Polsce. Do typowych dań Podhala należą: kwaśnica (zupa z kiszonej kapusty) i moskole (kluseczki podawane z omastą). W wielu restauracjach serwowane są mięsa, w szczególności wieprzowina (żeberka, golonka) oraz ryby wyławiane z miejscowych potoków. Podczas pobytu w polskich Tatrach warto spróbować lokalnych serów z mleka krowiego i owczego (np. bryndza, oscypek) oraz pysznych powideł i przetworów owocowych.

14. Najlepsze restauracje w Kościelisku

W Kościelisku znajduje się wiele restauracji serwujących kuchnię polską i dania kuchni podhalańskiej. Warto odwiedzić Gościniec Góralski Dwór, który serwuje doskonałe pstrągi, pyszne mięsa i domowe, ręcznie wyrabiane pierogi. Doskonałymi opiniami wśród turystów cieszą się również Zajazd Tatrzański, Karczma Polany oraz Karczma SYWOR, które specjalizują się w kuchni regionalnej.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić