Szczyt Radziejowa 🗺️ Informacje i Ciekawostki

radziejowa
foto – Autorstwa I, Selso, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2354236

Szczyt Radziejowa – znajduje się w Paśmie Radziejowej, w Beskidzie Sądeckim. Jego wysokość wynosi 1266,5 m n.p.m.

1. Szczyt znajduje się w głównym grzbiecie pasma Radziejowa, w którym ulokowane są wszystkie szczyty Beskidu Sądeckiego o wysokości powyżej 1200 m n.p.m. Od Wielkiego Rogacza Radziejową oddziela przełęcz Żłobki. Od Masywu Złomistego Wierchu oddzielona jest przez przełęcz Długą.

2. Jest to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. W związku z tym wymieniany jest na liście Korony Gór Polski. Na szczycie, pod tablicą informacyjną, znajduje się pieczątka, którą przybija się w książeczce zdobywców Korony Gór Polski.

3. Nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie od osoby o nazwisku bądź też przydomku Radziej. Brak jednak dokładnych informacji, kim mógł być ów człowiek.

4. Na Radziejową prowadzi czerwony Główny Szlak Beskidzki, którym można dojść od Wielkiego Rogacza bądź od Rozdroża pod Wielką Przehybą. Na przełęczy Żłobki, rozdzielającej Radziejową i Wielkiego Rogacza, z czerwonym szlakiem łączy się żółty szlak pieszy, wiodący z doliny Wielkiej Roztoki przez Kornytową.

5. Długość trasy z przełęczy Żłobki na szczyt Radziejowej wynosi 800 m, natomiast przewyższenie, czyli różnica wysokości między tymi dwoma punktami, wynosi 156 m, co oznacza, że podejście to jest strome.

6. Na szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości 22,16 m. Konstrukcja jest wykonana z drewna montowanego połączeniami śrubowymi i posiada metalowe, ażurowe stopnie. Na wysokości 17,1 m znajduje się platforma widokowa.

7. Z platformy widokowej położonej na szczycie wzniesienia można podziwiać rozległą panoramę. Widoki obejmują Dolinę Popradu i okoliczne wzniesienia, a także m. in. Pieniny, Gorce i Tatry.

8. Wśród obiektów, które znajdują się na szczycie, wymienić można również pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk, będący słupem triangulacyjnym. Pomnik powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

9. Radziejowa zbudowana jest z piaskowca. Jej zbocza oraz szczyt niemal w całości porośnięte są lasami. Podziwianie widoków ułatwia platforma widokowa, znajdująca się na wieży widokowej.

10. Na północnym i północno-wschodnim stoku Radziejowej znajduje się leśny rezerwat przyrody Baniska z jaskinią Bania i jeziorkami osuwiskowymi, spośród których największe jest jeziorko Młaka. Został utworzony już w 1922 r. staraniem Adama Stadnickiego, ówczesnego właściciela tego obszaru. Przez teren rezerwatu przebiega ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Rogasiowy szlak”.

11. Na stokach Radziejowej zachowało się jedyne w Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego, gatunku wieloletniej rośliny z rodziny pierwiosnkowatych. Odkryte zostało w 1959 r. Znajduje się na polanie wznoszącej się 800 m n.p.m.

12. W pobliżu rozejścia dróg przełęcz Żłobki-Zawory, na południowym stoku Radziejowej, znajduje się okresowe źródełko, które nazywane jest potocznie Smoczym Gardłem. Cechuje je duża wydajność.

4.2/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić