Beskid Sądecki – pasmo górskie, które znajduje się w Karpatach Zachodnich. Należy do Beskidów Zachodnich. Zbudowane jest z fliszu płaszczowiny magurskiej.
1. Beskid Sądecki rozciąga się na terenie Polski, w województwie małopolskim oraz na terenie Słowacji, w kraju preszowskim, gdzie nosi nazwę Ľubovnianska vrchovina. Po polskiej stronie zajmuje powierzchnię ok. 670 km2. Do ok. 1918 r. używana była jedna wspólna nazwa, Beskid Nadpopradzki.
2. Najwyższym szczytem jest Radziejowa (1266,5 m n.p.m.), Należy do Korny Gór Polski. Na szczycie znajduje się m. in. wieża widokowa.
3. Od zachodu Beskid Sądecki ogranicza dolina Dunajca, od południowego zachodu Dunajec, dolina Grajcarka, Białej Wody i przełęcz Rozdziela, od północnego wschodu i wschodu dolina Kamienicy Nawojowskiej, Przełęcz Krzyżówka, Mochnaczka, górna część Muszynki oraz Przełęcz Tylicka, a od północy Kotlina Sądecka.
4. Na Beskid Sądecki składają się trzy pasma górskie, pasmo Jaworzyny z Jaworzyną Krynicką (1114 m n.p.m.), Pasmo Radziejowej z Radziejową (1266,5 m n.p.m.) i wszystkimi szczytami powyżej 1200 m n.p.m. oraz Góry Leluchowskie z Kraczonikiem (936 m n.p..m.).
5. Wśród form ochrony przyrody wymienić można Popradzki Park Krajobrazowy , 14 rezerwatów przyrody, m. in. Las Lipowy Obrożyska, Łabowiec, Barnowiec oraz kilkadziesiąt pomników przyrody.
6. U podnóża Beskidu Sądeckiego znajdują się miasta Nowy Sącz i Stary Sącz. Na terenie Beskidu mieszczą się liczne uzdrowiska, takie jak Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Łomnica-Zdrój, Złockie, Żegiestów-Zdrój, Szczawnica i Szczawnik.
7. Przez Beskid Sądecki przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki, na trasie od Krościenka nad Dunajcem po Mochnaczkę Niżną. Warto wymienić również Szlak Cerkwi Łemkowskich, znajdujący się na terenie gminy Krynica-Zdrój oraz Szlak Architektury Drewnianej, który na tym obszarze obejmuje ponad 20 obiektów.
8. Po polskiej stronie Beskidu znajdują się ruiny zamku w Muszynie oraz w Rytrze. W pobliskim Nowym Sączu zobaczyć można resztki murów i zrekonstruowaną Basztę Kowalską Zamku Królewskiego. Po stronie słowackiej znajdują się ruiny zamku Pławiec.
9. Przy szlakach zlokalizowane są bacówki, schroniska i chatki studenckie. Wśród znaczniejszych obiektów wymienić można bacówkę PTTK pod Bereśnikiem, schronisko PTTK Przehyba, prywatne schronisko Chata Górska Cyrla, schronisko PTTK na Hali Łabowskiej, bacówka PTTK nad Wierchomlą oraz schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka z Ośrodkiem Kultury Turystki Górskiej i wystawą dotyczącą historii turystyki górskiej w tym rejonie.
10. Wśród atrakcji znajdują się muszyńskie Ogrody Zmysłów, zwane także Ogrodami Sensorycznymi, Magiczny Ogród, zwany Ogrodem Miłości oraz Ogrody Biblijne.
Ciekawostkę stanowią mofety w Złockiem i Tyliczu a także staw Czarna Młaka. Warto wybrać się na spływ tratwami w Dolinie Popradu czy na platformę widokową „Ślimak” w Woli Kroguleckiej.
11. Wśród ciekawych formacji skalnych można wymienić Diabelski Kamień na Jaworzynie Krynickiej, Kamień św. Kingi w okolicach szczytu Skałka oraz Czarci Kamień, znajdujący się na Wierchu nad Kamieniem. Najdłuższą jaskinią w Beskidzie Sądeckim jest jaskinia Niedźwiedzia, znajdująca się w zboczu Wierchu nad Kamieniem.
12. Charakterystyczną cechą klimatu Beskidu Sądeckiego jest wiatr typu fenowego, który ma swoją lokalną nazwę, wiatr ryterski. Pojawia się głównie w dolinie Popradu, a jego prędkość osiąga nawet 20-30 m/s.