15 Ciekawostek o Malinowskiej Skale 🗺️

malinowska skała
foto – Autorstwa Adrian Tync – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69646908

Malinowska Skała to szczyt znajdujący się w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Wznosi się na 1152 metrów nad poziomem morza, a malownicze położenie oraz bliskość wielu atrakcyjnych miejsc sprawiają, że jest ceniona przez turystów eksplorujących Beskid Śląski.

Co warto wiedzieć o Malinowskiej Skale i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Masyw Malinowskiej Skały zbudowany jest ze zlepieńców kwarcowych, które w takiej formie występują wyłącznie w Beskidzie Śląskim oraz Beskidzie Śląsko-Morawskim. Około sześćdziesięciu metrów od szczytu znajduje się wychodnia w formie sporej ambony.

2. Wychodnia w Malinowskiej Skale znajduje się tam co najmniej od połowy XX wieku i jest w tej chwili jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Beskidu Śląskiego. Od 1977 roku jest objęta ochroną jako pomnik przyrody.

3. Na stokach góry znajduje się wejście do Jaskini Malinka, w której długość korytarzy wynosi około szesnastu metrów. Jaskinia ta została odkryta dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku.

4. Okolice Malinowskiej Skały sprzyjają miłośnikom pieszych wycieczek po górach oraz fanom aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Teren ten przecinają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Należą do nich na przykład czerwony szlak prowadzący z Przełęczy Salmopolskiej przez Malinów, zielony szlak z Baraniej Góry czy żółty szlak z Ostrego przez Kościelec.

5. Niedaleko Malinowskiej Skały znajduje się szczyt Skrzyczne. Jest to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, który należy do Korony Gór Polski. Wznosi się na 1257 metrów nad poziomem morza, a jego nazwa najpewniej pochodzi od skrzeczenia żab, które kiedyś występowały tutaj w dużych ilościach. Jest to szczyt, na który prowadzą atrakcyjne szlaki turystyczne, a w pobliżu rozbudowano sporą infrastrukturę dla turystów.

6. Kolej krzesełkowa “Skrzyczne” jest pierwszą w Polsce koleją krzesełkową. Powstała w latach pięćdziesiątych XX wieku, a długość trasy wynosi około 1,5 kilometra. Jest w stanie przewozić do 2400 osób na godzinę i stanowi alternatywę dla tych, którzy nie chcą wchodzić na szczyt o własnych siłach.

7. Ochodzita to wzniesienie w Beskidzie Śląskim wznoszące się na prawie 900 metrów nad poziomem morza. Nie prowadzą tędy żadne popularne szlaki, ale warto wybrać się w to miejsce ze względów estetycznych. Ochodzita słynie z tego, że można z niej podziwiać najpiękniejszą panoramę w Beskidzie Śląskim. Wielu turystów wybiera się tutaj o wschodzie lub zachodzie słońca.

8. Na Malinowską Skałę bardzo blisko jest z okolicznych miejscowości turystycznych – Szczyrk, Wisła czy Istebna czy Żywiec.

 

4.2/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić