Szczyt Krywań – Informacje i Ciekawostki

krywań
foto – Pixabay

Szczyt Krywań na Słowacji – znajduje się w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich. Wznosi się na wysokość 2495 m n.p.m.

 

1. Krywań zbudowany jest głównie z granitów. Szczyt wznosi się ok. 1400 m ponad dno Doliny Koprowej. Jest to największa wysokość względna w Tatrach.

2. Do 1793 r. Krywań był uważany za najwyższy szczyt w Tatrach. Wiadomo o wejściach na szczyt w 1761 r. i w 1770 r., jednak nie są znane nazwiska osób, które tego dokonały. Pierwsze udokumentowane wejście miało miejsce w 1772 r., a dokonał tego Andreas Jonas Czirbesz, węgierski pastor ewangelicki. Pierwszego zimowego udokumentowanego wejścia dokonali w 1884 r. Jakob Horvay i Theodor Wundt. Wśród zdobywców byli również m. in. król saski Fryderyk August II i Stanisław Staszic.

3. Szczyt znajduje się na 5 miejscu wśród tatrzańskich szczytów o najwyższej wybitności. Wynosi ona w przypadku Krywania 400 m. Szczyt znajduje się w związku z tym na liście najwybitniejszych szczytów Tatr, zwanej również Koroną Tatr.

4. Na Krywań można dotrzeć niebieskim szlakiem turystycznym prowadzącym z Jamskiego Stawu. Do Jamskiego Stawu można się dostać czerwonym szlakiem prowadzącym od Szczyrbskiego Jeziora bądź niebieskim z Białego Stawu. Do szlaku niebieskiego na Krywań można dojść również zielonym szlakiem od miejsca zwanego Trzy Źródła.

5. Na szczycie znajduje się tablica upamiętniająca wyjście 16 sierpnia 1841 r. na Krywań Ľudovíta Štúra, słowackiego patrioty i działacza narodowego. Wydarzenie to uznawane jest za symboliczne dla przebudzenia słowackiej świadomości narodowej. Druga tablica zawiera tekst wiersza słowackiego poety Mikuláša Dohnány.

6. Poza tablicami na szczycie ulokowany jest również krzyż z dwoma poprzecznymi ramionami, tzw. krzyż lotaryński. Znajduje się on w godle i na fladze Słowacji. Obecny krzyż został postawiony na szczycie w sierpniu 2003 r.

7. Wejście na szczyt wymaga dobrej kondycji ze względu na męczące podejście. Brak na nim trudności technicznych, nie jest też eksponowany. Odznacza się za to dużym przewyższeniem, wynoszącym ok. 1370 m. Należy mieć również na uwadze, że trasa jest zamknięta od 1 listopada do 15 czerwca.

8. Ze szczytu można dojrzeć m. in. Rysy, Gerlach, Mięguszowieckie Szczyty, Koprowy Wierch, Dolinę Pięciu Stawów Polskich, grań Orlej Perci, Czerwone Wierchy czy Wielki Żleb Krywiański.

9. Przy planowaniu wyprawy w słowackie Tatry należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Brak ubezpieczenia oznacza konieczność zapłacenia z własnej kieszeni, gdyby potrzebna była pomoc ratowników.

10. Dla Słowaków Krywań jest szczytem o znaczeniu narodowym. Stanowi symbol odrodzenia narodowego Słowaków. Nawiązania do szczytu znajdują się w hymnie narodowym Słowacji. Ponadto znaleźć można go na monetach o wartości 1, 2 i 5 eurocentów.

11. Co roku, w trzeci weekend sierpnia, odbywają się národné výlety, czyli narodowe wejścia na Krywań. Tego dnia występują ograniczenia w ilości osób mogących wejść na szczyt.

12. Nazwa szczytu wywodzi się od jego zakrzywionego wierzchołka. Dawniej górale mówili na niego „Krzywań”.

13. Wśród szczytów słowackich znajduje się jeszcze Wielki Krywań o wysokości 1709 m n.p.m., najwyższy szczyt pasma Mała Fatra oraz Mały Krywań o wysokości 1671 m n.p.m., drugi co do wysokości szczyt w tym paśmie.

14. Szczyt jest bohaterem utworu „Krywaniu, Krywaniu” z repertuaru Skaldów. Muzykę, z wykorzystaniem tematów góralskich, skomponował Andrzej Zieliński. Słowa pochodzą z wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera, choć można się spotkać również z adnotacją, iż są to słowa ludowe.

15. Nazwę Krywań nosi zakopiański zespół folkowy, który powstał w 1973 r. przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży „Jutrzenka”.Krywań wydał 8 płyt.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić