Motyle należą do tej grupy owadów, których uroda jest szczególnie powalająca i oglądanie ich jest czystą przyjemnością. Dlatego warto zapoznać się z ciekawostkami, które znacznie bardziej przybliżą ich fenomen i pozwolą poznać je jeszcze lepiej.
1. Pierwsza ciekawostka dotyczy liczebności motyli. Otóż jest to grupa owadów, która zajmuje drugie miejsce pod względem liczebności. W tej kwestii nieznacznie ustępują chrząszczom.
2. Kolejna ciekawostka to jednocześnie prawdziwy fenomen. Otóż udowodniono, że na całym świecie istnieje aż sto pięćdziesiąt tysięcy gatunków motyli, co jest jednocześnie wynikiem niebotycznym.
3. W samej Polsce niestety ta liczba jest dosyć uboga, gdyż w naszym kraju żyje jedynie około trzech tysięcy gatunków tych niezwykle pięknych owadów.
4. Niesamowity jest również fakt, że motyle występują niemal na wszystkich kontynentach. Jedynym miejscem, gdzie nie doświadcza się ich obecności, jest Antarktyda.
5. Inna ciekawostka dotyczy przeprowadzonych badań. Otóż udowodniono, że motyle należą do jednych z najbardziej rozwiniętych owadów pod względem ewolucyjnym na całym świecie.
6. Następna ciekawostka dotyczy motyli dziennych, a dokładniej mówiąc pazia królowej. Otóż swoimi skrzydłami w ciągu sześćdziesięciu sekund potrafią wykonać ponad 300 ruchów.
7. Motyle należą również do owadów niezwykle szybkich. Te najszybsze z motylich osobników potrafią osiągnąć maksymalną prędkość nawet do pięćdziesięciu pięciu kilometrów na godzinę.
8. Motyle skrzydła wyróżniają się tym, że zwykle pokryte są drobnymi łuskami, których powierzchnia jest najczęściej znacząco nierówna, pokryta przy tym bruzdami lub żeberkami.
9. Kolejna z ciekawostek dotyczy jednej z rodzin motyli, a dokładniej mówiąc zawisakowatych. Otóż posiadają one jedne z najdłuższych ssawek, które w przypadku niektórych gatunków są dłuższe od ich ciała.
10. Motyle charakteryzują się również tym, że na całej powierzchni ich czułków porozmieszczane są receptory, które przede wszystkim odpowiedzialne są za rozpoznawanie zapachów.
11. Pozostając przy temacie motylich czułek, to posiadają one również tak zwany narząd Johnstona. Ogólnie mówiąc, jest to narząd słuchu i równowagi, który potrafi między innymi wychwytywać drgania występujące w powietrzu.
12. Niektóre gatunki motyli posiadają również na swoich odnóżach chemiczne receptory. Służą im one przede wszystkim do wychwytywania różnorakich bodźców.
13. Biorąc kwestię długości życia motyli, jest to często kwestia zróżnicowana. Otóż mogą one żyć zaledwie kilka godzin, ale zdarzają się również przypadki, że potrafią przeżyć nawet kilka miesięcy.
14. W kwestii przeżycia kilku miesięcy przez motyla króluje przede wszystkim jeden gatunek, którym jest latolistek cytrynek.
15. Życie motyla można podzielić na cztery etapy. Są to jajko, gąsienica, poczwarka i na sam koniec dorosły motyl.
16. Największym motylem, jaki można zaobserwować na terenie Europy, jest zmierzchnica trupia główka. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 14 centymetrów, zaś jego waga do 10 gram.
17. Sama jego nazwa wzięła się z tego, że posiada on na swoim tułowiu niezwykle charakterystyczny wzór, który swoim wyglądem przypomina czaszkę.
18. Dosyć niezwykłego odkrycia dokonano na terenie Brazylii. Otóż odkryto tam niezwykle rzadki gatunek ćmy Thysania agrippina, który charakteryzuję się tym, że rozpiętość jego skrzydeł wynosi aż 30,8 centymetrów.
19. Ćma pawica atlas charakteryzuję się tym, że posiada zdecydowanie największą powierzchnię skrzydeł wśród wszystkich znanych gatunków motyli.
20. Kolejna z ciekawostek dotyczy najmniejszej ćmy z rodziny Nepticulidae. Otóż posiada ona rozpiętość skrzydeł około 2 mm.
21. Motyle charakteryzują się także inną niezwykle interesującą rzeczą, Otóż potrafią one dostrzegać barwy, które dla ludzi są barwami niedostrzegalnymi.
22. Motyle w okresie zimowym przechodzą w stan tak zwanej hibernacji. I nie ma żadnego znaczenia, w jakim stadium się w tamtym momencie znajdują.
23. Motyle mają również to do siebie, że ich temperatura ciała, jest o wiele wyższa niż temperatura u człowieka.
24. Niesamowity jest w tej kwestii jeszcze jeden fakt. Otóż motyle wzbijają się do lotu, jeśli temperatura ich ciała wynosi co najmniej 86 stopni Celsjusza. To praktycznie dwa razy więcej niż temperatura człowieka.
25. Inna z motylich ciekawostek dotyczy kolorów. Otóż motyle mają to do siebie, że rozróżniają jedynie trzy kolory. Są to żółty, zielony i czerwony.
26. Biorąc pod uwagę kwestie ich budowy, to motyle posiadają trzy pary nóg, które zakończone są hakowatymi pazurkami, jak i również cztery skrzydełka.
27. Niezwykły jest również fakt, że motyle na swoich stopach posiadają komórki smakowe, które sprawiają, że motyl nie musi brać do ust czegoś, aby stwierdzić, czy na pewno będzie mu to smakować.
28. Następna z ciekawostek dotyczy gąsienicy motyla, a dokładniej mówiąc Mechanitis Polymnia, która nazywana jest mistrzem kamuflażu. Owa gąsienica przyczepia się do gałązki i wygląda dokładnie jak ona. Dodatkowo je ową roślinę, przez co pachnie jak ona, co jednocześnie odstrasza od niej drapieżne mrówki.
29. Bardzo interesująca ciekawostka dotyczy jaj składanych przez motyle. Otóż składając jaja, przyczepiają je do liści, przy czym niesamowity jest fakt, że nie ma praktycznie możliwości ich oderwania, gdyż klej ten jest nieprawdopodobnie mocny.
30. Bardzo ciekawym przykładem jest Omacnica z Ameryki Południowej. Otóż żyje ona w sierści leniwca, zaś jego gąsienice odżywiają się odchodami owego leniwca.
31. Niezwykłym okazem jest również ćma żyjąca na terenie Madagaskaru, Otóż posiada ona trąbkę, której długość wynosi nawet do 35 centymetrów. Służy ona przede wszystkim do wysysania nektaru z podłużnych kwiatów.
32. Inna ciekawostka dotyczy gatunku pawica atlas. Charakteryzuję się tym, że rodzi się bez otworu gębowego, przez co nie może się odżywiać, co prowadzi do tego, że ginie już po kilku dniach.
33. Ciekawym przykładem są również motyle, które siadające na bylicy pospolitej, czyli roślinie, która rośnie na terenach masowych grobów. Bardzo często właśnie dzięki temu dokonywano makabrycznych odkryć pod ziemią w tym właśnie danym miejscu.
34. Niezwykle ciekawie wygląda zwyczaj, który występuje na terenie Peru. Otóż motyle siadają tam na żółwiach i spijają ich łzy, dzięki czemu uzupełniają niedobór sodu w organizmie.
35. Okazuje się, że motyle mają swojego przedstawiciela również pod wodą. Dotyczy to gąsienicy motyla o nazwie bezkolczy śnieżyczek, która właśnie tym się charakteryzuje.
36. Motyle sokówkowate nazywane są kanibalami. Znane są z tego, że potrafią zjadać gąsienice ze swojego gatunku.
37. Motyle znane są także z tego, że podobnie jak inne owady mają umiejętność unoszenia czegoś, co jest od nich 50 razy cięższe.
38. Niektóre ćmy posiadają niezwykłą umiejętność, która polega na emitowaniu ultradźwięków, co potrafi odstraszyć przede wszystkim nietoperze.
39. Motyle, rzecz jasna żywią się przede wszystkim nektarami kwiatów, ale można również zauważyć ich zainteresowanie na przykład fermentującymi owocami.
40. Motyle znane są także z tego, że bardzo często podczas przemiany z gąsienicy w poczwarkę ich mózg odpowiedzialny za wspomnienia pozostaje nienaruszony, przez co pamiętają swoją przeszłość za czasów bycia gąsienicą.