Co zobaczyć w Mannheim? Atrakcje Mannheim

fotografia – Pixabay

„Kwadratowe Miasto” to druga nazwa z którą można się spotkać przy opisie Mannheim. Miasto zbudowanie w układzie szachownicy. Całe Stare Miasto podzielone jest na kwadratowe moduły tworzące ciekawą zabudowę. Ulice nie posiadają nazw jedynie oznaczenia jak na szachownicy np. D2, B3 itd. Tego typu układ architektoniczny spotykany był w miastach, których rozwój i rozbudowa przypadała na okres baroku. Niewiele jest miast na świecie o tego typu zabudowie. W Europie jedynie barokowa zabudowa Starego Miasta w Mannheim oddaje w pełni specyfikę zabudowy opartej na polach szachownicy. I niewątpliwie jest to bardzo mocny powód dla którego warto odwiedzić to niemieckie miasto.

Mannheim – Atrakcje i ciekawostki

1. Pałac – wybudowany w 1720 roku jest jedną z największych barokowych budowli Niemiec. W pałacu jest ponad 500 pokoi. Każdy z nich stanowi sam w sobie dzieło sztuki. Pałac został odrestaurowany w 2007 roku i dziś mieści się w jego murach Muzeum.

2. Wieża Ciśnień – zbudowana została w roki 1889. Zaprojektowana została przez architekta ze Stuttgartu Gustava Halmhubera, Wieża ma 60 metrów wysokości i spełniała swoją funkcje aż do 2000 roku.

3. Park Luizy – Luisenpark został założony z polecenia cesarza Wilhelma I jako dar dla córki Luizy von Baden. Park powstał na przełomie XIX i XX wieku. Na terenie parku rośnie ponad 140 gatunków drzew, 85 gatunków krzewów i ponad 350 odmian kwiatów. Park zajmuje ponad 42 hektary, a w jego granicach powstało liczące 4 hektary powierzchni jezioro. Po jeziorze można pływać gondolami.

4. Muzeum Techniki – jest jednym z największych tego typu obiektów na terenie Niemiec. W Muzeum można poznać ponad 200 letnią historię rozwoju techniki. Podziwiać tu można między innymi montownie historycznych samochodów Porsche. W obiekcie znajdują się również stanowiska interaktywne.

5. Muzeum Sztuki – miejsce w którym zgromadzono zbiory sztuki współczesnej pochodzące z XIX i XX wieku. Eksponaty to pond 3 tysiące obrazów, rzeźb i 30 tysięcy rysunków. W muzeum mieści się uznawana za największą na świecie kolekcja sztuki modernistycznej.

6. Park Herzogenried – powstały w 1936 roku jako teren z licznymi boiskami sportowymi, placami zabaw i innymi służącymi relaksowi i zabawie obiektami. Na jego terenie znajduje się drewniana budowla Multihalle uważana za największy na świecie wolnostojący obiekt o drewnianej konstrukcji.

7. Rynek Majowy – ciekawe miejsce zajmujące ponad 210 tysięcy metrów kwadratowych. 130 tysięcy metrów posiada pełne zabezpieczenia w media typu: prąd, woda, telefon itp. Na tym terenie oprócz typowo komercyjnych jarmarków i imprez handlowych, odbywają się także plenerowe koncerty zespołów muzycznych gromadzące tysiące osób.

8. Wieża Telewizyjna – górująca ponad miastem ponad 217 metrowej wysokości wieża ma konstrukcję betonową. Na wysokości 120 metrów znajduje się obrotowa restauracja oraz taras widokowy.

9. Stare Miasta ze swoją modułową w formie kwadratów zabudową jest kolejnym ciekawym i intrygującym miejscem skłaniającym do spacerów wśród barokowych kamieniczek.

10. Cmentarz Główny – nekropolie nie każdego interesują, wartą uwagi jest ta znajdująca się w Mannheim, ma na swoim obszarze dwie kwatery grobów obywateli polskich zamęczonych podczas II wojny.

Mannheim – krótko historycznie

Prawa miejskie Mannheim uzyskał dość późno bo dopiero w roku 1607. Wszystko wskazuje na to, ze dzięki uzyskaniu praw miejskich na początku XVII wieku zaowocowało to tak specyficzna formą zabudowy. Rozwój miasta przypadający na czas baroku i odcisnął swój ślad w charakterystycznym szachownicowym stylu zabudowy. Rok przed uzyskaniem praw miejskich Fryderyk IV elektor Palatynatu przystąpił do budowy twierdzy Friedrichsburg. Wraz z powstawaniem twierdzy rozbudowywało się także miasto. Podczas wojny trzydziestoletniej miasto zostało bardzo mocno zniszczone. Odbudowa miasta zakończyła się ponownym zniszczeniem przez wojska francuskie podczas wojny dziewięcioletniej. W 1720 roku przeniesiono stolicę Palatynatu z Heidelbergu do Mannheim. Od tego momentu miasto nabrało drugiego rozpędu. Wiele zaczęło się zmieniać, a miasto rozkwitało. W Palatynacie miasto przetrwało jedynie do roku 1802 kiedy to zostało przekazane Wielkiemu Księstwu Badenii.
W Mannheim, Karl Benz opracował swój słynny silnik, kładąc tym sposobem podwaliny pod rozwój przemysłu motoryzacyjnego w Niemczech. Miało to miejsce w II połowie XIX wieku. Można przyjąć, że miasto Mannheim jest kolebką potęgi Mercedesa.

Niechlubna historia miasta z czasów II wojny

Czas wojenny to odrębna część historii miasta. Do Mannheim i utworzonych w tym mieście obozów jenieckich w 1939 roku trafili pierwsi polscy żołnierze z zakończonej kampanii wrześniowej. Niemcy wbrew międzynarodowym konwencjom pozbawiali jeńców wojennych przynależnych im praw i masowo zmuszali ich do pracy w przemyśle. Oprócz jeńców wojennych do Mannheim masowo zaczęto zwozić przymusowych robotników z terenów całej Europy. Pod koniec II wojny na terenie miasta i w jego najbliższym otoczeniu istniały 92 obozy robotników przymusowych oraz 47 obozów jenieckich. Tak duże nagromadzenie osób i przymuszanie ich do niewolniczej pracy było spowodowane istnieniem w mieście wielu zakładów pracujących na potrzeby wojska i wojennej gospodarki niemieckiej.
W trakcie działań wojennych miasto było wielokrotnie bombardowane przez alianckie lotnictwo. Pod koniec marca 1945 roku do miasta wkroczyły oddziały armii amerykańskiej. W chwili wyzwolenia miasta na terenie tamtejszych obozów przebywało około 20 000 więźniów.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić