30 Ciekawostek o Paryżu

paryż
foto – Pixabay

Paryż to stolica Francji i jedno z tych miast, które uznaje się za najpiękniejsze miejsca na naszej planecie. Dla wielu ludzi jest synonimem romantycznej atmosfery i miejscem, w którym przede wszystkim nie sposób się nudzić. To miasto, które zachwyca, ale potrafi również wzbudzać niepokój.

1. Paryż usytuowany jest nad Sekwaną. Geograficznie rzecz ujmując, leży w centralnej części Basenu Paryskiego i w północnej części kraju.
2. Pierwszą obowiązującą nazwą miasta była Lutetia, co oznaczało “podmokłe miejsce”.

3. Już w okresie średniowiecza Paryż uchodził za miasto, w którym intelektualne i kulturalne życie rozwija się w zastraszającym tempie. W XII wieku na terenie miasta powstał legendarny Uniwersytet Paryski.

4. W XIV wieku na terenie Europy szalała, tzw. Czarna Śmierć. Epidemia dżumy zdziesiątkowała miliony ludzi i jest uważana za największą epidemią w historii ludzkości.

5. Rozwój Paryża został spowolniony również poprzez stuletnią wojnę rozgrywającą się pomiędzy Francją i Anglią.

6. W kolejnych latach Paryż drastycznie się zmieniał i rozwijał. Kolejnym ciosem i zwiastunem nowych zmian miała być rewolucja francuska, która przyniosła za sobą szereg zmian politycznych.

7. W 1889 roku w Paryżu pojawia się wieża Eiffla. Obecnie symbol miasta, który wówczas miał być jedynie ekspozycją podczas światowej wystawy. Choć dzisiaj nikt nie wyobraża sobie miasta bez charakterystycznej konstrukcji, to jednak wtedy uważana była za wyjątkowo szpecącą miasto budowlę.

8. Muzeum w Luwrze to jedno z najbardziej znanych i obleganych muzeów świata. Muzeum powstało pod koniec XVIII wieku i znane jest przede wszystkim z posiadania najpopularniejszego obrazu na świecie Mona Lisy.

9. Atrakcją turystyczną i znaczącym symbolem Paryża są budynki Sorbony, najstarszego uniwersytetu. To właśnie tutaj studiowała Maria Curie Skłodowska, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla.

10. Conciergerie to twierdza i jednocześnie więzienie na terenie Paryża, w której podczas Rewolucji przebywała Maria Antonina.

11. Mówiąc o Paryżu nie sposób pominąć Moulin Rouge. Charakterystyczny młyn na dachu budynku to niemal wizytówka miasta. Przebywali tutaj różni artyści. Miejsce zasłynęło również z kankana, który był wykonywany przez zatrudnione tancerki.

12. W Paryżu funkcjonuje ponad 170 muzeów. Tak ogromna ilość sprawia, że trzeba by było wybrać się na długie miesiące do tego miasta, jeżeli naszym zamiarem jest obejrzenie wszystkich muzealnych eksponatów.

13. Samaritaine to przypuszczalnie jeden z najstarszych domów handlowych w całej Europie. Miejsce powstało w drugiej połowie XIX wieku i do dzisiaj zachwyca unikatowym wystrojem.

14. Słynna 13 dzielnica w Paryżu jest obecnie miejscem w dużej mierze zamieszkiwanym przez społeczność azjatycką. W dzielnicy znajduje się China Town. Zamieszkują ją również migranci z Afryki Północnej.

15. Do najniebezpieczniejszych miejsc zalicza się dzielnice muzułmańskie. Jedną z nich jest Gare du Nord. Jest w znacznej większości zamieszkana przez migrantów z Afryki oraz Bliskiego Wschodu.

16. Najbardziej znaną ulicą Paryża jest Aleja Pól Elizejskich. Łączy ona dwa ważne miejsca dla mieszkańców, a mianowicie Plac Zgody z Placem Charles’a de Gaulle’a, na którym znajduje się słynny Łuk Triumfalny.

17. Cafe de Flore to jedna z najsłynniejszych kawiarni i restauracji w całym Paryżu. Miejsce założone w drugiej połowie XIX wieku. Wiadomo, że gośćmi bywały znakomite osobistości, w tym Jean Paul Sartre.

18. Najstarszą kawiarnią jest jednak Cafe Procope. Powstała jeszcze w XVII wieku i wiadomym jest, że była miejscem lubianym, m.in. przez Fryderyka Chopina.

19. W mieście znajdują się aż trzy porty lotnicze, z którech każdego roku korzysta przeszło 70 milionów osób.

20. W okresie największego rozkwitu, czyli w epoce modernizmu, najsłynniejszym alkoholem paryskim był absynt. Tworzony z anyżu i ziół stanowił podstawę “żywieniową” wielu artystów tamtej epoki.

21. Entuzjaści mody poczują się w Paryżu jak u siebie. Miasto od lat uważane jest za stolicę mody, a w bogatych dzielnicach bez problemu znajdziemy domy mody najważniejszych projektantów.

22. 14 lipca Paryżanie hucznie obchodzą rocznicę zburzenia Bastylii. Warto być wówczas w Paryżu, by zobaczyć na własne oczy rozmach tego święta. Fajerwerki i tańce na ulicy to tylko namiastka świętowania.

23. Najpopularniejszą zupą francuską jest zupa cebulowa. W Paryżu jest dostępna niemal w każdej restauracji. Najczęściej serwuje się ją z serem i grzanką.

24. Najlepszą i najtańszą metodą podróżowania po Paryżu jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Należy równocześnie szerokim łukiem unikać taksówek, które są po prostu drogie.

25. Warto przed wyjazdem do Paryża dobrze ustalić listę atrakcji do zwiedzenia, uwzględniając dni otwarcia poszczególnych miejsc. Część muzeów jest pozamykana w poniedziałki. Wyjątkiem jest Luwr, który jednak nieczynny jest we wtorek.

26. Na obrzeżach miasta i w niektórych częściach centralnych można spotkać zatrważające ilości ludzi bezdomnych.

27. Syndrom paryski to reakcja na miasto, które zna się jedynie z filmów i literatury. Zapadają na niego przede wszystkim turyści z Azji, którzy po przyjeździe do Paryża nie mogą uwierzyć w to, że to wspaniałe miasto również ma swoje złe strony i nie zawsze jest “piękne jak z obrazka”.

28. Paryżanie i w ogóle wszyscy Francuzi dosyć niechętnie podchodzą do osób, które mówią w innym języku. Nikt oczywiście nie wymaga perfekcyjnego posługiwania się francuskim, ale znajomość podstawowych słów stawia nas w znacznie lepszym świetle.

29. Nazwa Paryż pochodzi od plemienia Paryzjów, którzy jako pierwsi zamieszkiwali tereny nad Sekwaną.

30. Bardzo często można spotkać się z terminem Wielki Paryż. W rzeczywistości chodzi o Paryż wraz z okolicznymi miejscowościami, w których mieszkają osoby uczące się i pracujące w stolicy. Ceny stołeczne bywają za wysokie, dlatego wielu ludzi decyduje się na mieszkania w okolicznych miejscowościach.

4.2/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić