Dobre Miasto to niewielkie miasteczko (10 000 mieszkańców) na Warmii, leżące przy drodze krajowej nr 51 między Olsztynem a Lidzbarkiem Warmińskim.
Jeśli ktokolwiek chciałby uciec od wielkomiejskiego tempa życia, powinien wybrać się na Warmię. Ten kawałek Polski zaliczany jest do najspokojniejszych rejonów naszego kraju. To właśnie w historycznej krainie jaką jest Warmia położonych jest najwięcej miast zaliczanych do ruchu Cittàslow.
Dobre Miasto – najważniejsze zabytki
Burzliwe dzieje miasta i działania wojenne, zwłaszcza z okresu II wojny, przyczyniły się do zniszczenia wielu budowli, które nie zostały w pełni odbudowane. Nie oznacza to, że w mieście brak ciekawych historycznych miejsc.
1. Baszta Bociania – najbardziej charakterystyczna budowla miasta. Baszta jest pozostałością średniowiecznych murów obronnych. Swoją nazwę zawdzięcza bocianom gniazdującym na jej szczycie. Obecnie jest siedzibą oddziału stowarzyszenia „Pojezierze”
2. Kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych – jest to gotycka budowla z drugiej połowy XIV wieku. Jest drugą co do wielkości świątynią Warmii. W maju 1989 papież Jan Paweł II nadał jej tytuł Bazyliki Mniejszej.
3. Cerkiew św. Mikołaja – greckokatolicka świątynia zbudowana w połowie XVIII wieku w stylu późnego baroku.
4. Kościół poewangelicki – budowla wzniesiona w stylu klasycystycznym w latach 1830-1834 do 1945 roku służyła tutejszej społeczności ewangelickiej. Obecnie nie pełni funkcji sakralnych znajduje się w niej biblioteka
5. Spichlerze Dobrego Miasta – zachowały się dwa spichlerze pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Charakterystyczne budowle z czerwonej cegły zaliczane obecnie do zabytków techniki.
6. Wieża ciśnień – charakterystyczna budowla dla wielu miast w tym i dla Dobrego Miasta. Zbudowana w 1906 roku wraz z budową sieci wodociągowej w mieście.
Inne atrakcje Dobrego Miasta
1. Rzeka Łyna – niezwykle atrakcyjna zwłaszcza dla miłośników spływów kajakowych
2. Jezioro Limajno – oddalone o kilka kilometrów od centrum miasta spokojne miejsce do wypoczynku w ciszy i bliskości warmińskiej natury.
3. Trasy rowerowe – dwa bardzo atrakcyjne szlaki rowerowe w okolicy Dobrego Miasta – mała pętla długości 15 kilometrów i duża pętla długości 34 kilometrów. Na ich trasie wiele ciekawych opisanych miejsc.
Dobre Miasto – krótko historycznie
Za oficjalną datę powstania Dobrego Miasta przyjmuje się rok 1325 kiedy na miejscu dawnego grodu pruskiego, zbudowano nowe miasto. W miejscu dzisiejszego Dobrego Miasta zbudowano młyn i między innymi do jego obrony wzniesiono mury obronne. Oprócz tego, położenie miasta nad rzeką Łyną w sąsiedztwie rozlewisk i bagien, stanowiło doskonałe miejsce do obronny. Ziemie te znajdowały się w rękach Krzyżaków, jednak władzę na tym terenie sprawowały władze kościelne. W 1329 biskup warmiński Henryk II Wogenap nadał osadzie prawa miejskie.
Na przestrzeni wieków miasto wielokrotnie było plądrowane przez różnych najeźdźców. Nie omijały go również liczne pożary.
Do czasów rozbiorów władzę w mieście sprawowali dostojnicy kościelni, a samo miasto znajdowało się w autonomicznym obszarze podlegającym biskupom warmińskim jako Dominium Warmińskie. Po rozbiorach znalazło się w granicach Prus.
Zakończenie II wojny przyniosło miastu zniszczenia wojenne obejmujące 65 procent zabudowy. W nowym podziale Europy, Dobre Miasto znalazło się w granicach Polski. Lata powojenne to odbudowa miasta i jego ponowny rozwój.
Co to jest Cittàslow?
Ruchu Cittàslow zapoczątkowany został we włoskiej Toskanii. Jego podstawowym celem jest skupianie miast i małych ośrodków miejskich, które stanowią duża atrakcję turystyczną, a zarazem nie są masowo odwiedzanymi miejscami. Miasta skupione w tym ruchu muszą spełniać dość rygorystyczne warunki, obejmujące różne dziedziny życia. Do podstawowych należy zachowanie równowagi pomiędzy atrakcyjnością turystyczną, a życiem mieszkańców. Miasta zobowiązane są do odpowiedniego zadbania o posiadane zabytki, rozsądne i nieszkodzące ludziom i przyrodzie inwestycje. Najprościej jest napisać, że życie w miastach należących do ruchu Cittàslow ma toczyć się spokojnie, nie ulegać chaotycznemu niekontrolowanemu rozwojowi. Miasta mają być gościnne dla turystów, promować własną kulturę, kuchnię, lokalne produkty. Podstawowym zaś celem jest dbanie o swoich mieszkańców tworząc im najlepsze i bezpieczne warunki życia.
Jednym z takich warmińskich miast jest Dobre Miasto.