Jezioro Ukiel – Informacje i Ciekawostki

jezioro ukiel
foto – Autorstwa Mazaki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9612164

Ukiel to charakterystyczne jezioro znajdujące się na Pojezierzu Olsztyńskim i jednocześnie największe jezioro Olsztyna. Ze względu na dogodne położenie i liczne atrakcje w pobliżu cieszy się dużą popularnością wśród turystów, ale również wśród mieszkańców Olsztyna. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jezioro Ukiel składa się z czterech basenów jeziornych: gutkowskiego, które jest zwane również Zatoką Kopernika, Przejmy zwanej Pacyfikiem, łupstychskiego nazywane Łabędzią Szyją oraz olsztyńskiego zwane Zatoką Grunwaldzką.

2. Baseny nietypowego pod względem formy jeziora są połączone cieśninami, których potoczne nazwy to Lwia Paszcza, Zakręt oraz Czarne Wrota. Przy basenie olsztyńskim znajdują się popularne Zatoka Miła oraz Słoneczna Polana. Znajduje się tutaj również Plaża Miejska.

3. Ukiel jest rajem dla miłośników sportów wodnych oraz fanów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i w pięknych okolicznościach przyrody. W pobliżu znajdują się ośrodki wypoczynkowe, przystanie żeglarskie oraz przystanie kajakowe.

4. Ukiel należy do bardzo nowoczesnych kompleksów sportowo-rekreacyjnych. W pobliżu jeziora znajdują się szatnie, prysznice, platformy wypoczynkowe, pomosty, a także place zabaw dla dzieci.

5. W pobliżu jeziora znajdują się punkty gastronomiczne, dzięki którym nie ma potrzeby, aby udawać się do centrum miasta, aby zjeść ciepły posiłek. Należą do nich na przykład Capitano, Plankton czy też Restauracja Słoneczna Polana.

6. Twórcy nowoczesnego kompleksu wyszli naprzeciw potrzebom fanów sportów zespołowych. Znajduje się tutaj kilkanaście boisk do siatkówki plażowej, a także kilka boisk wielofunkcyjnych.

7. Jezioro Ukiel jest szczególnie cenione przez wędkarzy, ponieważ występuje tutaj wiele gatunków ryb. Należą do nich między innymi szczupaki, okonie, leszcze, węgorze, sielawy czy sieje.

8. Pojezierze Olsztyńskie znajduje się na Pojezierzu Mazurskim i zostało ukształtowane w wyniku ostatniego zlodowacenia. Znajdują się tutaj rozległe łąki i torfowiska, a przede wszystkim liczne jeziora. Należą do nich na przykład Ukiel, Kalwa czy Dadaj.

9. Dajtki to największe olsztyńskie osiedle domów jednorodzinnych. Znajduje się pomiędzy jeziorem Ukiel oraz Kortowskim. To właśnie tutaj znajdują się zabytkowe drewniana dzwonnica i drewniany krzyż z XIX wieku, a także kościół wybudowany pod koniec XIX wieku.

 

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić