Wały Chrobrego

Wały Chrobrego to taras o charakterze widokowym w Szczecinie, biegnący wzdłuż Odry i mający 500 metrów długości
fotografia by StasiÓ Stachów / Wikipedia

Wały Chrobrego to taras o charakterze widokowym w Szczecinie. Taras ten ma długość ok. 500 m i biegnie wzdłuż rzeki Odry. Zostały one wybudowane i zaprojektowane przez inicjatywę Hermana Hakena (stąd niem. nazwa Hakenterrasse, czyli Taras Hakena) w latach od 1902 do 1921. Wykonawcą projektu był Wilhelm Mayer Schwartau. Było to założenie urbanistyczne, które miało we właściwy sposób tworzyć wygląd tego miasta wraz z innymi elementami architektury, takimi jak m. in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich, czy też Katedra pod wezwaniem św. Jakuba.

Wały Chrobrego – zarys historyczny

Historia Wałów Chrobrego sięga drugiej połowy XIX w., kiedy to zaczęto wyburzenie fortyfikacji w Szczecinie. Wtedy właśnie pojawił się pomysł na to, w jaki sposób wykorzystać tereny po likwidowanym Forcie Leopold. Taras widokowy został wybudowany na wysokości 19,3 m n. p. m. Wzdłuż Odry powstały nasypy ziemne, na szczycie których utworzono aleję spacerową, w której zostały posadzone drzewa. Aleja została zakończona na końcach placami, które miały kształt półokręgów. Na osi poprzecznej promenady natomiast został wzniesiony taras centralny, który jest niższy i ma półokrągły kształt. Jest on wsparty przez mur oporowy, a także flankowany przez dwa mniejsze tarasy. Nad tymi tarasami umiejscowione zostały pawilony widokowe. Pawilony te mają kształt owalny, a jednocześnie przypominają kopuły, a także są one wsparte na kolumnach w stylu jońskim. W środku tarasu centralnego znajduje się rzeźba, która obrazuje walkę centaura z człowiekiem, a wykonał ją Ludwig Manzel. W murze oporowym natomiast wydrążona została nisza o półkolistym kształcie, która została ujęta w dwa ryzality po bokach i posiada nisze na posągi. Na takim tle umieszczona została fontanna o pokaźnych i rozległych rozmiarach. Pod balustradą z kamienia znajdują się też herby pomorskich miast. Przed fontanną natomiast wybudowane zostały dwie wieże, które zostały wystylizowane na kształt latarni morskich. Ten kompleks tarasów został połączony wraz z nadbrzeżem rzeki Odry za pomocą schodów, które biegną po łukach przy murze oporowym w centralnym tarasie.

Projekt ten jest uważany za jeden z najbardziej pomysłowych i robiących wrażenie założeń architektonicznych i urbanistycznych w okresie na początku XX w, zwłaszcza jeśli bierze się pod uwagę tę część Europy. Jest to z pewnością taka propozycja atrakcji dla turystów, która spodoba się wielu i z pewnością zapewni niezapomniane wrażenia.

 

4.8/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić