Darłowo – Ciekawe Miejsca i Atrakcje Turystyczne 2024 🗺️

 

Darłowo to popularne miasto nadmorskie znajdujące się w północno-zachodniej Polsce, a dokładnie w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej nad Morzem Bałtyckim, a atrakcyjne położenie sprawia, że w okresie letnim stanowi bazę wypadową dla wielu turystów odwiedzających polskie morze.

Co warto zobaczyć w Darłowie i jego okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Park rozrywki Megalandia

megalandia ustka

“MegaLandia to Zaczarowana Kraina” – właśnie takim hasłem reklamuje się znany park rozrywki w Ustce, będący jedną z największych atrakcji dla najmłodszych nad polskim morzem. W MegaLandii można przejechać się zaczarowanym rowerem, pobawić klockami XXL, obejrzeć balonowe show, zgubić w wiklinowym labiryncie czy przespacerować ścieżką z zagadkami – a to jedynie mały wycinek tutejszych atrakcji. Latem w parku codziennie występują znani artyści, finaliści programu Mam Talent – iluzjoniści, klauni czy cyrkowcy, zapewniający niezapomniane wrażenia nie tylko najmłodszym gościom MegaLandii.

megalandia

Oprócz tego oglądać można zwierzątka takie jak kozy, kilka gatunków królików i ptaków.

Każdego roku powstają też nowe atrakcje więc odwiedzając park ponownie może czekać niespodzianka w postaci nowych atrakcji.

W parku jest ponad 30 różnych atrakcji, a jedną z wielu nowości w sezonie 2023r. jest między innymi gigantyczna poduszka do skakania o powierzchni ponad 100 m2 na której mogą skakać zarówno dzieci jak i dorośli.

2. Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie został wybudowany w drugiej połowie XIV wieku. W XVIII i XIX wieku znajdowały się tutaj magazyny oraz więzienie, natomiast od 1930 roku zamek stanowi siedzibę Muzeum w Darłowie. Jest to miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie okolic, aby lepiej poznać ich kulturę i historię. Rocznie odwiedza je około 80 tysięcy osób, a na miejscu czekają na nich ekspozycje związane z historią regionalną, tematyką marinistyczną czy sztuką. wizyta w muzeum może stanowić najlepsze preludium do zwiedzania okolic.

3. Wyspa Łososiowa

Wyspa Łososiowa znajduje się pomiędzy rzeką Wieprzą a Kanałem Młyńskim i ma powierzchnię dwóch hektarów. Na tym terenie rozmieszczono atrakcyjne alejki spacerowe, ławki dla spacerowiczów, plenerowe szachy i warcaby, a także plac zabaw, który spodoba się najmłodszym turystom. Postawiono tutaj również pole biwakowe, a bramy prowadzące na wyspę są na noc zamykane, aby turyści mogli się na niej czuć bezpiecznie.

4. Brama Wysoka

Brama Wysoka w Darłowie to zabytkowa brama stanowiąca symbol miasta. Została wybudowana w XIV wieku i stanowiła część murów obronnych, które otaczały miasto. Do dziś można tutaj zobaczyć otwory strzelnicze, a swój obecny kształt brama zawdzięcza przebudowom, do których doszło w pierwszej połowie XVIII wieku. Większość turystów uważa za swój obowiązek przejście przez bramę i zrobienie sobie tutaj pamiątkowego zdjęcia.

5. Papugarnia i Motylarnia Koszalin

papugarnia koszalin

Papugarnia  w Koszalinie to wyjątkowa atrakcja, którą będziecie bardzo długo wspominać. W specjalnie przygotowanym pawilonie swój dom ma blisko 70 papug z całego świata, m. in. kilka gatunków papug Kakadu, Konura Słoneczna, Lora Wielka czy dobrze Wam znana z filmu o przygodach piratów Ara Ararauna.

papugarnia koszalin

papugarnia koszalin

Największą atrakcją tego miejsca, poza oczywiście samymi kolorowymi papugami jest to, że możemy wejść do pomieszczenia gdzie te wszystkie zjawiskowe ptaki swobodnie latają! Gwarantuje Wam, że na pewno chociaż jedna usiądzie na Was a inne, jeżeli tylko będziecie mieli karmę, będą jadły Wam z ręki.

Położona w południowej części Koszalina papugarnia, to nie tylko miejsce gdzie macie okazje w bezpośredni sposób doświadczyć świata kolorowych papug ale również dowiedzieć się bardzo wiele ciekawego o tych kolorowych ptakach, które na co dzień mieszkają w odległej Afryce, Ameryce Południowej, Indiach czy Australii. Opiekunowie tego miejsca, pod opieką których wchodzi się do pomieszczenia z papugami bardzo chętnie opowiadają o swoich skrzydlatych podopiecznych, odpowiadają na pytania a nawet pomagają okiełznać papugi, kiedy zbytnio się im spodobaliście:) Motylarnia w Koszalinie jest miejscem niezwykłym, w którym można obserwować motyle, które latają swobodnie wśród odwiedzających.

motylarnia koszalin

Motylarnia jest miejscem czynnym tylko  w sezonie letnim. Motylarnia jest idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak dorosłych. Na miejscu można podziwiać kilkadziesiąt gatunków egzotycznych motyli, które zaskakują zarówno swoimi barwami jak i niespotykanym rozmiarem. Motylarnia to miejsce gdzie wielbiciele subtelnego piękna będą mogli podziwiać motyle z przeróżnych zakątków świata. Atrakcją jest również wylęgarnia, w której można zaobserwować etapy rozwoju motyla.

5. Kościoły w Darłowie

Do dnia dzisiejszego w Darłowie zachowały się trzy kościoły, które wybudowano w średniowieczu. Należą do nich kościół św. Jerzego, kościół mariacki oraz kościół św. Gertrudy. Ten ostatni jest jedyną tego typu budowlą w Polsce, ponieważ reprezentuje gotyk skandynawski, który jest niezwykle rzadki w tej części Europy. Wszystkie budowle warto odwiedzić niezależnie od poglądów religijnych, zwłaszcza jeśli ktoś szczególnie przepada za architekturą średniowieczną, a także sztuką sakralną.

6. Winnica Przy Leśnym Dworku

Winnica Przy Leśnym Dworku to miejsce, które koniecznie muszą odwiedzić miłośnicy wina i ludzie, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o produkcji tego trunku. Na miejscu można sie poczuć jak w Toskanii i dziś trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno temu miejsce to było dwa razy mniejsze. Znajduje się tutaj 7 tysięcy sadzonek białych i czerwonych winogron, takich jak cabernet cortis, solaris czy muscaris. W trakcie wycieczki można nie tylko spróbować tutejszych win, ale również kupić je na wynos. Sama winnica znajduje się przy urokliwym ośrodku wypoczynkowym, który przyciąga rodziny z dziećmi.

7. Jezioro Bukowo

W pobliskich Dąbkach znajduje się malowniczo położone jezioro Bukowo. Położone jest na Wybrzeżu Słowińskim, ma powierzchnię przekraczającą 1700 hektarów i głębokość maksymalną mniejszą niż 3 metry. Jest to miejsce idealne dla fanów wodnych sportów, tym bardziej że w pobliżu znajdują się wypożyczalnie sprzętu. Ze względu na liczne zatoczki i możliwość znalezienia spokojnych miejsc jezioro to jest też dobrym miejscem dla miłośników wędkowania. W jego głębinach żyją takie ryby, jak leszcze, płocie, krasnopiórki czy łososie jeziorne.

8. Leonardia

Około siedmiu kilometrów od centrum Darłowa, we wsi o nazwie Krupa, znajduje się Leonardia, czyli park dla ceniących inteligentną rozrywkę. Na terenie parku znajduje się ponad sto gier przeznaczonych dla grup lub pojedynczych osób. Gry dzielą się na łatwe, średnie i trudne, dlatego dzieci, młodzież i dorośli w każdym wieku mogą znaleźć tutaj coś dla siebie. Miejsce to sprzyja nie tylko świetnej zabawie, ale również ogólnemu rozwojowi.

9. Szlak Zabytków Średniowiecza

Szlak Zabytków Średniowiecza to trasa przyciągająca wielbicieli historii i średniowiecznej architektury. Trasa ta w całości jest przeznaczona dla osób zmotoryzowanych lub poruszających się na rowerze, ponieważ w całości ma aż 104 kilometry. Szlak ten przebiega między innymi przez Darłowo, Dąbki, Stary Jarosław i Cisowo, a na jego trasie można podziwiać średniowieczne grodziska, zabytki sakralne oraz tradycyjną zabudowę wiejską sprzed kilku stuleci. Po drodze warto zatrzymać się przy jeziorze Kopań, które pozwala nie tylko na chwilę relaksu w pięknych okolicznościach przyrody, ale również na wędkowanie. Wśród wędkarzy jest ono popularne ze względu na wiele gatunków ryb, które tutaj żyją.

10. Muzeum Bursztynu

W niedalekim Jarosławcu znajduje się Muzeum Bursztynu, które oddano do użytku w 2014 roku. Na jego terenie znajdują trzy odręne wystawy. Jedna z nich jest rekonstrukcją prastarego lasu bursztynowego, drugą stanowi podziemna grota, w której znajdują się największe bryły bursztynu na terenie całego kompleksu, a z kolei trzecia poświęcona jest roślinom i owadom zatopionym w bursztynie. Cały kompleks jest nowoczesny i znajdują się w nim kioski multimedialne, dzięki którym można również przyswoić sporo informacji na temat bursztynu, procesu jego powstawania oraz jego historii.

11. Wieś Dąbkowice

Dąbkowice to dawna wieś rybacka, a obecnie osada, znajdująca się niedaleko Darłowa. Ze względu na wyjątkowo atrakcyjne położenie jest ona szczególnie lubiana przez turystów. Znajduje się dokładnie na mierzei między jeziorem Bukowo a Morzem Bałtyckim. Okolica ta świetnie sprawdza się w przypadku długich spacerów i wycieczek rowerowych, podczas których można podziwiać piękne widoki, napawać się naturą i mieć kontakt z rzadkimi okazami ptaków. Co ciekawe, kilka lat temu wśród stałych mieszkańców osady znajdowały się jedynie cztery osoby.

12. Bunkry w Bobolinie

Bunkry w pobliskim Bobolinie to enigmatyczne obiekty, które wielu historyków uważa za pozostałości po tajnym poligonie Adolfa Hitlera. Znajdują się tutaj stanowiska artyleryjskie z zachowanymi śrubami po mocowaniu działa i betonowe bunkry. Jak wszystkie obiekty militarne z czasów drugiej wojny światowej, również te tutejsze przyciągają amatorów historii XX wieku, a przede wszystkim działań wojennych, które doprowadziły do największego konfliktu w dziejach.

13. Restauracje w Darłowie

Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Darłowie jest Baltic Korona Restaurant & Cafe Bar. Miejsce to jest nie tylko pięknie położone i atrakcyjnie urządzone, ale przede wszystkim zachwyca ciekawymi połączeniami smakowymi i wysokiej jakości produktami. W karcie dań znajdują się tutaj między innymi znakomite ryby, pierogi z pieczoną gęsiną czy zupa rybna z owocami morza. Nie brakuje również street foodowych trendów w postaci pieczonych frytek i burgerów z wołowiną, a także opcji dla wegetarian.

4/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić