Atrakcje Krasnystaw 2022 – Ciekawe Miejsca – Co Warto Zobaczyć

fotografia by Tomasz Zugaj / Wikipedia

Krasnystaw to miejscowość województwa lubelskiego, które leży w niedalekiej odległości od Lublina i Zamościa – miast znanych i lubianych przez polskich turystów. Sam Krasnystaw prawa miejskie uzyskał pod koniec XIV wieku, a wkrótce potem stał się ważnym ośrodkiem handlowym wśród kupców, którzy poruszali się z Pomorza do Lwowa. Dziś Krasnystaw jest przede wszystkim miejscowością ciekawą turystycznie, którą warto odwiedzić będąc w pobliżu.

Zabytki sakralne

Krasnystaw to ciekawe miejsce dla wszystkich entuzjastów zwiedzania obiektów sakralnych. Znajduje się tu m.in. barokowy Kościół świętego Franciszka Ksawerego, który został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku i dziś uchodzi za jeden z głównych zabytków miasta. Wart zobaczenia jest również Kościół Trójcy Przenajświętszej – niewielki, biały budynek ufundowany najpierw przez Władysława Jagiełłę augustianom, a następnie przejęty przez władzę carską. Oba te miejsca możemy zwiedzić bez żadnych opłat.
Krasnystaw posiada również na swoich terenach żydowską Synagogę, która została zniszczona podczas II wojny światowej, a do obecnych czasów przetrwała jedynie część jej elewacji, którą można oglądać jedynie od zewnętrznej strony.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

Chcąc dowiedzieć się nieco więcej o kulturze i historii nie tylko samego miasta, ale również całego regionu, warto udać się do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Muzeum zebrało przeszło 10.000 eksponatów, które podzielone są na odpowiednie kategorie historyczne. Możemy tutaj podziwiać m.in. wykopaliska archeologiczne, z których najstarsze datowane są IX wiek p.n.e! Poza regionalnymi wyrobami w zbiorach znajdują się nawet przedmioty pochodzące z Cesarstwa Rzymskiego oraz Egiptu. Muzeum duży nacisk kładzie na historię XIX i XX wieku – znajduje się tu np. Kuźnia lub rekonstrukcja wiejskich pomieszczeń kuchennych. Na stałych wystawach możemy podziwiać również prace różnych artystów ze świata malarstwa. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie organizuje również wystawy czasowe oraz różne wydarzenia, takie jak warsztaty pszczelarskie oraz konkursy plastyczne.

Muzeum Regionalne mieści się przy ulicy Marszałka J. Piłsudskiego 5A. Ceny biletów wynoszą 5zł (bilet ulgowy) i 9zł (bilet normalny). Dodatkowo w czwartki udostępnia się bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw.

Krasnystaw w sierpniu

Zdecydowanie najlepszą porą by odwiedzić Krasnystaw jest druga połowa sierpnia. Wówczas odbywają się tu Chmielaki Krasnostawskie – niesamowity festiwal piwowarski, który urządzany jest tuż po zbiorach chmielu. Pierwszy festiwal odbył się w 1971r i od tego czasu wciąż się rozrasta. Obecnie corocznie przyjeżdżają na niego nie tylko piwowarzy z całego kraju, którzy umożliwiają degustację swoich wyrobów, ale również lokalne zespołu muzyczne i artyści regionalni. Na festiwalu mamy okazję spróbować różnych przysmaków. Cyklicznie odbywają się dodatkowe zawody sportowe oraz konkurs na najlepsze wyroby piwowarskie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, przyjeżdżając co Krasnegostawu w czasie festiwalu należy jednak wcześniej zarezerwować noclegi, bo samo wydarzenie przyciąga wielu wystawców, turystów i smakoszy złotych trunków.

Okolice Krasnegostawu

Będąc w Krasnymstawie nie sposób ominąć Skierbieszowski Park Krajobrazowy. Jego cechą charakterystyczną są wąskie, głębokie wąwozy oraz gęste lasy bukowe. Większą część parku zajmują jednak łagodne pagórki, które wiosną i latem mienią się różnymi odcieniami zieleni. To miejsce, które pokochają przede wszystkim miłośnicy pieszych wędrówek i obcowania z naturą – a sama wielkość Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego z pewnością sprosta wymaganiom nawet najbardziej zapalonych wędrowców.

Krasnystaw jest z pewnością miastem niezwykłym: zachwyca rynkiem, wąskimi uliczkami i klimatycznymi kamienicami. Znajdziemy tutaj mnóstwo niedocenionych zabytków, ale również wiele restauracji z lokalną kuchnią i urokliwych miejsc, w których możemy odetchnąć po dniu pełnym wrażeń. Krasnystaw stanowi również doskonałą bazę wypadową do pobliskich miast – Zamościa (35km) i Lublina (53km) – jak i do jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce, jakim jest Roztoczański Park Narodowy.

4.2/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić