Krasnystaw leży w pobliżu Lublina i stanowi ciekawy cel podróży dla miłośników kameralnych miasteczek. Miasto znane jest głównie z mleczarni, jednak nie tylko ona zapewnia mu sławę. Wspaniały klimat, malownicza okolica oraz atrakcje, dzięki którym można poznać dzieje wschodniej Polski – oto główne powody, dla których warto odwiedzić tę miejscowość. Co warto zrobić w Krasnymstawie?
1. Zwiedzić Muzeum Regionalne
Kto chce poznać dzieje miasta i jego najbliższej okolicy, ten powinien zajrzeć do okazałego gmachu z przełomu XVII i XVIII wieku. Dawniej służył on jako kolegium jezuickie, dziś jest siedzibą Muzeum Regionalnego. Placówka ta powstała w 1958 roku i do dziś zajmuje się upowszechnianiem wiedzy na temat regionu. Pamiątki po Potockich, dzieła sztuki sakralnej oraz przedmioty związane z życiem codziennym zwykłych ludzi to podstawa kolekcji, którą można zobaczyć w tym miejscu.
Muzeum zebrało przeszło 10.000 eksponatów, które podzielone są na odpowiednie kategorie historyczne. Podziwiać można m.in. wykopaliska archeologiczne, z których najstarsze datowane są IX wiek p.n.e. Poza regionalnymi wyrobami w zbiorach znajdują się nawet przedmioty pochodzące z Cesarstwa Rzymskiego oraz Egiptu. Muzeum duży nacisk kładzie na historię XIX i XX wieku – znajduje się tu np. Kuźnia lub rekonstrukcja wiejskich pomieszczeń kuchennych. Na stałych wystawach możemy podziwiać również prace różnych artystów ze świata malarstwa.
Muzeum Regionalne mieści się przy ulicy Marszałka J. Piłsudskiego 5A. Ceny biletów wynoszą 5zł (bilet ulgowy) i 9zł (bilet normalny). Dodatkowo w czwartki udostępnia się bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw.
2. Wybrać się na spacer po Ogrodach Biblijnych
Ogród Biblijny im. Jana Pawła II to doskonałe miejsce na spacer dla każdego, kto ceni ciszę, spokój i piękne rośliny. Ogród cieszy się wielkim powodzeniem, a jego obszar stale się powiększa. Efekt? Obok właściwego Ogrodu Biblijnego powstał ogród chiński, znany jako „Ogród Marzeń św. Franciszka Ksawerego” oraz ogród japoński, który już teraz wzbudza wiele pozytywnych emocji.
3. Zwiedzić kościół św. Franciszka Ksawerego
Zabytkowa świątynia, wzniesiona dla jezuitów dzięki staraniom Krystyny Potockiej, przyciąga piękną fasadą oraz bogatym wystrojem wnętrza. Liczne obrazy i rzeźby, wspaniałe sztukaterie – wszystko to świadczy o tym, jak ważnym i bogatym miastem był niegdyś Krasnystaw. W trakcie zwiedzania kościoła warto zwrócić szczególną uwagę na polichromie z pierwszej połowy XVIII wieku. Są one dziełem miejscowego zakonnika, który w ciekawy sposób przedstawił najważniejsze sceny z życia patrona świątyni.
4. Zjeść obiad w restauracji Staromiejskiej
Tuż przy rynku czeka Staromiejska – restauracja, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Pyszne sałatki, pizza, dania z makaronem oraz dania mięsne to podstawa. Wiele osób doceniło już tutejsze placki oraz staropolski żurek, który w historycznym centrum miasta smakuje wybornie.
5. Odpocząć przy Klęczącym Drzewie
Klęczące Drzewo to wyjątkowa dekoracja, której podczas pobytu na rynku nie można pominąć. Słynny klon został Drzewem Roku 2018, co zapewniło mu jeszcze większe uznanie. Co wiadomo na jego temat? Duma miasta ma ponad 70 lat i w początkach XXI wieku zostało wskazane do wycinki. Zaprotestowali jednak mieszkańcy miasta, a rozgłos sprawił, że Klęczące Drzewo zmieniło się w atrakcję turystyczną.
6. Zobaczyć pomnik Stanisława Bojarczuka
Pomnik Stanisława Bojarczuka, nazywanego też „chłopskim Petrarką”, jest kolejną ozdobą rynku w Krasnymstawie. Ludowy poeta został doceniony przez współczesnych, a dzięki pracownikom Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, doczekał się własnego pomnika w centrum miasta.
7. Odwiedzić ruiny zamku w Krupem
Zaledwie 6 km od centrum Krasnegostawu czekają na turystów malownicze ruiny zamku. Historia zabytku sięga XVI wieku, a w jego dziejach rolę bardzo ważną odegrali Krupscy i Zbrowscy. Pod koniec XVIII wieku zamek został zniszczony przez pożar. Od tej pory jest potężną ruiną, z murów której roztaczają się piękne widoki na rozlewiska rzeki Wieprz.
8. Odpocząć nad zalewem Nielisz
Nielisz to jeden z największych sztucznych zbiorników w Polsce, a jego powierzchnia zajmuje około 950 ha. Utworzony poprzez spiętrzenie wód Wieprza i rzeki Por, jest dziś popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Kąpielisko, przystań żeglarska i spacerowe molo przyciągają, podobnie jak otaczające zbiornik kompleksy leśne.
9. Spotkać się z Duchem Bieluchem
W oddalonym o niespełna 30 km Chełmie czeka na śmiałków Duch Bieluch. Kto chce go spotkać, ten musi wybrać się na spacer po kredowych podziemiach, drążonych pod chełmskim rynkiem od czasów średniowiecza. Dziś o kopalni kredy przypomina gęsta sieć tuneli, które można zwiedzać w towarzystwie przewodnika. Taki spacer to ciekawa lekcja historii, a jednocześnie szansa na to, by stanąć oko w oko z Bieluchem.
10. Zobaczyć piramidę ariańską w Krynicy
Czy w województwie lubelskim można odpocząć w cieniu piramid? W rejonie Krasnegostawu wszystko jest możliwe! Jednym z najbardziej tajemniczych zabytków w rejonie miasta jest ariańska piramida w pobliskiej Krynicy. Choć krąży wiele przedziwnych opowieści na jej temat, jest ona zwykłym grobowcem o niezwykłym kształcie. Kto w niej spoczywa? Arianin Paweł Orzechowski, żyjący na przełomie XVI i XVII stulecia.
11. Odwiedzić Rejowiec
Między Krasnymstawem a Chełmem czeka malownicze miasteczko Rejowiec. Jego pierwszym właścicielem był Mikołaj Rej – znany poeta, o którym przypomina m.in. pomnik na miejscowym rynku. W Rejowcu warto zwiedzić kościół parafialny z XVIII wieku, warto też pospacerować w rejonie tutejszego pałacu. Wzniesiony najprawdopodobniej przez Ossolińskich, wciąż wzbudza zachwyt swoją formą i rozmiarami.
12. Odkryć piękno Głębokiej Doliny
Rezerwat przyrody „Głęboka Dolina” to miejsce, w którym ochronie podlega przede wszystkim krajobraz. Wycieczki po tym rezerwacie będą też ciekawą przygodą dla miłośników botaniki. Co można tu zobaczyć? Takie gatunki, jak: parzydło leśne, wawrzynek wilczełyko oraz gnieźnik leśny. Wizyta w tym rezerwacie sama w sobie jest ciekawym doświadczeniem, można ją też potraktować jako wstęp do dalszej wycieczki po Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym – jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych na terenie powiatu krasnostawskiego.
13. Przespacerować Skierbieszowski Park Krajobrazowy
Będąc w Krasnymstawie nie sposób ominąć Skierbieszowski Park Krajobrazowy. Jego cechą charakterystyczną są wąskie, głębokie wąwozy oraz gęste lasy bukowe. Większą część parku zajmują jednak łagodne pagórki, które wiosną i latem mienią się różnymi odcieniami zieleni. To miejsce, które pokochają przede wszystkim miłośnicy pieszych wędrówek i obcowania z naturą – a sama wielkość Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego z pewnością sprosta wymaganiom nawet najbardziej zapalonych wędrowców.
14. Rozsmakować się w Chmielakach Krasnostawskich
Zdecydowanie najlepszą porą by odwiedzić Krasnystaw jest druga połowa sierpnia. Wówczas odbywają się tu Chmielaki Krasnostawskie – festiwal piwowarski, który urządzany jest tuż po zbiorach chmielu. Pierwszy festiwal odbył się w 1971r i od tego czasu wciąż się rozrasta. Obecnie corocznie przyjeżdżają na niego nie tylko piwowarzy z całego kraju, którzy umożliwiają degustację swoich wyrobów, ale również lokalne zespołu muzyczne i artyści regionalni. Na festiwalu mamy okazję spróbować różnych przysmaków. Cyklicznie odbywają się dodatkowe zawody sportowe oraz konkursy na najlepsze wyroby piwowarskie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, przyjeżdżając do Krasnegostawu w czasie festiwalu należy jednak wcześniej zarezerwować noclegi, bo samo wydarzenie przyciąga wielu wystawców, turystów i smakoszy złotych trunków.
Niepozorny Krasnystaw może pozytywnie zaskoczyć niejednego turystę. Tu z historycznymi pamiątkami można się spotkać niemal na każdym kroku, tu można odpocząć w kameralnej atmosferze i spędzić czas na łonie natury. Atrakcji jest sporo, zatem w Krasnymstawie każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego.