Brama Wyżynna Gdańsk 🗺️ Informacje i Ciekawostki

foto by Diego Delso / Wikipedia

Brama Wyżynna zbudowana została w latach 1571-1576. W czasach naszych przodków pełniła ona bardzo ważną rolę ochroną, była ona bardzo ważnym elementem znajdującym się na zachodniej granicy miasta – okolicy najbardziej zagrożonej ze względu na najazdy zachodnich sąsiadów. Budowa bramy wyżynnej przebiegała wspólnie z budową pierścienia nowożytnych fortyfikacji bastionowych. Początkowo sam budynek bramy nie posiadał żadnych ozdób, jego wygląd był surowy, co sprzyjało odstraszeniu potencjalnego zagrożenia. Za budowę bramy odpowiedzialny był Hans Kramer z Drezna. W swoim projekcie skupił się on na funkcji budynku, nie na jego wyglądzie. Efekt końcowy jego prac spełniał oczekiwania – brama wraz z otaczającymi ją wałami sprawiała wrażenie trudnej do zdobycia. Wejście do bramy odgrodzone było fosą zwodzoną, zaś dotarcie do budynku umożliwiały mosty zwodzone – jeden przeznaczony dla wozów i koni oraz dwa mniejsze przeznaczone dla osób poruszających się pieszo.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

Swój surowy wygląd brama pożegnała 1588 roku, gdy została przyozdobiona przez słynnego rzeźbiarza Wilhelma van den Blocke. Dzięki jego pracy Brama Wyżynna nabrała pięknego wyglądu, który możemy podziwiać również w dzisiejszych czasach. Na powierzchni ścian bramy dostrzec możemy trzy cytaty w języku łacińskim, których główną rolą jest przypominanie rządzącym oraz mieszkańcom elementy istotne w życiu każdego z nas. Szczegółem, na który również warto zwrócić uwagę w trakcie podziwiania wyglądu bramy są trzy herby umieszczone nad wejściem. Są to herby Polski, Gdańska oraz Prus Królewskich. Najbardziej okazały herb Polski umieszczony nad głównym przejściem – herb Polski umieszczony jest na owalnej tarczy niesionej przez dwa anioły.

W czasie drugiej wojny brama Wyżynna w Gdańsku doznała tylko niewielkich uszkodzeń, dlatego obecnie możemy podziwiać ją w całej okazałości. Wygląda ona tak jak w 16 wieku, gdy została ozdobiona przez Wilhelma van den Blocke.

Wybierając się do Gdańska warto zobaczyć na własne oczy ten zabytek. Na żywo zachwyca turystów swoim wyglądem oraz wielkością. Odwiedzając to miejsce mamy również okazję bliżej poznać historię naszego kraju oraz zobaczyć w jaki sposób nasi przodkowie bronili swoich terenów przed najazdami sąsiadów. Jest to idealne miejsce dla fanów historii oraz architektury.

Adres:
Wały Jagiellońskie 2A
80-887 Gdańsk

4.1/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić