Jezioro Wigry to jezioro rynnowe położone w województwie podlaskim. Znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, a powstało najprawdopodobniej 14 tysięcy lat przed naszą erą w wyniku ostatniego zlodowacenia. Ze względu na malownicze położenie i mnóstwo atrakcji wokół w sezonie letnim cieszy się dużą popularnością.
Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek.
1. Jezioro znajduje się na granicy Pojezierza Wschodniosuwalskiego oraz Równiny Augustowskiej. Powierzchnia samych Wigier wynosi ponad 2000 hektarów.
2. Głębokość średnia jeziora wynosi około 15 metrów, natomiast w najgłębszym miejscu osiąga ona nawet ponad 70 metrów.
Pod względem głębokości jezioro to znajduje się na piątym miejscu w skali całej Polski, a także na dziesiątym pod względem wielkości.
3. Nazwa jeziora nawiązuje do jego kształtu, który przypomina literę „S”. Słowo „wingris” w języku Jaćwingów oznaczało przymiotnik „wijący się”. Później nazwę te zmodyfikował polski historyk i kronikarz, opisując łowy polskiego władcy na tym jeziorze. Władysław Jagiełło bywał tutaj w pierwszej połowie XV wieku.
4. Za okolicami tymi przepadał również kolejny władca, Władysław IV Waza. Według doniesień kronikarzy i historyków w pierwszej połowie XVII wieku król Polski i Szwecji polował tutaj na łosie, niedźwiedzie i jelenie.
5. Infrastruktura jeziora została stworzona tak, aby zapewnić maksymalną rozrywkę fanom wodnych sportów. Można tutaj wypożyczać kajaki i motorów wodne, a także korzystać z pływających po jeziorze jednostek.
6. Na Półwyspie Klasztornym położona jest miejscowość Wigry, w której w 1999 roku odpoczywał polski papież, Jan Paweł II. Okolice te były bliskie jego sercu i wielokrotnie zachwalał panujące tu warunki naturalne.
7. W Wigrach znajduje się również klasztor kamedułów, czyli zakonu utworzonego na początku średniowiecza. Został ufundowany przez Jana II Kazimierza Wazę, a zakonnicy mieli codziennie modlić się o oddalenie od Polski wszelkich nieszczęść. W kryptach znajduje się czterdzieści zamurowanych wnęk z ciałami niegdysiejszych pustelników.
8. Okolice jeziora stanowią dom dla wielu gatunków zwierząt. Bogata jest tutaj również roślinność. Wigry bardzo często stają się naturalną scenografią dla sesji zdjęciowych, a także plenerem dla ornitologów i fotografów przyrody.
9. Wigierski Park Narodowy jest jednym z największych parków narodowych w całej Polsce. Powstał w 1988 roku i zajmuje prawie 15 hektarów. Na jego terenie znajduje się mnóstwo rzadkich gatunków zwierząt i roślin, a także sporo szlaków pieszych dla turystów. Część terenu znajduje się pod ścisłą ochroną i cechuje wyjątkowo naturalnym urokiem.
10. Warto odwiedzić Muzeum Wigier w Starym Folwarku, które znajduje się w budynku stacji hydrobiologicznej, działającej w dwudziestoleciu międzywojennym. To doskonałe miejsce, aby poznać ekosystem Wigier. Są tutaj eksponaty przedstawiające faunę i florę całej okolicy wraz ze szczegółowymi opisami.
11. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku jezioro Wigry zostało wpisane na listę najcenniejszych akwenów świata przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.
12. Wigierczycy to nazwa określająca organizatorów i uczestników harcerskich kursów, które organizowano nad jeziorem Wigry w dwudziestoleciu międzywojennym oraz pod drugiej wojnie światowej. Na terenie klasztoru wigierskiego znajduje się dzisiaj głaz z napisem upamiętniającym kursy instruktorskie na tych terenach.
13. Jezioro Wigry zaliczane jest do najpiękniejszych jezior w Polsce.