Suwalszczyzna to termin, który w języku polskim zaistniał bardzo późno i w zasadzie zaczął pojawiać się dopiero w początkach XX wieku. Wcześniej była to historyczna kraina stanowiącą ziemie wchodzące w skład polsko-litewskiego państwa. Jako termin używany został dopiero na początku XX wieku. Dziś jest to część północno-wschodniego rejonu Polski ze stolicą znajdująca się w Suwałkach i jest zarazem centralnym punktem Pojezierza Suwalskiego.
Na terenie Suwalszczyzny znajduje się wiele ciekawych miejsc z bardzo bogatą przeszłością. Jednym z takich miejsc jest mała wioska Wigry położona nad brzegiem jeziora o takiej samej nazwie.
Oprócz jeziora Wigry słyną także ze znajdującego się tam pokamedulskiego zespołu zabudowań klasztornych.
1. Kameduli to bardzo specyficzny rodzaj zakonu. Utworzeni zostali na początku XI wieku jako zakon pustelniczy o bardzo zaostrzonych regułach życia zakonnego. W przeciwieństwie do pustelni erem był miejscem przebywania czasowego lub stałego grupy zakonników „oderwanych” niejako od świeckiego życia i zwyczajów.
2. Erem to specyficzny rodzaj klasztoru będącego miejscem przebywania eremitów. Eremici byli zakonnikami żyjącymi w odosobnieniu, prowadzącymi pustelniczy tryb życia. Eremici to pustelnicy żyjący w grupie odizolowanej od świata zewnętrznego, a ich klasztor określany jest jako Erem.
3. W Wigrach kameduli pojawili się za sprawą Jana II Kazimierza Wazy w drugiej połowie XVII wieku. Teren, który został im darowany pod budowę klasztoru, znajdował się na wyspie połączonej z lądem groblą.
4. Pierwsi zakonnicy pojawili się w roku 1672 i wybudowali kaplicę, kościół i niezbędne budynki gospodarcze.
5. W roku 1671 w wyniku pożaru spłonął kościół wraz z częścią budynków gospodarczych.
6. W roku 1694 przystąpiono do odbudowy kościoła i zniszczonych budynków. Budowle wznoszono z cegły i materiałów ognioodpornych. Projekt sporządził Piotr Putini, włoski architekt.
7. I rozbiór Polski sprawił, że Wigry wraz z Suwalszczyzną znalazły się w rękach pruskich. Po III rozbiorze władze pruskie sekularyzowały zakon kamedułów. Na skutek tych działań część zakonników przeniosła się w okolice Warszawy.
8. Wraz z opuszczeniem klasztoru przez jego mieszkańców, zaczął on podupadać.
9. W latach 1975 do 2010 na terenie byłego klasztoru działał Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. A w roku 2010 budynki starego klasztoru ponownie wrócił w ręce kościoła.
10. Dziś budynki klasztorne zmieniły swoją rolę i zostały zaadaptowane do różnych celów. W niektórych pomieszczeniach znajdują się: miejsca noclegowe, oraz restauracja serwująca kamedulskie przysmaki oraz dania regionalnej kuchni suwalskiej.
11. W roku 1999 na terenie byłego klasztoru noc spędził papież Jan Paweł II. Dla uczczenia pobytu papieża w klasztorze stworzono małe muzeum z tym pobytem związane, między innymi udostępniono zwiedzającym Apartamenty i Kaplicę Papieską.
12. Późnobarokowy kościół znajdujący się na terenie klasztoru, jest bardzo popularnym miejscem ślubów. Odbywają się w nim także koncerty chorału gregoriańskiego.