12 Popularnych Atrakcji dla Dzieci – Podkarpackie

atrakcje dla dzieci podkarpackie
foto – Pixabay

Województwo podkarpackie jest jednym z najbardziej wysuniętym na wschód regionów Unii Europejskiej. Województwo graniczy z Ukrainą i Słowacją, a także z województwami – małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim. Województwo jest regionem o bogatej historii i jest bardzo atrakcyjne przyrodniczo, jest również miejscem pełnym wspaniałych zabytków a także atrakcji dla dzieci. Będąc rodzicem i wybierając się na wycieczkę z dziećmi musimy zapewnić im atrakcje. Rodziny, które wybierają się na wycieczkę do województwa podkarpackiego powinny odwiedzić te miejsca.

1. Muzeum dobranocek

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaoferuje nam sentymentalną podróż do krainy zaludnianej przez postawie ze znanych dobranocek. Które dziecko nie chce się spotkać z Bolkiem i Lolkiem, Reksiem czy Gąską Balbinką?

Wycieczka do muzeum dla wielu osób będzie podróżą do dawnych lat, kiedy to punktualnie o godzinie 19 każde dziecko zasiadało przed telewizorem, czekając na swoich ulubionych bohaterów. Po wizycie w muzeum w starszych pokoleniach odżywają wspomnienia, a dzisiejsze maluchy, które nie znają bohaterów bajek sprzed lat, mogą szybko się z nimi zaprzyjaźnić. Jest to też idealna okazja na opowiedzenie dzieciom o tym jak te bajki były ważne dla poprzedniego pokolenia. Muzeum Dobranocek to miejsce gdzie jest miejsce na zabawę ale i na historię dlatego warto odwiedzić to miejsce.

Mickiewicza 13, Rzeszów

2. Karpacka Troja

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja jest położony w Trzcinicy w południowo-wschodniej części, w województwie podkarpackim, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. Postacie naturalnej wielkości, dokładnie odtworzone narzędzia pracy czy drewniany wóz sprawią, że odwiedzający cofną się w czasie do epoki brązu i wejść w sam środek życia mieszkańców karpackiej osady książęcej.

Skansen obejmuje zarówno starożytne grodzisko zwane już tradycyjnie „Wałami Królewskimi” ale także park archeologiczny u jego podnóża. W trakcie wykopalisk odkryto najstarszą w Polsce osadę obronną, z początków epoki brązu założoną przez ludność tzw. Grupy pleszowskiej (2100 p.n.e.).
W karpackiej Troi poznać można dawne cywilizacje, a ułatwiają to liczne warsztaty, pokazy archeologii doświadczalne i lekcje muzealne. To idealne miejsce do spędzenia czasu z rodziną.

Trzcinica 646, Trzcinica

3. Jezioro Solińskie

Jest sztucznym zbiornikiem retencyjnym, którego budowa zaczęła się w 1960 roku. Na miejsce budowy wybrano przewężenie doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu, niedaleko wsi Solina. Duże wrażenie robi lina brzegowa jeziora. Jest ona mocno nieregularna i można tu znaleźć liczne zatoczki. Przy średnim stanie wody liczy ona aż 166 km.

Należy pamiętać, że kąpać się można jedynie w wyznaczonych miejscach. W pozostałych może się to okazać dość niebezpieczne. Wokół jeziora utworzono wiele piaszczystych plaż. Po drugiej stronie zapory można znaleźć Jezioro Myczkowieckie.

Warto znaleźć strzeżoną piaszczystą plażę nad jeziorem. Kilka z nich wyposażonych jest w leżaki i parasole. Na plażach u brzegu jeziora można odpocząć i nacieszyć oczy widokiem pięknych gór. Oczywiście nie trzeba tylko ich oglądać, można spakować plecak i połączyć wylegiwanie się z górskimi wędrówkami.

Zobacz na mapie

4. Najwyższa zapora w Polsce – Zapora w Solinie

To największa atrakcja Jeziora Solińskiego. Jej budowa zaczęła się w 1960 roku i trwałą 8 lat. Po wybudowaniu tamy, w rejonie nie tylko zmienił się układ geograficzny, lecz także klimat, gdyż zbiornik ten letnią porą absorbuje ciepło, natomiast zimą je oddaje.

W sezonie letnim to miejsce wręcz tętni życiem. Zapora ma 664 metry długości i 82 metry wysokości co czyni ją najwyższą zaporą wodną w Polsce.

Zobacz na mapie

5. Spływy pontonowe na Sanie

Spływy Pontonowe na Sanie są idealną atrakcją nie tylko dla dorosłych, ale także dla rodzin z dziećmi. To idealny sposób na wypoczynek i aktywne spędzanie wolnego czasu w czasie ciepłych i słonecznych dni. Można sobie wyobrazić, że podróżujemy mijając puszczańskie lasy, osuwiska odkrywające tajemnice karpackiej geologii, dzikie ptactwo, a wokół nas przepiękna zieleń. Dźwięki spokojnego szumu to muzyka dla uszu, a pod nami widać skaliste dno. Takie są spływy pontonowe w Bieszczadach.

 

6. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Drezyny rowerowe to wspaniała podróż po Bieszczadach. Jest to wspaniała forma wypoczynku dla dorosłych i dzieci. Tory między Sanokiem a Ustrzykami Dolnymi już dawno zarastały by trawą oraz rdzewiały gdyby nie znaczne ich fragmenty, które wykorzystywane są dla rozrywki i zdrowia turystów.

Wypożyczalnia drezyn rowerowych w Uhercach jest jedną z największych w Europie. Drezyną można pojechać czterema trasami, natomiast jedną ze stacji w Ustrzykach Dolnych.
Drezyny są napędzane ludzkimi mięśniami, co w efekcie jest bardzo podobne do jazy rowerem. To zdrowy, sportowy wysiłek, a także okazja, by w odmienny sposób wspólnie z dziećmi pooglądać przepiękne widoki.

Uherce Mineralne 62a 

7. Arboretum w Bolestraszycach

Jest to specjalistyczny ogród botaniczny, w którym są różne kolekcje drzew i krzewów. Arboretum Bolestraszyce jest położone w odległości 7km na północny wchód od Przemyśla i jest cennym zabytkiem przyrody i kultury Polski.

Arboretum powstało w 1975 roku jest połączeniem przeszłości z teraźniejszością. Na powierzchni prawie 30 hektarów zgromadzono kilka tysięcy roślin. Szczególną troską są objęte gatunki wpisane na polską Czerwoną Listę Roślin a także historyczne odmiany drzew owocowych, a zwłaszcza jabłoni, derenia jadalnego i gruszy. Powierzchnia Arboretum wynosi 25 ha, ogród to miejsce zarówno rodzinnych wycieczek jak i romantycznych randek.

Zobacz na mapie

8. Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła jest jedynym w swoim rodzaju interaktywnym i nowoczesnym muzeum prowadzącym warsztaty ginących zawodów. Znajduje się w odnowionym budynku dawnej szkoły z początku XX wieku w Uhercach Mineralnych. Dla starszych będzie to mała sentymentalna podróż, a dla młodszych super przygoda i zetknięcie się na żywo z opowieściami dziadków i babć. Żeby wziąć udział w zaplanowanych tam warsztatach trzeba się umówić. Pomysłodawcami placówki Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych są Magdalena i Janusz Demkowiczowie. Odkupili od gminy budynek starej szkoły powszechnej wybudowany w 1990 roku. Odrestaurowali i stworzyli wyjątkowe miejsce, które przypomina zapomniane już dziś zajęcia naszych przodków. To bardzo ciekawa atrakcja dla rodzin z dziećmi w każdym wieku.

Zobacz na mapie

9. Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie

Dziewięć tysięcy wspaniałych eksponatów można oglądać w Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie, gdzie od 30 lat mieści się jeden z największych w Polsce zakładów produkujących bombki choinkowe. Muzeum powstało w 2012 roku z inicjatywy Janusza Bilińskiego, które jest właścicielem firmy Biliński od lat specjalizującej się produkcją szklanych ozdób choinkowych. Po wejściu naszym oczom ukazuje się przepięknie przybrana sala z tysiącami szklanych ozdób. Są tam choinki udekorowane w pięciu różnych stylach : amerykańskim, wiktoriańskim, norweskim oraz staropolskim. Będąc tutaj warto obejrzeć jak wygląda sam proces powstawania takich dekoracji. Po krótkim wprowadzeniu nawet nam udaje się spróbować własnych sił w dekorowaniu. Oczywiście wymaga to sporego nakładu pracy, ale satysfakcja z własnoręcznie wykonanej ozdoby jest bezcenna. Muzeum Bombek Choinkowych to idealne miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Każdy kto był w tym miejscu wychodzi stamtąd zachwycony. Nic dziwnego, bo Muzeum jest naprawę wyjątkowe i warto je odwiedzić.

Wojska Polskiego 1b, Nowa Dęba

10. Muzeum lalek w Pilźnie

Prywatne Muzeum Lalek w Pilźnie funkcjonuje od 2003 roku. Powstało na bazie przez lata gromadzonej kolekcji Pracowni Artystycznej „Kasia” prowadzonej przez Zofię Gagałę-Bohaczyk. Dziś, kiedy to lalkę traktujemy jako zabawkę, która dodatkowo ma uczyć. Idealnym miejscem do poznania historii lalki jest Muzeum Lalek w Pilźnie, ponieważ powstało z pasji zbierackiej i fascynacji lalkami. To doskonałe miejsce dla rodziców z dziećmi, gdyż umożliwi beztroskie wspomnienia dzieciństwa. Muzeum skupia się na bezpośredniej edukacji teatralnej, a muzyka wprowadza w nastrój omawianej kultury. Wystawa przedstawia charakterystyczne cechy przyrodnicze wybranych miesięcy i pór roku. Wizyta w muzeum będzie wspaniałą lekcją historii.

Lipiny 228

11. Skansen w Markowej

Muzeum Wsi markowa działa od 1979 roku. Na terenie gminy Markowa zachowała się stosunkowo duża ilość drewnianych domów z okresu od IV ćw. XIX w. Do I ćw. XX w. W Muzeum Wsi Markowa można obejrzeć zabudowę a także układ przestrzenny, który jest charakterystyczny dla regionu łańcucko-przeworskiego, a także osadnictwa z tego regionu. Muzeum ciągle uzupełniane jest nowymi obiektami i eksponatami. Dużo z nich przekazują nieodpłatnie mieszkańcy miejscowości. Skansen stale jest wyposażany w nowe eksponaty, które pochodzą z darowizn bądź zakupu. To naprawdę wyjątkowe miejsce, w którym można znaleźć bardzo dużą ilość materiałów multimedialnych a także filmów, dzięki czemu to muzeum, idące z duchem czasów i odpowiadające na potrzeby współczesnych ludzi. To doskonałe miejsce dla dorosłych jak i dzieci.

Zobacz na mapie

3.8/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić