Wielka Rawka – 12 interesujących ciekawostek

wielka rawka
Wielka i Mała Rawka widziane z Kruhlego Wierchu / foto – Autorstwa Zyxist – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19306871

Wielka Rawka to najwyższy szczyt granicznego pasma w Bieszczadach Zachodnich. Znajdujące się w województwie podkarpackim góry przyciągają miłośników górskich wycieczek i ambitnych zdobywców poszczególnych szczytów w kraju i poza nim. Co warto wiedzieć o Wielkiej Rawce? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Według dwóch różnych źródeł Wielka Rawka wznosi się na wysokość 1304 lub 1307 metrów nad poziomem morza, a jej wybitność wynosi 523 metry.

2. Masyw ten znajduje się w centralnej części pasma granicznego, gdzie południowy stok stanowi granicy z Zakarpaciem. Warto podkreślić, że do końca drugiej wojny światowej była to granica z Królestwem Węgierskim.

3. Grzbiet masywu ciągnie się w kierunku północnym, gdzie z kolei przemienia się w przełęcz, za którą znajduje się Mała Rawka. W sąsiedztwie znajdują się również szczyty Krzemieniec oraz Wielka Semenowa.

4. Mała Rawka to szczyt wznoszczący się na 1272 metry nad poziomem morza. Aby do niej dotrzeć, wystarczy przemaszerować szlakiem górskim wiodącym z Wielkiej Rawki, co zajmuje średnio około piętnastu minut.

5. Przełęcz oddzielająca Małą i Wielką Rawkę jest porośnięta najwyżej położonym w polskich Bieszczadach lasem, który znajduje się na wysokości 1254 metrów nad poziomem morza. Szczyt Małej Rawki pokryty jest połoniną, która stanowi doskonały punkt widokowy na najbardziej popularne szczyty bieszczadzkie, a mianowicie grupę Tarnicy, Połoniną Caryńską oraz Połoninę Wetlińską.

6. W okolicach Małej Rawki i Wielkiej Rawki można podczas spaceru natrafić na kilka roślin, które występują w Polsce niezwykle rzadko. Są to na przykład czeremcha skalna, będąca odmianą czeremchy zwyczajnej, czy też tocja karpacka, nazywana również tocją alpejską.

7. Wielka Rawka znajduje się na trasie dwóch popularnych szlaków turystycznych, a mianowicie szlaku niebieskiego, który wiedzie z Krzemieńca do Ustrzyk Górnych, oraz szlaku żółtego, który wiedzie z Małej Rawki do Wielkiej Rawki.

8. W tej chwili rekordem w zakresie najbardziej oddalonego punktu obserwacyjnego jest widziany z Wielkiej Rawki szczyt, który znajduje się w głównym grzbiecie Świdowca w Karpatach Wschodnich na Zachodniej Ukrainie. Szczyt ten znajduje się mniej więcej 141 kilometrów od Wielkiej Rawki.

9. Szlak na Małą oraz Wielką Rawkę rozpoczyna się na Przełęczy Wyzniańskiej, gdzie na turystów czeka duży parking. Jeśli jednak ktoś nie chce płacić za parking, to na Przełęcz Wyżniańską może dotrzeć z Wetliny w ciągu piętnastu minut i nawet w siedem minut z Ustrzyk Górnych.

10. Znajdujące się w pobliżu Ustrzyki Górne to wieś stanowiąca idealną bazę turystyczną dla osób odwiedzających Bieszczady, ponieważ w okolicy znajdują się ich najwyższe szczyty. Z kolei w okresie zimowym miejscowość ta przyciąga miłośników sportów zimowych, którzy mogą tutaj korzystać z fantastycznych warunków narciarskich.

11. W Ustrzykach Górnych warto odwiedzić Muzeum Turystyki Górskiej, które pozwala na poznanie historii turystyki w tym regionie oraz wielu artefaktów z nią związanych.

12. Wielka Rawka była niemym świadkiem wielkich wydarzeń historycznych, kiedy po drugiej wojnie światowej NKWD i wojsko radzieckie zniszczyły wieś Ustrzyki Górne i doprowadziły do przesiedlenia miejscowej ludności.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić