Halicz – Informacje i Ciekawostki

foto - Autorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98549455
halicz

Halicz to trzeci pod względem wysokości szczyt w polskiej części Bieszczadów, a także w całych Bieszczadach Zachodnich. Góry te od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością i z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów. Co warto wiedzieć o szczycie? Poniżej znajdują się wybrance informacje.

1. Halicz wznosi się na wysokość 1333 metrów nad poziomem morza, a jego wybitność wynosi około 103 metrów. Dzięki swojemu kształtowi stromym skałom sprawia wrażenie jeszcze wyższego.

2. Góra znajduje się we wschodniej części grupy Tarnicy, a dokładnie między Kopą Bukowską a Rozsypańcem.

3. Masyw Halicza góruje nad kotłem źródłowym Wołosatki, a także nad doliną Górnego Sanu. Jest zbudowany z twardych piaskowców i łupków, a w jego górnych partiach można zaobserwować efektowne rumowiska skalne.

4. Ze wschodniego stoku Halicza wypływa potok o tej samej nazwie, który jest dopływem Sanu. Potok Halicz ma długość przekraczającą nieco 10 kilometrów.

5. Szczyt Halicz niemal w całości pokrywa połonina, ale gdzieniegdzie występują tutaj gołe formacje skalne.

6. W dawnych czasach mieszkańcy okolicznych miejscowości wypasali tutaj bydło, a przede wszystkim woły, owce i krowy. Ciekawostką jest fakt, że tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej na połoninach Halicza wypasało się blisko dwa tysiące wołów.

7. Według węgierskich kronik to właśnie w rejonie Halicza w średniowieczu stykały się granice trzech państw, a mianowicie Polski, Węgier oraz Rusi. Zmiany geopolityczne, które nastąpiły na przestrzeni wieków, doprowadziły do tego, że dziś trudno sobie to wyobrazić.

8. W dawnych czasach szczyt Halicz cieszył się bardzo złą sławą. Działo się tak, ponieważ twierdzono, że na szczycie urzędują zbójnicy i złodzieje czający się na karawany kupieckie i samotnych wędrowców.

9. Podczas drugiej wojny światowej, w okresie walk z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii, na szczycie Halicz odbywały się bestialskie egzekucje mieszkańców okolicznych wsi, którym wcześniej udowodniono współpracę z Wojskiem Polskim. Służyła do tego postawiona na szczycie szubienica.

10. Północno-wschodnie zbocza Halicza porośnięte są świerkami. Występuje tutaj również wiele gatunków roślin, które są niezwykle rzadkie w Polsce. Należą do nich na przykład arnika górska, tojad bukowiński, zaraza macierzankowa czy też turzyca dacka. Gatunek endemiczny stanowi tutaj wilczomlecz karpacki.

11. Okolice Halicza są domem dla wielu gatunków zwierząt. Żyją tutaj w dużych ilościach darniówki zwyczajne, a także sporo gatunków ptaków. Okolice te są więc rajem dla ornitologów, a także fotografów przyrodniczych.

12. Halicz stanowi wielką atrakcję, ponieważ z jego szczytu można podziwiać imponującą panoramę bieszczadzką. Rozpościera się stąd widok na ukraińską część Bieszczadów, a więc Połoninę Bukowską, Połoninę Równą, Czorną Repę czy też szczyty Popadii.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić