Leżajsk to urokliwe miasteczko znajdujące się na terenie województwa podkarpackiego. Jest usytuowane w dolinie Sanu tuż przy Puszczy Sandomierskiej. Liczba ludności nie przekracza czternasty tysięcy osób. Warto podkreślić, że to jedno z najstarszych miast w tym regionie Polski. Pierwsze wzmianki na temat Leżajska pochodzą jeszcze z pierwszej połowy XIV wieku. Pod koniec XIV wieku Leżajsk otrzymał prawa miejskie z rąk samego Władysława Jagiełły.
Obecnie jest to miasto z doskonale zachowaną zabudową staromiejską i niezwykłymi walorami przyrodniczymi znajdującymi się w najbliższym otoczeniu.
Co warto wiedzieć o Leżajsku, jakie miejsca zobaczyć? Oto kilka przydatnych informacji.
1. Tradycje ważenia piwa
W pierwszej połowie XVI wieku leżajscy browarnicy otrzymali przywilej ważenia piwa i można powiedzieć, że właściwie od tamtej pory piwo w Leżajsku jest ważone cały czas. Co ciekawe, niektóre z nich były eksportowane również do Kanady i Stanów Zjednoczonych. Leżajskie piwo odznacza się specyficznym goryczkowatym smakiem i było wielokrotnie doceniane na wydarzeniach związanych z browarnictwem.
2. Aquapark Oceanik
Przy ulicy Władysława Jagiełły znajduje się Aquapark Oceanik. To doskonała alternatywa na niepogodę, zwłaszcza dla osób, które nie wyobrażają sobie bezczynnego siedzenia podczas urlopu. Obiekt jest świetnie wyposażony i z pewnością zagwarantuje nam świetnie spędzony czas i aktywną formą wypoczynku.
3. Słynne krzesło
Od 2016 roku w centrum Leżajska znajduje się oryginalna instalacja artystyczna, której zadaniem jest promowanie Miejskiego Centrum Kultury. Instalacja jest w rzeczywistości ogromnym krzesłem, które w sposób samoistny stało się dosłownie wielką atrakcją dla turystów odwiedzających miasto. Niemal każdy pragnie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy instalacji.
4. Ogródek Jordanowski
Warto udać się do Ogródka Jordanowskiego. To idealna przestrzeń dla rodziców z dziećmi. Miejsce zostało zaaranżowane w taki sposób, aby zapewnić przestrzeń do niekończących się zabaw. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce i przekonać się na własnej skórze, jak bardzo może przypaść do gustu najmłodszym uczestnikom wyprawy.
5. Muzeum Ziemi Leżajskiej
Nieopodal rynku znajduje się Muzeum Ziemi Leżajskiej. To obowiązkowy punkt harmonogramu zwiedzania i miejsce, w którym będziemy mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat Leżajska i jego fascynującej historii.
6. Kościół farny pw. Świętej Trójcy i Wszystkich Świętych
Przy rynku znajduje się kościół farny pw. Świętej Trójcy i Wszystkich Świętych. Budowla powstawała w pierwszej połowie XVII wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych w całym mieście. Co ciekawe, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajdują się pozostałości po murach miejskich.
7. Bazylika
Będąc w Leżajsku koniecznie trzeba udać się na zwiedzanie bazyliki znajdującej się na terenie zespołu klasztornego. Ta przepiękna budowla została zbudowana w XVII wieku. Warto zajrzeć do środka, bo to właśnie wnętrze wprawia turystów w największy zachwyt. Przepiękne zdobienia pokrywają każdy skrawek ścian. W środku znajduje się obraz Matki Bożej pochodzący z XVI wieku i aż dziewiętnaście ołtarzy bocznych. Nic dziwnego w tym, że dla wielu ludzi samo wnętrze bazyliki jest absolutnym arcydziełem, które można podziwiać godzinami.
8. Trasy rowerowe
Przez Leżajsk przebiega kilka szlaków rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności i o różnych długościach. Sporym zainteresowaniem i uznaniem cieszy się szlak rozpoczynający się w Woli Raniżowskiej, przebiegający przez Leżajsk i kończący się w Woli Raniżowskiej. Ta atrakcyjnie wytyczona pętla liczy sobie prawie sto kilometrów. Miłośnicy rowerowych wycieczek uwielbiają także trasę prowadzącą z Przemyśla do Leżajska, która liczy sobie raptem 95 kilometrów.
9. Zalew Ożanna
Niespełna osiem kilometrów od Leżajska znajduje się Ożanna. To pięknie usytuowany zalew znajdujący się nad rzeką Złotą. Doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek i jedno z nielicznych miejsc w okolicy, w których będzie można przyjechać się tyrolką.
10. Gospoda u Więcławów
Przy ulicy Żeromskiego 4 znajduje się Gospoda u Więcławów. To lokal serwujący dania kuchni polskiej, choć w nowoczesnym i bezbłędnym wydaniu. Restauracja słynie z serwowania posiłków z najlepszych jakościowo składników. To miejsce, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia.
11. Żydowskie uroczystości
Każdego roku do Leżajska przyjeżdżają Żydzi z całego świata. Największe grupy przybywają ze Stanów Zjednoczonych. Powodem tak tłumnego przybycia są obchody rocznicy śmierci cadyka Elimelecha. Przy grobie odbywają się tradycyjne modlitwy oraz wręczanie próśb na specjalnych karteczkach, które według wierzeń mają być zabrane przez cadyka do Boga.