Busko-Zdrój Atrakcje 2022 – Czyli Co Warto Zobaczyć ?

busko zdrój
foto – Autorstwa Dobraz – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35465235

Busko-Zdrój to miasto uzdrowiskowe znajdujące się w województwie świętokrzyskim. Jego historia sięga wczesnego średniowiecza, a już w XIII wieku pisano o tutejszych solankach. Oficjalne otwarcie uzdrowiska nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku i od tamtego momentu Busko-Zdrój jest popularnym uzdrowiskiem, odwiedzanym przez tysiące kuracjuszy z różnymi dolegliwościami. W samym mieście i okolicach znajduje się również sporo atrakcji, które przyciągają turystów.

Co warto robić w Busku-Zdroju? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Park Zdrojowy w Busku-Zdroju został założony w XIX wieku. Znajduje się tutaj wielki ogród łazienkowski oraz Aleja Adama Mickiewicza. Aleja ta ma niecały kilometr i dociera aż do rynku, a na trasie można podziwiać nie tylko piękną roślinność, ale również zabytkowe budynki, takie jak budynek Starostwa Powiatowego.

2. Ławeczka Wojtka Belona w Busku-Zdroju została umieszczona w malowniczym miejscu, okalanym przez barwną roślinność. Została ona poświęcona polskiemu pieśniarzowi i kompozytorowi, który od lat sześćdziesiątych XX wieku mieszkał właśnie w tym mieście.

3. Jedną z najciekawszych atrakcji w Busku-Zdroju jest kaplica św. Anny, czyli neogotycki kościółek. został wybudowany pod koniec XIX wieku z inicjatywy kuracjuszy, którym stan zdrowie nie pozwalał wybrać się do kościoła w centrum miasta. Co ciekawe, była budowana w czasach, kiedy Busko-Zdrój znajdowało się pod zaborem rosyjskim. Katolicyzm nie był dobrze widziany przez władze carskie, dlatego budowlę stworzono w kilka tygodni, kiedy rosyjski dygnitarz wyjechał z miasta.

4. Muzeum Ziemi Buskiej to miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać historię regionu i zrozumieć, jakie wydarzenia go ukształtowały. Znajdują się tutaj najróżniejsze eksponaty związane z regionem, od wykopalisk archeologicznych, przez kolejne epoki, aż po drugą wojnę światową i wystawę poświęconą więźniom obozów sowieckich i nazistowskich.

5. Znajdujący się kilkanaście kilometrów od Buska-Zdroju Pińczów to miejscowość, która zachwyci miłośników historii i starej architektury. Znajdują się tutaj liczne zabytki, a wśród nich zespoły klasztorne z XV i XVI wieku i barokowa kaplica. Atrakcją dla dzieci jest tutaj Ciuchcia Expres Ponidzie, którą można dojechać do Jędrzejowa lub Hajdaszka.

6. Rezerwat Przyrody Krzyżanowice znajduje się na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego i został utworzony w latach pięćdziesiątych XX wieku. Malownicze skały kredowe są tutaj otoczona przez bujną roślinność, a w tym przez wiele rzadkich gatunków. To miejsce z pewnością spodoba się miłośnikom przyrody i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

7. Grodzisko w Stradowie to grodzisko pochodzące z wczesnego średniowiecza. Jest to największe grodzisko w Polsce, które powstało między VIII a X wiekiem. Znajduje się na niewielkim wzgórzu, ma kształt podkowy, a badacze łączą je z Wiślanami. Jest to wielka ciekawostka turystyczna dla tych, którzy interesują się historią Słowian, ale również bardzo ciekawe miejsce na piesze wędrówki.

8. Sosna Na Szczudłach w Wełeczu koło Buska-Zdroju, zwana również Sosną Kroczącą, jest jednym z najpopularniejszych drzew w kraju. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim korzeniom, które wznoszą się ponad ziemię i przypominają odnóża pająka. Drzewo to ma ponad sto la, a każdy kuracjusz i turysta w mieście obowiązkowo musi zobaczyć jego fenomenalną konstrukcję.

9. Garb Pińczowski, nazywany również Garbem Wójczańsko-Pinczowskim, to niewielkie wzniesienie w województwie świętokrzyskim. Wnosi się na ponad trzysta metrów nad poziomem morza i stanowi część Niecki Nidziańskiej. Przyciąga fanów spacerów i przyrody, zwłaszcza że jego znaczna część jest zalesiona.

10. Rezerwat Przyrody Skowronno to stepowy rezerwat, który został utworzony w 1960 roku. Celem jego założenia była ochrona rzadkiej flory, która tutaj występuje. Bogata roślinność połączona z pięknym krajobrazem sprawiają, że jest to idealne miejsce na rodzinne spacery i eksplorowanie lasu w poszukiwaniu rzadkich gatunków roślin i ptaków.

11. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka znajduje się w pobliskim Pacanowie. Centrum to powstało z myślą o najmłodszych turystach, ale z pewnością zapewnia świetną zabawę również ich rodzicom. Na jego terenie znajdują się Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, a także sale kinowa i teatralna. Można tutaj równiez kupić mnóstwo pamiątek i gadżetów nawiązujących do polskich bajek.

12. Tężnia solankowa w Busku-Zdroju należy do najnowocześniejszych w Posce. Tężnia zachwyca swoją okrągłą konstrukcją, której średnica wynosi 72 metry. Dwa pierścienie z tarniny rozdzielone są małym labiryntem, a na dziedzińcu znajduje się fontanna mgielna. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, który pozwala podziwiać piękną panoramę miasta, a w samym kompleksie często organizowane są wydarzenia kulturalne.

13. Rezerwat Przyrody Przęślin znajduje się na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jedno z trzech miejsc na świecie stanowiących stanowisko ziołomirka stepowego, a także wielu rzadkich roślin, takich jak wężymord stepowy czy ostnica włosowata. Miejsce to przyciąga wielbicieli przyrody, a także tych, którzy chcą w ciszy i z dala od miejskiego hałasu zrelaksować się na łonie natury.

14. Kościół św. Leonarda w Busku-Zdroju znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Świętokrzyskiego. Został wybudowany pod koniec XVII wieku i jest najstarszą budowlą w całym Busku-Zdroju. W środku znajduje się unikatowa rzeźba Matki Boskiej z ruchomymi rękami w stawach barkowych i łokciowych, która była wzorowana na lalkach niemieckich z XVIII wieku.

15. Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju zostało oddane do użytku w pierwszej połowie XIX wieku. Jego nazwa nawiązuje do Henryka Marconiego, czyli włoskiego architekta, który zaprojektował piękny budynek. Na uwagę zasługują kolumny w stylu korynckim i dekoracyjna galeria. Cyklicznie odbywa się tutaj Lato z Chopinem i inne imprezy kulturalne.

16. Zimne Wody to rezerwat przyrody znajdujący się dwa kilometry od centrum miasta. Znajdują się tutaj liczne źródła wody, która wypływa ze skał gipsowych. W jednym miejscu woda wypływa spod skarpy, tworząc niewielki staw oraz strumień. Jest to pierwszy pomnik nieożywionej przyrody w tym regionie. Drugim z nich są tak zwane Gipsowe Kryształy, które pięknie prezentują się podczas słonecznej pogody.

17. Słoneczny Ekspres w Busku-Zdroju to ekologiczny pojazd o napędzie elektrycznym. Wycieczki odbywają się codziennie i są świetną okazją, żeby zobaczyć najważniejsze miejsca w mieście, ale nie tylko. Podczas przejazdu uczestnicy mają okazję poznać bogatą historię miasta i dowiedzieć się, jak wyglądało tutaj życie w poprzednich stuleciach.

18. Galeria Sztuki Zielona w Busku-Zdroju powstała w 1989 roku i znajduje się w przedwojennej willi “Polonia”. W środku znajduje się pięć sal, a atmosfera młodopolskiego dworku dodatkowo podkreśla charakter wystawy. Znajdują się tutaj wystawy dzieł sztuki, a często również urządzone są spotkania autorskie i promocyjne.

19. Miejscem, w którym warto zatrzymać się na kilka noclegów, podczas wycieczki do Buska-Zdroju, zdecydowanie jest pensjonat znajdujący się w Zamku Dersława. Budowla powstała w 1911 roku, kiedy rosyjski lekarz z uzdrowiska postanowił stworzyć budowlę dorównującą rozmachem średniowiecznym budowlom. Choć jego wnętrze jest nowoczesne i w pełni komfortowe, z zewnątrz prezentuje się zamek rodem sprzed kilkuset lat.

20. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Busku-Zdroju jest restauracja Smaki Ponidzia, gdzie na klientów czekają regionalna dania, a także tradycyjna kuchnia polska. Można się tutaj poczuć jak w domu i to nie tylko za sprawą pysznej kuchni, ale również dzięki przytulnej i kameralnej atmosferze.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić