Atrakcje Pacanów 2022 • Koziołek Matołek i jego historia

fotografia by Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Pacanów to niewielkie miasto leżące w województwie świętokrzyskim, które swoją sławę zawdzięcza utworom Kornela Makuszyńskiego i jego serii o Koziołku Matołku. W średniowieczu miasto to pełniło ważną funkcję handlową – leżało na królewskim szlaku łączącym Kraków i Sandomierz, często przemierzane było przez posłańców, kupców, rzemieślników i możnowładców.

Największe atrakcje miasta

Największą atrakcją miasta jest Centrum Bajki w Pacanowie. Na wyszczególnienie zasługuje specjalna wystawa dotycząca bajek, podań i legend skandynawskich, która łączy w sobie elementy edukacyjne i kilkuosobową grę narracyjną. W Centrum Bajki znajduje się również teatr i małe kino 3D, a dookoła budynku rozciągają się ogrody z dziesiątkami postaci bajkowych. Obiekt organizuje wiele wydarzeń tematycznych m.in. Festiwal Gier i Komiksów dla Dzieci, Bajkowy Dzień Teatru, Literacka Majówka i Zjazd Postaci Bajkowych.

Pacanów w swojej wieloletniej historii nie doczekał się zbyt wielu zabytków. Najważniejszym z nich jest Bazylika św. Marcina – kościół, który powstał w XIII wieku, zniszczony w trakcie najazdów szwedzkich i odbudowany w stylu barokowym i klasycystycznym.

Wyjątkowym miejscem w mieście jest sam rynek, zupełnie inny niż większość rynków w okolicznych miejscowościach. Na placu znajdują się liczne rzeźby przedstawiające postacie z bajek. Poza Koziołkiem Matołkiem znajduje się tu m.in. postać Czerwonego Kapturka, Pinokia oraz Jasia i Małgosi.

Pozostałe atrakcje

W Pacanowie nie brakuje również innych atrakcji dla najmłodszych. Dużą popularnością cieszy się wioska indiańska Manitu, gdzie organizowane są warsztaty z tworzenia indiańskich tatuaży czy szkolenia ze strzelania z łuku. Na miejscu możemy skorzystać z dużego toru przeszkód oraz posłuchać oryginalnych legend z Dzikiego Zachodu.

Latem w mieście odbywają się Dni Pacanowa, w ramach których organizowane są koncerty, występy artystyczne oraz wydarzenia sportowe i rodzinne.

Pacanów to również doskonała baza wypadowa do zwiedzania innych części województwa świętokrzyskiego. Choć od innych dużych miast regionu, takich jak Jędrzejów, Kielce czy Sandomierz, dzieli miejscowość ponad 60km, w niewielkiej odległości znajduje się Busko-Zdrój – słynne miasteczko uzdrowiskowe. W Busku zwiedzić można wiele zabytków z XIX i początku XX wieku oraz skorzystać z oferty leczniczej kilku sanatoriów i pijalni wody.

4/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić