Atrakcje Pacanów 2024 • Koziołek Matołek i jego historia

pacanów
fotografia by Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Pacanów to miasto znajdujące się w województwie świętokrzyskim, które jest znane przede wszystkim dzięki Koziołkowi Matołkowi z utworów dla dzieci autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Co warto o nim wiedzieć i jakie miejsca zobaczyć podczas wycieczki? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka funkcjonuje w Pacanowie od 2010 roku. Na jego terenie znajduje się Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej razem z czytelnią, sala kinowa i teatralna, księgarnia, kawiarnia i sklep z pamiątkami. Jest to miejsce, którym zachwycą się dzieci w różnym wieku, a dorośli mogą tutaj poczuć ukłucie nostalgii i wrócić pamięcią do czasów dziecięcych.

Odbywają się tu liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Do najciekawszych należą zajęcia dotyczące kuchni molekularnej, zajęcia teatralne oraz warsztaty, podczas których dzieci uczą się wypiekać i zdobić świąteczne pierniki.

W Europejskim Centrum Bajki regularnie odbywa się również Festiwal Gier i Komiksów, który przyciąga miłośników ilustrowanych historii i najróżniejszych gier z całego kraju.

Kraina Soria Moria to interakwtyna wystawa w Europejskim Centrum Bajki, która łączy świat baśni i legend z nowoczesnymi technologiami ekspozycyjnymi. Wciągnięte do dynamicznej zabawy dzieci mają okazję poznawać mitologię nordycką, a przy okazji dzieci kształcą swoje społeczne umiejętności.

2. Rynek

Rynek w Pacanowie zachwyca nie tylko piękną architekturą, ale również figurkami, które przedstawiają postaci z najróżniejszych bajek. Spacer po placu zapewni dzieciom bardzo dużo wrażeń, a z kolei zatopienie się w labiryncie wąskich uliczek odchodzących od rynku będzie atrakcyjne dla dorosłych, zwłaszcza jeśli lubią europejską architekturę i doceniają urok małych miast.

3. Festiwal Kultury Dziecięcej

Od 2003 roku w Pacanowie regularnie odbywa się Festiwal Kultury Dziecięcej, który jest jednym z większych festiwali dla dzieci w naszym kraju. W ciągu trzech dni jego trwania odbywają się tutaj różne wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży, a wokół rozkładają się wesołe miasteczka, koło których przejeżdża kozia ciuchcia. Jedną z tradycji festiwalu jest Bajkowy Korowód, który za każdym razem rozpoczyna Galę Finałową, a także występy profesjonalnych grup teatralnych.

4. Bazylika św. Marcina

Bazylika św. Marcina w Pacanowie to gotycka budowla wybudowana w XIII wieku. Została bardzo zniszczona podczas potopu szwedzkiego, a ponownie odbudowano ją w stylu barokowym. Znajduje się tutaj barokowy ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku, a w 2008 roku papieź Benedykt XVI nadał jej miano bazyliki mniejszej. Jest to piękna budowla z imponującym wyposażeniem, którą warto zobaczyć od środka, zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się architekturą i sztuką sakralną.

5. Wioska Indiańska MANITU

Wioska Indiańska MANITU to kolejna atrakcja dla rodzin z dziećmi, a zwłaszcza, jeśli dzieci przepadają za historiami o Dzikim Zachodzie i Indianach. Na terenie wioski znajdują się namioty indiańskie oraz mnóstwo ciekawostek dotyczących najróżniejszych plemion. Dzieci mają tutaj również okazję sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku, skorzystać z placów zabaw czy zagrać w gry zespołowe na boisku.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie świętokrzyskim 🗺️


6. Pustelnia Złotego Lasu

Pustelnia Złotego Lasu w pobliskich Rytwianach to miejsce, które istnieje od XVII wieku i przez które obecnie przebiegają atrakcyjne szlaki turystyczne takie, jak szlak świętokrzyski z zamkami obronnymi. Znajduje sie tutaj imponujący kompleks klasztorny, kóry był odizolowany od świata zewnętrznego, a także zabudowa gospodarcza. Na miejscu kamedulskich ogrodów powstały tak zwane Ogrody Klasztorne pełne urokliwych zaułków i atrakcji. Miejsce to świetnie sprawdzi się w przypadku letnich czy wiosennych spacerów i prezentuje się pięknie o każdej porze dnia.

7. Galeria Kamedulska

Galeria Kamedulska w Domu Braci Konwersów to odtworzona cela mnicha z XVIII wieku. Zrekonstruowano tutaj zarówno podłogę z desek, jak i drewniane sklepienie, a w środku znajduje się oryginalne wyposażenie, czyli wszystkie sprzęty używane przez mnichów. Jest to jedno z miejsc, które przyciąga miłośników historii i pozwala wczuć się w rolę kamedulskich mnichów.

8. Muzeum Drogownictwa

Muzeum Drogownictwa w pobliskim Szczucinie to miejsce, które zachwyci miłośników motoryzacji i jej historii. Na terenie muzeum znajdują się zabytkowe pojazdy różnego rodzaju, przy których można sobie robić pamiątkowe zdjęcia. To również dobre miejsce, aby przekonać się, jak wyglądała historia motoryzacji i kto najbardziej na nią wpłynął.

9. Baseny Mineralne

Baseny Mineralne Solec-Zdrój znajdują się kilkanaście kilometrów od Pacanowa i przyciągają miłośników relaksu, którzy pragną połączyć przyjemne z pożytecznym. Na terenie kompleksu znajdują się basen rekreacyjny oraz basen zewnętrzny, a także całe mnóstwo nowoczesnych urządzeń hydroterapeutycznych. Są tutaj leżanki masujące, masaże pionowe, gejzer oraz restauracja, w której można się posilić po wodnych szaleństwach.

Pacanów – krótko historycznie

W bajce o Koziołku Matołku można przeczytać słynne zdanie “w Pacanowie kozy kują”. Jest to nawiązanie do prawdziwej historii miasta, w którym rzeczywiście wiele lat temu żyła rodzina o nazwisku Koza, której męscy członkowie zajmowali się kowalstwem.

Pacanów posiada prawa miejskie od XIII wieku i już w średniowieczu znajdował się na ważnym szlaku handlowym łączącym Kraków z Sandomierzem. Według kronik Jana Długosza założycielem miasta był Seminarius. To on miał poprosić biskupa krakowskiego o pobłogosławienie świątyni w Pacanowie.

Podczas pierwszej wojny światowej przez Pacanów przechodziły wojska Józefa Piłsudskiego, kóre wycofywały się przed ofensywą rosyjską. Z kolei podczas drugiej wojny światowej pod miastem rozgrała się bitwa, zaś w 1944 roku dotarły tu wojska w ramach operacji Bagration. Ludność cywilną trzeba było wówczas ewakuować, ponieważ miasto stało się miejscowością przyfrontową.

4.2/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić