Skraj Puszczy Noteckiej i rzeka Noteć to naturalne zewnętrzne środowisko Czarnkowa. Niewielkie miasto, którego historia związana jest z rodziną Czarnkowskich. W czasach pierwszych Piastów miejsce w który leży miasto było kolejnym ważnym ośrodkiem na granicy Wielkopolski i Pomorza.
Zabytki i ciekawostki Czarnkowa
Zabytkowy jest układ urbanistyczny miasta. W samym mieście nie ma zbyt wielu zabytków pochodzących z dalekiej przeszłości do najciekawszych zalicza się:
– Kościół pw. św. Marii Magdaleny wybudowany w 1580 roku i wielokrotnie przebudowywany w późniejszych wiekach
– ratusz z połowy XIX wieku
– dworek Świniarskich z z 2 połowy XVIII wieku
Ciekawą budowlą jest most przez rzekę Noteć. Metalowa lekka konstrukcja wykonana za pomocą nitowania. Każdy przejeżdżający po moście pojazd wprowadza go w lekkie drgania. Konstrukcja został zbudowany w XIX wieku. Most ma 62 metry długości.
Kolejnym ciekawym miejscem jest browar mieszczący się w budynku pochodzącym z 1871 roku.
Jako że miasto związane jest z wodą co roku latem odbywają się tu różne imprezy związane ze Świętem Noteci.
Czarnków – krótko historycznie
Pierwsze wzmianki dotyczące grodu znajdującego się nad Notecią pochodzą z XII wieku. Według przekazów władzę w grodzie miał sprawować książę Gniewomir.
Wraz z końcem XIII wieku miasto zostało nadane przez Władysława I Łokietka rodowi Nałęczów. Tenże ród kiedy już objął w posiadanie grodzisko przyjął jego nazwę na swoje nazwisko i od tych czasów Nałęczowie stali się Czarnkowskimi. Nowi właściciele w pobliżu starego grodu wznieśli zamek. Lokacja miasta nastąpiła najprawdopodobniej na początku XIV wieku. Prawa miejskie Czarnków uzyskał w roku 1565. Władanie miastem przez ród Czarnkowskich trwało ponad 5 wieków i wygasło wraz z ostatnim z linii Władysławem Czarnkowskim, który zmarł w roku 1727. Po jego śmierci miasto na krótko dostało się w ręce Króla Stanisława Leszczyńskiego.
Kolejnym dziedzicem został Stanisław Poniatowski ojciec króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Okres rozbiorów Polski to panowanie na tym terenie Prusaków. Po zakończeniu I wojny Czarnków znalazł się w nowych granicach II Rzeczpospolitej.
II wojna to ponowny okres okupacji niemieckiej. Miasto zostało wcielone do Rzeszy Niemieckiej, a mieszkający tam Polacy zostali wysiedleni do Generalnej Guberni. Wyzwolenie miasta nastąpiło w 1945 roku i okupione zostało życiem kilkuset żołnierzy Armii Czerwonej.
Fajnie o Czarnkowie opowiadają na kanale PodróżoVanie:
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj