Gdański Ogród Zoologiczny – mieści się w dzielnicy Oliwa, przy ul. Karwieńskiej 3. Położony jest na terenie Doliny Leśnego Młyna, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w kompleksie Lasów Oliwskich.
1. Zoo w Gdańsku jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Zajmuje 125 ha powierzchni. Prezentuje ponad 800 zwierząt należących do ok. 160 gatunków.
2. Oficjalne otwarcie zoo miało miejsce 1 maja 1954 r. Podlega ono od tej pory Zarządowi Zieleni Miejskiej w Gdańsku. 31 grudnia 1954 r. na stanie znajdowały się 303 zwierzęta włącznie z inwentarzem gospodarskim. Zwierzęta egzotyczne początkowo pochodziły głównie z darów marynarzy.
Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku
3. W trakcie budowy wystąpiły problemy związane z brakiem funduszy. Rozwiązano je za pomocą czynu społecznego.
4. W 1955 r. w związku z kolejnymi problemami finansowymi część zwierząt miała być oddana do zoo we Wrocławiu. Wówczas uczniowie z TPD w Sopocie zorganizowali zbiórkę pieniędzy i wystosowali apel do innych uczelni, szkół i zakładów pracy na Wybrzeżu o wsparcie dla tej inicjatywy.
5. Ogród zoologiczny w Gdańsku zyskał miano „szkoły pracy społecznej” ze względu na zaangażowanie społeczeństwa w budowę, rozwój i utrzymanie instytucji. Wartość czynów społecznych z lat 1964-1968 została oszacowana na ponad 4,5 mln zł.
6. Od 1997 r. zoo w Gdańsku należy do Międzynarodowego Systemu Rejestracji Gatunków SPECIES 360. Jest to globalny system przekazywania informacji o zwierzętach w kolekcji zoo, którego celem jest ochrona zagrożonych gatunków.
7. W 1997 r. zoo przystąpiło również do IZE, czyli Międzynarodowej Organizacji Edukatorów Zoo. Służy ona „upowszechnianiu, rozszerzaniu i doskonaleniu najnowszych myśli i technik edukacji dedykowanych ochronie środowiska”.
8. W nocy z 14 na 15 lipca 2016 r. powódź wdarła się na teren gdańskiego zoo, czyniąc sporo zniszczeń. Dzięki sprawnej akcji ratunkowej żadne zwierzę poważnie nie ucierpiało.
9. Zoo czynne jest przez cały rok. Godziny wstępu różnią się w zależności od pory roku i dnia tygodnia. Dłużej otwarte jest oczywiście w sezonie letnim. Ceny biletów również różnią się w zależności od tego, w jakiej części roku odwiedza się zoo. Wiarygodnych informacji na ten temat dostarcza jedynie oficjalna strona internetowa gdańskiego zoo.
10. Do zoo można dotrzeć autobusem lub Szybką Koleją Miejską do przystanku Gdańsk Oliwa. Odległość z centrum Oliwy do ogrodu zoologicznego wynosi ok. 2,3 km. Przed wejściem do ogrodu znajdują się wiaty ze stojakami na ponad 60 rowerów a ok. 300 m od wejścia, przy ul. Karwieńskiej, płatny parking dla samochodów osobowych, autokarów i motocykli.
11. Wśród zwierząt w zoo można wyróżnić antylopy bongo, oryksy szablorogie, hipopotamy karłowate i nilowe, kondory wielkie, nosorożce, słonie afrykańskie, małpiatki, wilki grzywiaste czy pingwiny tońce.
12. Zoo słynie na całym świecie z hodowli kondorów wielkich. Przychówki z gdańskiego ogrodu trafiają do ogrodów zoologicznych na całym świecie.
13. Od 2005 r. zoo w Gdańsku jako jedyne w Polsce ma w swojej kolekcji anoa, ssaka kopytnego z rodziny krętorogich oraz lutungi jawajskie z rodziny koczkodanowatych.
14. Na terenie obiektu znajduje się tzw. Małe ZOO, gdzie dzieci mogą pogłaskać, przytulić czy nakarmić zwierzę. Zobaczyć tu można m. in. kozy, owce, króliki czy alpaki. W Małym ZOO odbywają się również zajęcia dydaktyczne i warsztaty dla osób niepełnosprawnych.
15. Wśród atrakcji w zoo znajdują się dwie fotobudki zlokalizowane przed wybiegiem żyraf i obok woliery kondorów wielkich. Można tam zrobić za opłatą pamiątkowe zdjęcie ze zwierzętami z gdańskiego zoo w tle. Fotografie można wydrukować bądź pobrać na telefon przy pomocy kodu QR.
16. Do atrakcji w zoo można również zaliczyć park linowy „Małpi Jar”, „Kolejkę Retro” umożliwiającą wycieczkę po ogrodzie oraz „Ogród Matyldy: jak rośnie jedzenie”, gdzie w 30 skrzyniach można zobaczyć ponad 80 roślin jadalnych. Można tu również skorzystać z wynajmu wózków do przewożenia bagażu i dzieci do lat 7, sklepiku z pamiątkami oraz szafek na bagaże i obiektów gastronomicznych.
17. Dla dzieci dużą atrakcją jest gra „Odkrywca gdańskiego ZOO”. Polega na poszukiwaniu ukrytych na terenie ogrodu zoologicznego „skarbów” i zbieraniu pieczątek na specjalnych mapkach. Nagrodą jest tytuł i legitymacja Odkrywcy Zdobywcy. Gra dostępna jest codziennie w lipcu i w sierpniu oraz w weekendy i święta w miesiącach maj, czerwiec i wrzesień.
18. Chętni mogą zostać sponsorami zwierząt. W tym celu podpisuje się umowę na nie mniej niż 3 miesiące i nie więcej niż 3 lata. Sponsorzy mogą liczyć na reklamę przy wybiegu sponsorowanego gatunku oraz na stronie internetowej zoo, dyplom Przyjaciela ZOO oraz bezpłatną wizytę w ogrodzie i spotkanie z opiekunem zwierząt. Na stronie internetowej zoo dostępny jest cennik sponsorowania z wyszczególnionymi gatunkami i minimalną miesięczną kwotą wsparcia. Można również przekazać darowiznę na konto Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
19. Na terenie zoo możliwe jest odpłatne wykonywanie prywatnych (np. ślubnych) i komercyjnych sesji zdjęciowych.
20. Gdańskie zoo razem z dziesięcioma ogrodami zoologicznymi w Polsce należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, organizacji, która skupia najbardziej znaczące ogrody zoologiczne w Europie. Przyjęte zostało w 1993 r.
21. Warto wiedzieć, że w pobliżu zoo znajduje się atrakcyjny Park Oliwski stworzony na terenie dawnego przyklasztornego ogrodu cystersów, słynna Katedra Oliwska oraz punkt widokowy Pachołek z którego rozpościera się piękny widok na Gdańsk oraz Zatokę Gdańską.