Nadmorski Park Krajobrazowy

Nadmorski Park Krajobrazowy jest najstarszym parkiem tego typu w Polsce. Na jego terytorium można odkryć bogactwo kulturowe i przyrodnicze regionu, a zróżnicowane krajobrazy, fauna flora parku stanowią niezwykłą atrakcję dla miłośników przyrody.

Park ma aż 188,04 km², a ponad pięćdziesiąt procent powierzchni stanowią wody Zatoki Puckiej Wewnętrznej, którą oddziela piaszczyste wypłycenie zwane Ryfem Mew. Do Parku należy również cały Półwysep Helski oraz wybrzeże morskie od Władysławowa do Białogóry.
Znajdziemy tutaj wszystkie możliwe typy brzegów morskich, jakimi cechuje się południowy Bałtyk: niskie wybrzeża zalewowe, klify oraz wydmy. To niezwykłe ukształtowanie terenu sprawia, że Nadmorski Park Krajobrazowy jest tak popularnym miejsce, w którym dzieła natury stanowią atrakcję warte zwiedzenia.

W Parku znajduje się mnóstwo gatunków roślin, których próżno szukać w innych miejscach w Polsce. Część z nich znajduje się pod ochroną gatunkową, na przykład mikołajek nadmorski, aster solny czy lnica wonna. Część lądowa w czterdziestu procentach pokryta jest lasami. Znajdziemy tutaj również typowy dla wybrzeża bór bażynowy z charakterystyczną bażyną czarną. Rośliny te pełnią szczególną funkcję – umacniają klify i nadmorskie wydmy.
Park jest również domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym bardzo rzadko występujących ptaków, takich jak malina moroszka czy woskownica europejska. Zobaczyć tu również można mnóstwo mew, myszołowów i batalionów. Foki szare można oglądać nie tylko w helskim fokarium, ale również w Zatoce Puckiej, a oprócz nich w wodzie żyją cierniki, węgorze czy okonie.

Podczas wiosennej i jesiennej migracji ptaków Półwysep Helski staje się idealnym punktem obserwacyjnym, z którego można oglądać przeloty tych zwierząt na szlaku południowo-bałtyckim. Z kolei zimą w płytkich wodach Zatoki Puckiej zimuje wiele z tych gatunków, które nie opuszczają kraju na rzecz cieplejszych rejonów Europy, w tym kaczki. Nadmorski Park Krajobrazowy stwarza idealne warunki do tworzenia miejsc lęgowych wyjątkowo rzadkich i niemal ginących gatunków ptaków, takich jak ostrygojad i biegus zmienny.

W ramach niezbędnej w przypadku tak rzadkich bogactw natury ochrony, na terenie Parku powstało aż trzynaście rezerwatów przyrody, cztery użytki ekologiczne, stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej oraz obszary Natura 2000. Spośród rezerwatów przyrody wymienić należy Przylądek Rozewski, Bielawę czy Słone Łąki. Do obszarów Natura 2000 należą dwa obszary ochrony ptaków oraz ochrona siedlisk. W 1994 roku Park został zgłoszony do BALTIC SEA PROTECTED AREAS – HELCOM BSPA, czyli Bałtyckich Obszarów Chronionych.

Poza niesamowitą przyrodą, na terenie całego Parku znajdziemy mnóstwo pamiątek, artefaktów i architektonicznych zabytków nawiązujących do kaszubskiego folkloru i tradycji morskich. Znajdują się tu chatki rybackie i latarnie morskie, które swoją urodą dodatkowo urozmaicają przepiękne krajobrazy. Na całej długości Półwyspu Helskiego znajdują się pozostałości fortyfikacji z okresu drugiej wojny światowej, które stanowią wielką atrakcję dla wielbicieli historii. W pobliżu znajdują się Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Ośrodek Oporu w Jastarni, a także ścieżka edukacyjna. Możemy tutaj podciągnąć swoją wiedzę o początku drugiej wojny światowej, kiedy to 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zaczął strzelać w polską bazę przeładunku broni i amunicji na półwyspie Westerplatte.

Na obszarze całego Parku wytyczono niezliczoną ilość szlaków i ścieżek, które ułatwiają skonkretyzowane zwiedzanie licznych obiektów. Ścieżka “Przez wąwozy i klify Rozewia” jest na przykład niezwykle malowniczą trasą pieszą, a z kolei “Pierścień Zatoki Puckiej” przyciąga turystów na rowerach.

3.8/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić