30 Ciekawostek o Mongolii

mongolia
foto – Pixabay

Mongolia to duże, azjatyckie państwo, które zajmuje powierzchnię ponad 1,5 miliona kilometrów kwadratowych. Graniczy z Chinami i Rosją, jest państwem śródlądowych, które nie posiada dostępu do morza. Mongolia jest ciekawym kierunkiem wakacyjnym dla doświadczonych turystów: ogromne połacie dzikich terenów, wspaniałe zabytki i starożytne miasta coraz częściej przyciągają wymagających podróżników.

1. Stolicą Mongolii jest miasto Ułan Bator, które zamieszkuje ponad milion mieszkańców. Miejscowość chętnie odwiedzana jest przez turystów: znajdują się tu liczne atrakcje, muzea i zabytki architektoniczne. Podczas pobytu w Ułan Bator warto odwiedzić Narodowe Muzeum Historii Mongolii, klasztory buddyjskie (m.in. Gandan i Geser sum) oraz malownicze pałace (Pałac Zimowy i Pałac Czin wan Chanddordża).

2. Językiem urzędowym państwa jest język mongolski. W wielu turystycznych miastach porozumieć się można po rosyjski, chińsku, a nawet turecku i angielsku.

3. Najważniejszą postacią i bohaterem narodowym Mongolii jest Damdin Suche Bator, od którego nazwiska pochodzi nazwa stolicy kraju. Damdin Suche Bator był przywódcą rewolucjonistów, którzy walczyli o wolność narodu w 1921 roku.

4. Najwyższym szczytem Mongolii jest Chujten o 4374m n.p.m.

5. Mongolię zamieszkuje nieco ponad 3 miliony osób. Jest to jeden z najsłabiej zaludnionych terenów na świecie i najrzadziej zaludnione jednolitne, niepodległe państwo świata.

6. Ponad połowa mieszkańców Mongolii to buddyści. Kraj zamieszkiwany jest również przez dużą liczbę wyznawców tradycyjnych religii plemiennych (około 3% całej ludności), muzułmanów, chrześcijan i ateistów.

7. Trzynastowieczne imperium mongolskie swoim zasięgiem obejmowało ogromne tereny Azji, Bliski Wschód, a nawet część Europy Wschodniej. Było to drugie największe imperium w historii świata: łącznie tereny należące do imperium mongolskiego zajmowały ponad 23 miliony kilometrów kwadratowych.

8. Mongolski klimat charakteryzuje się skrajnymi temperaturami i małą ilością opadów atmosferycznych. Lata są tu wyjątkowo suche i upalne, a temperatury w najcieplejszych miesiącach przekraczają 30 stopni Celsjusza. Zimy są srogie i mroźne, najniższe temperatury mogą wynosić -50 stopni Celsjusza.

9. Na terenie kraju położonych jest około 3 tysięcy jezior. Największe z nich znajdują się na obszarze Kotliny Wielkich Jezior, przez którą przebiega granica mongolsko-rosyjska.

10. Walutą Mongolii jest turkig. 100 mongolskich turgików jest wartych około 0,15zł.

11. Około 1/3 ludności Mongolii w dalszym ciągu prowadzi koczowniczy tryb życia.

12. Południową część kraju zajmuje obszar Gobi – jednej z największych suchych pustyni na świecie. Pustynia Gobi ma powierzchnię około 2 milionów kilometrów kwadratowych.

13. Wielu turystów odwiedza Mongolię w lipcu, kiedy odbywa się tu jedno z najważniejszych świąt państwowych – festiwal Naadam. Obchody trwają kilka dni, podczas których odbywają się rozgrywki sportowe w trzech dyscyplinach: łucznictwie, zapasach i wyścigach konnych.

14. Narodowym napojem Mongołów jest kumys – niskoprocentowy, mleczny alkohol, który produkowany jest ze sfermentowanego mleka końskiego.

15. Większość mieszkańców Mongolii utrzymuje się z rolnictwa. Na terenie całego kraju znajdują się ogromne hodowle bydła, a także rozległe pola uprawne.

16. Na mongolskiej fladze widnieją trzy pionowe pasy. Dwa zewnętrzne pasy w kolorze czerwonym symbolizują rozkwit i potęgę kraju. Niebieski, środkowy pas jest symbolem ojczyzny. Po lewej stronie flagi znajduje się złoty znak “Sojombo”, najważniejszy znak państwa Mongołów, który utożsamiany jest z wolnością, zjednoczonym narodem i niepodległością.

17. Ułan Bator nazywany jest “najzimniejszą stolicą na świecie”. Latem temperatury średnio osiągają wysokość 16 stopni Celsjusza, zaś zimą często spadają nawet do -40 stopni.

18. Do Mongolii najłatwiej dostać się drogą powietrzną – samoloty kursują z dużych, europejskich portów lotniczych, a także z azjatyckich stolic. Ciekawą formą wycieczki do Ułan Bator jest przemierzenie trasy Koleją Transmongolską, która łączy rosyjską stację Ułan Ude z chińskim miastem Jining.

19. Na mongolskim stanowisku archeologicznym w Bajn Dzak odkryto pierwsze w historii jaja dinozaurów.

20. W niektórych miastach (np. w Ułan Bator) obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych.

21. Kuchnia mongolska jest bardzo prosta, sycąca i pożywna. Spożywa się tu bardzo dużo mięsa m.in. koniny, wołowiny, mięsa wielbłądziego i baraniny. Mongołowie są przyzwyczajeni do spożywania wszystkich części zabitego zwierzęcia, dlatego na stołach często królują podroby. Do tradycyjnych mongolskich potraw należą buudze (pierogi z mięsem i bulionem) i chuuszury (tradycyjne placki z mięsnym nadzieniem).

22. Mimo, że kraj ten nie posiada dostępu do morza, w wielu regionach Mongolii podstawą wyżywienia są ryby. Zamieszkują one liczne słone jeziora, które położone są na terenie kraju.

23. Najdłuższą rzeką w Mongolii jest rzeka Orchon, która ma długość 1124 kilometrów. W dolinie rzeki znajdują się ruiny zabytkowego miasta Karakorum, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

24. Mongolia nie bez powodu nazwana jest “krajem błękitnego nieba”. W ciągu roku można tu liczyć nawet na 250 słonecznych, bezchmurnych dni.

25. Najbliższy duży zbiornik wodny – Morze Żółte – położone jest niemal 700 kilometrów od mongolskiej granicy.

26. Podczas podróży po Mongolii warto mieć ze sobą zapas gotówki. W wielu miejscach nie można płacić kartą, w większości wsi i miasteczek nie ma również banków i bankomatów.

27. Po Mongolii poruszać się można przy pomocy międzynarodowego prawa jazdy. Jednak ze względu na bardzo duże odległości między miastami i niezbyt dobry stan dróg, turystom odradza się samotne podróże wypożyczonym samochodem.

28. Dostęp do opieki zdrowotnej w Mongolii może być utrudniony. Szpitale i przychodnie lekarskie znajdują się niemal wyłącznie w dużych miejscowościach. Na tysiącach kilometrów kwadratowych stepów i pustyń niemal nie występują większe miasta. Podczas podróży należy mieć przy sobie dobrze wyposażoną apteczkę z podstawowymi środkami opatrunkowymi i lekarstwami.

29. Na teren tego kraju można wjechać na podstawie ważnego paszportu lub paszportu tymczasowego. Obywatele Polski podlegają obowiązkowi wizowemu – wizę należy wyrobić przed wylotem do Mongolii, nie ma możliwości wykupienia jej na lotniskach lub na granicach lądowych.

30. Mongolia jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów. W dużych, zatłoczonych miejscowościach zdarzają się przypadki przestępczości pospolitej, takie jak kradzieże, napady i rabunki.

4.9/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić