Stogi są jedną z tych dzielnic Gdańska, które cieszą się sporą popularnością wśród turystów. Co warto wiedzieć o tej części Trójmiasta? Z jakimi atrakcjami można się tu spotkać? Ta spokojna część miasta ma się czym pochwalić, a pobyt na jej terenie dla wielu osób może się okazać najlepszą propozycją na urlop nad Bałtykiem.
1. Stogi — miejsce dzielnicy na mapie Gdańska
Stogi leżą we wschodniej części Gdańska, a dokładniej na terenie Wyspy Portowej. Wyspa ta posiada bardzo dobre połączenie ze stałym lądem (można korzystać zarówno z tunelu, jak i z dwóch mostów drogowych), znana jest też z działalności Portu Północnego — jednego z największych w Polsce.
2. Stogi — charakterystyka dzielnicy
Położenie dzielnicy sprawia, iż świetnie sprawdza się ona jako letnisko. Na turystów czeka tu wiele malowniczych zakątków, bezpieczne kąpielisko oraz dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Urlop w tej części Wybrzeża może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi oraz dla tych, dla których kameralna atmosfera jest równie ważna, jak dobra zabawa.
3. Las Miejski
Jedną z naturalnych granic dzielnicy Stogi jest Las Miejski, który może zaskoczyć swoim przyrodniczym bogactwem. Na terenach wydmowych można ujrzeć takie gatunki, jak wydmuchrzyca piaskowa, z kolei w runie leśnym występują m.in.: kokoryczka wonna, sałatnik leśny oraz niecierpek drobnokwiatowy. Najlepiej widoczne są tu jednak sosny, w pobliżu których występują również klony, jawory i brzozy.
4. Historia dzielnicy
Stogi istniały już w XVI wieku i do początku XX stulecia rozwijały się jako wieś rolników i rybaków. Gdy w 1912 roku wyspa zyskała połączenie ze stałym lądem (dzięki budowie Mostu Siennickiego), a Stogi stały się częścią Gdańska, dzielnica ta zaczęła się przekształcać w letnisko.
5. Pusty Staw
Na terenie dzielnicy Stogi znajduje się Pusty Staw. To bezodpływowe jezioro zajmuje powierzchnię ponad 7 ha, a nad jego brzegami czekają na gości malownicze tereny sportowo-rekreacyjne. Dzięki temu Pusty Staw stał się idealnym miejscem dla tych, którzy chcą aktywnie spędzać czas na łonie natury.
6. Gdański Tramwaj Wodny
Na terenie dzielnicy Stogi znajduje się przystanek Gdańskiego Tramwaju Wodnego. Tramwaj ten kursuje w weekendy w maju, czerwcu i we wrześniu. Z codziennych kursów można korzystać w okresie wakacji — w lipcu i w sierpniu.
7. Śladem pruskich umocnień
Stogi to dzielnica atrakcyjna dla miłośników historii, na których czekają tu m.in. pozostałości pruskich umocnień. Są to baterie Zatokowa, Leśna i Wydmowa, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wielką ciekawostką jest tu krąg kierunkowy Baterii Leśnej, odkryty przez przypadek w 2015 roku. Dzięki miejscowym miłośnikom historii i militariów stał się on miejscem dostępnym dla zwiedzających i ważną atrakcją turystyczną.
8. Martwa Wisła
Wyspa Portowa (a wraz z nią dzielnica Stogi) od stałego lądu oddzielona jest Martwą Wisłą. Dawne ramię Wisły swą obecną formę (i nazwę) zawdzięcza pracom wykonanym pod koniec XIX wieku. W ich wyniku dawna Wisła Gdańska została odcięta od głównego nurtu Wisły, co zmieniło jej charakter. Po II wojnie światowej nadano jej obecną nazwę, choć — jak podkreślają wędkarze i botanicy — rzeka wciąż może zaskoczyć przyrodniczym bogactwem.
9. Plaża na Stogach
Stogi to dobre miejsce dla amatorów plażowania. Wielkim powodzeniem cieszy się tu Plaża 27 oraz leżąca w jej pobliżu plaża dla nudystów. Plaża w Stogach uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Gdańsku, nikogo zatem nie powinna dziwić spora liczba odwiedzających to miejsce letników.
10. Pływalnia Stogi
Gdy pogoda nie dopisuje, turyści spędzający urlop w Gdańsku mogą odwiedzić Pływalnię Stogi. Można tu skorzystać z basenu pływackiego i rekreacyjnego, wanny z hydromasażem oraz sauny, a każdy z tych obiektów jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
11. Camping Stogi nr 218
Gdzie warto się zatrzymać w Stogach? Na Campingu Stogi nr 218, działającym od końca kwietnia do początku października. Można tu znaleźć miejsce na postawienie przyczepy campingowej lub campera, można skorzystać z pola namiotowego lub z noclegu w domku letniskowym.
12. Restauracja Plaża Stogi
Bliskość plaży i menu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie — takie czynniki sprawiły, że Restauracja Plaża Stogi stała się jednym z najważniejszych punktów na gastronomicznej mapie dzielnicy. Turyści zaglądają tu głównie ze względu na smażoną rybę, bez której trudno wyobrazić sobie urlop nad morzem.
13. Ulica Tamka
Ulica Tamka jest główną ulicą Stogów, a jednocześnie fragmentem najstarszego traktu biegnącego przez Mierzeję Wiślaną. W je pobliżu znajdują się tak ważne obiekty, jak Przystań Tamka oraz Gdański Klub Morski.
14. Port Północny
Spora część dzielnicy graniczy z Portem Północnym, który powstał w latach 70. XX wieku. Jest to nowoczesna część portu morskiego Gdańsk, przeznaczona głównie do przeładunku węgla oraz ropy naftowej (port posiada połączenie z Rafinerią Gdańską). Port ten może się również pochwalić latarnią morską, zbudowaną w latach 80. XX wieku. To najmłodszy obiekt tego typu na polskim Wybrzeżu, a jednocześnie jedyny, który został wyposażony w windę.
15. Dojazd na teren dzielnicy
Stogi mają bardzo dobre połączenie z centrum Gdańska. Na teren dzielnicy dojeżdżają tramwaje (linia 3 i 8) oraz autobusy (linie 111 i 158). Ponadto pobliżu popularnego kąpieliska znajduje się pętla tramwajowa Stogi Plaża, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemu z dotarciem do głównej atrakcji letniska.