Księży Młyn 🗺️ Informacje i Ciekawostki

księży młyn
foto – Autorstwa JDavid – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10222256

Księży Młyn to miejsce, które bezsprzecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania atrakcji w Łodzi. Jego fenomen podkreśla fakt, że codziennie oblegana jest przez setki zaciekawionych tym miejscem turystów. Ale to nie tylko wizualne piękno. To również wiele fantastycznych ciekawostek, które wprawiają niejedną osobę w szok po zapoznaniu się z nimi. Dlatego warto zapoznać się z tymi zdecydowanie najciekawszymi z nich, by jeszcze bardziej poznać to wspaniałe miejsce.

1. Pierwsza ciekawostka dotyczy samego powstania owego miejsca. Otóż kompleks ten powstał w drugiej połowie dziewiętnastego wieku na miejscu dawnej młyńskiej osady, która należała do miejscowego plebana.

2. Kolejna ciekawostka dotyczy jego twórcy. Otóż stworzony został on przez Karola Wilhelma Scheiblera, czyli przedsiębiorcę, który pochodził z zachodniej Nadrenii, a na Polskie ziemie przybył w roku 1848.

3. Księży Młyn został szczególnie upamiętniony w roku 2016. Otóż właśnie w tym roku Narodowy Bank Polski wyemitował okolicznościową pięciozłotową monetę z serii „Odkryj Polskę”, która przedstawiała owy Księży Młyn.

4. W skład owego kompleksu wchodzą przede wszystkim osiedla mieszkaniowe, budynki fabryczne, szkoła, szpitale, jak i również ogrody i parki.

5. Pierwszą budowlą tego ogromnego imperium był kompleks fabryki tkanin bawełnianych, który sprężony był z rezydencją dyrektora zakładów, jak i również osiedlem robotniczym, który był największy na terenie całej Łodzi.

6. Kolejna ciekawostka dotyczy znajdującej się w tym kompleksie przędzalni bawełny. Otóż budynek owej przędzalni bawełny miał aż 207 metrów długości, co w tamtym okresie było czymś niesamowitym.

7. Owy kompleks to prawdziwy fenomen nie tylko na gruncie polskim, ale i także europejskim, gdyż został on wpisany do rejestru zabytków, co jest nie lada osiągnięciem.

8. Obecnie jest to miejsce, które przyciąga do siebie tysiące turystów, różnorakich artystów i przede wszystkim fotografów, który uwieczniają to niesamowite miejsce na wielu niezwykłych fotografiach.

9. W czasach dzisiejszych na tych pofabrycznych przestrzeniach organizowane są również różnorakie wydarzenia kulturalne, jak i również pokazy mody.

10. Ciekawą funkcję pełnią znajdujące się tu dawne wille. Otóż obecnie są to miejsca różnorakich muzeów, które przedstawiają w pełnej krasie historie i piękno tych terenów.

4.1/5 - (46 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić