Kąty Rybackie to nadmorska miejscowość w województwie pomorskim, a dokładnie na Mierzei Wiślanej i fragmencie Żuław Wiślanych. Jest to typowa wieś rybacka z portem i przystaniami, która w sezonie letnim przyciąga turystów. Nic dziwnego. Jest nie tylko pięknie położona, ale w pobliżu znajduje się szereg miejscowości z ciekawymi atrakcjami dla turystów.
Co warto zobaczyć w Kątach Rybackich i okolicznych miejscowościach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
1. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich
Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich to miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie okolic. Znajdujące się tutaj wystawy przybliżają historię rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Znajduje się tutaj między innymi oryginalny warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów oraz stara łódź o napędzie żaglowym.
2. Rezerwat Ornitologiczny w Kątach Rybackich
Rezerwat Ornitologiczny w Kątach Rybackich powstał, aby chronić żyjące na tym terenie ptaki. Już w XIX wieku na Mierzei Wiślanej zaobserwowano kormorany, ale z biegiem lat było ich coraz mniej. W tamtych latach były one uznawane za szkodniki i skutecznie je tępiono. Dziś w rezerwacie tym można podziwiać nie tylko kormorana czarnego, ale również czaplę siwą.
3. Piracka Zatoka w Kątach Rybackich
Piracka Zatoka w Kątach Rybackich to miejsce, które z pewnością skradnie serca najmłodszym turystom, dlatego jest polecana osobom, które szukają atrakcji dla dzieci w Kątach Rybackich. Jest to największy park dmuchanych atrakcji na całej Mierzei Wiślanej, a dzieci mogą bawić się tutaj na dmuchanych rekinach, zamkach i wielu innych konstrukcjach.
4. Ławeczka Rybaka
Symbolem miejscowości jest od jakiegoś czasu tak zwana Ławeczka Rybaka. Jest to ławeczka, przy której znajduje się betonowy i mierzący dwa metry wysokości pomnik rybaka trzymającego rybę. Pomnik postawiono na cześć rybaków, którzy oddają się codziennie pracy w Zalewie Wiślanym. Ławeczka znajduje się w miejscu, z którego można podziwiać piękny widok na morze.
5. Zalew Wiślany
Geograficzne położenie Kątów Rybackich daje wspaniałe możliwości fanom sportów wodnych, żeglarstwa czy bojerów w zimie. Po Zalewie Wiślanym mogą pływać jednostki, które nie przekraczają pięciu metrów długości, a w sezonie na horyzoncie zawsze widać ogromną ilość żaglówek.
6. Bursztynowa Komnata
Bursztynowa Komnata to muzeum w pobliskiej Stegnie, gdzie można podziwiać piękne eksponaty z bursztynu. Jest to prywatna kolekcja specjalisty i pasjonata, Wojciecha Głodzika, który od piętnastu lat zajmuje się obróbką bursztynu. Na miejscu można poznać historię legendarnej Bursztynowej Komnaty, zobaczyć owady zatopione w złotych kamieniach, a także dowiedzieć się, jak wygląda proces przetwarzania się żywicy w bursztyn.
7. Wystawa Kinder Niespodzianek w Stegnie
Wystawa Kinder Niespodzianek w Stegnie to ponadczasowa atrakcja dla dzieci, które już od kilku pokoleń uwielbiają popularne jajka zawierające małe zabawki. Wystawa obejmuje kilka tysięcy zabawek, które na przestrzeni lat znajdowano w jajkach niespodziankach.
8. Muzeum Stutthof
Muzeum Stutthof w Sztutowie to jedno z tych miejsc w Polsce, które stanowią trudną, ale wciąż potrzebną lekcję historii. Muzeum mieści się na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, w którym w latach 1939 – 1945 zginęło ok. 65 tysięcy więźniów. Główny element trasy turystycznej stanowią zabudowania obozu wraz z wystawami dokumentującymi jego bolesną historię. Ponadto, na terenie muzeum znajdują się liczne instalacje upamiętniające ofiary, na czele z Pomnikiem Walki i Męczeństwa, a także Forum Narodów.
9. Rejsy ze Sztutowa
Ze wspomnianego Sztutowa można wybrać się na rejs statkiem “Marit”. Wycieczka obejmuje obszerną część Zalewu Wiślanego, a statek wypływa codziennie z przystani koło Mostu Czterech Pancernych. Możliwa jest również rezerwacja biletów na konkretny rejs. To świetna okazja, żeby zobaczyć wybrzeże z zupełnie innej perspektywy.
10. Rodzinny Park Rozrywki ART Inwazja Owadów
Rodzinny Park Rozrywki ART Inwazja Owadów w pobliskim Jantarze to jedna z najbardziej nietypowych atrakcji, na jaką mogą zdecydować się rodzice z małymi dziećmi. Twórcy parku umiejętnie połączyli tutaj sztukę, edukację i zabawę, a poza gablotami z rzadkimi owadami znajdują się tutaj również teatrzyk z owadami na scenie, tory sprawnościowe i strzelnica.
11. Indiańska Wioska w Jantarze
Indiańska Wioska w Jantarze to jedyna tego typu atrakcja na Pomorzu Gdańskim. Na jej terenie znajdują się tradycyjne namioty indiańskie, muzeum rękodzieła, a także letnie obozowisko. Na miejscu można sporo dowiedzieć się o kulturze poszczególnych plemion i poznać mnóstwo ciekawych rytuałów.
12. Lunapark w Krynicy Morskiej
Lunapark w Krynicy Morskiej to park, na terenie którego znajduje się wszystko, czego trzeba, aby świetnie się bawić. Tuż obok przystani pasażerskiej na turystów w różnym wieku czekają karuzela, kolejka górska, pajączki bungee, pontony na wodzie i wiele innych atrakcji. Warto zarezerwować na zabawę w tym miejscu przynajmniej kilka godzin.
13. Buffalo Bill w Jantarze
Buffalo Bill to słynny ośrodek jazdy konnej w Jantarze. To miejsce, w którym osoby niedoświadczone w tym zakresie mogą zdobyć elementarną wiedzę na temat koni i jazdy konnej, ale również miejsce, które sprosta oczekiwaniom doświadczonych jeźdźców. Ośrodek organizuje również konne wycieczki nad morze.
14. Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie
Zabytkowy Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie został wybudowany w drugiej połowie XVII wieku. Dzwon, który do dziś wybija melodię każdego dnia, powstał niemal czterysta lat temu. Sam kościół wyróżnia się bogatymi zdobieniami i z pewnością przyciąga turystów zainteresowanych sztuką sakralną.
15. Kolejka wąskotorowa w Jantarze
Kolejka wąskotorowa w Jantarze umożliwia ekscytującą podróż do Malborka, Grudziądza lub Sztumu. Trasa prowadzi przez wyjątkowo malownicze okolice i jest wygodną alternatywą w sezonie letnim, kiedy na ulicach często powstają korki. Możliwe jest również wykupienie biletu na przejazd wraz z biletem na zamek w Malborku.
16. Restauracja Four Winds w Krynicy Morskiej
Restauracja Four Winds w Krynicy Morskiej to lokal, w którym serwowane są potrawy kuchni polskiej i europejskiej. Na głodnych turystów czekają tutaj między innymi sandacz w pomidorach, bałtycki łosoś, śledzie, homary oraz efektownie podane desery. W karcie znajdują się również potrawy wegańskie.