Klif Orłowski 🗺️ Informacje i Ciekawostki

foto by Deway / Wikipedia

Gdynia jest jednym z najciekawszych miast nad polskim morzem. Kojarzona z modernistycznymi budowlami, potężnym portem i muzealnymi okrętami, może dodatkowo oczarować turystów malowniczymi zakątkami i przyrodniczymi skarbami. Jednym z nich jest Klif Orłowo – miejsce, które może oczarować każdego. Co warto wiedzieć na temat tej atrakcji? Oto kilkanaście najważniejszych powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce podczas wypoczynku nad polskim morzem.

1. Klif Orłowski i jego miejsce na mapie Gdyni

Słynny klin, tak dobrze widoczny z Orłowa, znajduje się na terenie gdyńskiej dzielnicy Redłowo, tuż przy granicy w Orłowem. Takie położenie sprawia, że klif ten bywa wymieniany w niektórych publikacjach jako „klif w Redłowie”.

2. Klif Orłowo w liczbach

Klif Orłowo robi wrażenie swymi rozmiarami. Jego długość wynosi około 650 metrów, a wysokość dochodzi do 40 metrów. Dzięki temu klif jest widoczny już z daleka, a każdy spacer w jego pobliżu staje się dla turystów ciekawym doświadczeniem.

3. Sieć Natura 2000

Klif w Orłowie jest obszarem chronionym Natura 2000. Program Natura 2000 jest jednym z tych działań Unii Europejskiej, dzięki którym możliwe staje się zachowanie tych siedlisk oraz gatunków, które uznano za zagrożone, a jednocześnie bardzo ważne dla europejskiej przyrody.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Gdyni


4. Punkty widokowe

Na terenie klifu oraz w jego okolicy czeka kilka punktów widokowych, w których można podziwiać wybrzeże Gdyni oraz Półwysep Helski. Kto chce spojrzeć na Klif Orłowski z najciekawszej perspektywy, ten może wybrać się na molo w Orłowie.

5. Klif dla spacerowiczów – informacje praktyczne

Po klifie można spacerować dzięki gęstej sieci szlaków pieszych, prowadzących na klif z Redłowa i Orłowa. Dla turystów zmotoryzowanych najlepszym punktem wypadowym będzie ulica Orłowska. Znajduje się na niej płatny parking, na którym można bezpiecznie pozostawić samochód i wybrać się na dłuższą wędrówkę po klifie i jego okolicy. Jedną z ciekawszych tras spacerowych jest ta, która prowadzi z klifu aż do Sopotu.

6. Rezerwat przyrody Kępa Redłowska

Choć nazwa klifu wiąże go z Orłowem (z którego roztaczają się najpiękniejsze widoki na ten skrawek wybrzeża), administracyjnie znajduje się on na terenie gdańskiej dzielnicy Redłowo. Klif ten jest częścią rezerwatu przyrody Kępa Redłowska, powołanego do życia w 1983 roku. Głównym celem ochrony są tu lasy bukowe oraz takie rośliny, jak bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko oraz rokitnik zwyczajny).

7. Wschody słońca

Choć Klif Orłowo to miejsce popularne wśród osób lubiących spędzać czas aktywnie, spacery po jego terenie przyciągają romantyków. Kto chce podziwiać najpiękniejsze wschody słońca na terenie Trójmiasta, ten może zrobić to właśnie w Orłowie.

8. Rokitnik zwyczajny

U podnóża Klifu Orłowskiego znajdują się pojedyncze stanowiska rokitnika zwyczajnego – rośliny, która uwielbia górskie zbocza i rzeczne doliny. W Polsce naturalne stanowiska rokitnika spotkać można tylko na wybrzeżu Bałtyku, m.in. w rejonie Klifu Orłowskiego.

9. Podbiał pospolity

Na stromych zboczach klifu rośnie wiele ciekawych gatunków roślin, w tym podbiał pospolity – ciekawa roślina z rodziny astrowatych. Ta dość pospolita w Polsce roślina znana jest jako naturalny lek na wiele przypadłości (szczególne dobry jest wpływ podbiału na drogi oddechowe), a z jej mocy korzystali już starożytni Grecy.

10. Żarnowiec miotlasty

Kolejną rośliną, z którą można spotkać się podczas spacerów po Klifie Orłowskim, jest żarnowiec miotlasty. Ten krzew jest rośliną dość charakterystyczną dla pasa nadmorskiego, zatem turyści wypoczywający nad Bałtykiem mogą się z nich zetknąć w wielu miejscach. W rejonie Klifu Orłowskiego ta roślina prezentuje się wspaniale, warto zatem wypatrywać jej stanowisk.

11. Dwa oblicza Klifu Orłowskiego

Słynny klif dzieli się na dwie części. Pierwszą z nich jest część aktywna, która – ze względu na wysunięcie w stronę morza – jest narażona na działanie wody i wiatru, a tym samym na abrazję. Druga część klifu to część martwa, która ciągnie się aż do portu w Gdyni. Tej części klifu erozja już nie zagraża, co jest zasługą m.in. bogatej szaty roślinnej.

12. Figura Chrystusa

W 1924 roku na klifie stanęła figura Chrystusa, która nie przetrwała do naszych czasów. Obecnie w jej miejscu znajduje się współczesna replika, będąca ważnym punktem orientacyjnym w terenie dla spacerowiczów.

13. Zmieniający się krajobraz

Klif Orłowo to jedno z tych miejsc, w których można poczuć potęgę morza i przekonać się, jak wielki wpływ ma erozja na bałtyckie krajobrazy. Każdego roku morze zabiera około metra wybrzeża, a to sprawia, że widoki na tę część lądu zmieniają się jak w kalejdoskopie.

14. Klif Orłowo w polskich filmach

Gdynia i jej słynny klif często pojawiają się w wielkich produkcjach filmowych. Klif pojawia się m.in. w filmach:

-„Trójkąt Bermudzki” (scena grana przez Mariana Kociniaka i Marka Lewandowskiego)

-„Sztos” (scena, w której pojawiają się Cezary Pazura i Ewa Gawryluk(

-„Córy szczęścia” (scena porannego spaceru, w którym biorą udział  Olga Drozdowa, Jan Nowicki, Masza Petraniuk)

-„O dwóch takich, co nic nie ukradli”.

Klif pojawia się też często w popularnych serialach. Grał m.in. w Niani oraz Kryminalnych, a każde pojawienie się na szklanym ekranie zwiększa zainteresowanie turystów tym miejscem.

15. Pęknięcia i osunięcia

Zbudowany z gliny i piasku klif lubi płatać turystom przykre niespodzianki. Częstym zjawiskiem (szczególnie w lutym i w marcu) są tu osuwiska, które utrudniają lub uniemożliwiają poznawanie tego miejsca. Największe osunięcie klifu miało miejsce w 2018 roku.

4/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić